Redžepagić smatra da neformalna studentska organizacija „Kamo Śutra?“ sa javnošću komunicira jasno, direktno, konkretno i transparentno, na društvenim mrežama su aktivni i ogradili su se od eventualnih političkih uticaja, što je, dodaje komunikološkinja, dobro.
“Jer je cilj ovih protesta vrlo specifičan i odnosi se na preuzimanje odgovornosti za teške zločine koji su se dogodili na Cetinju. Istovremeno, to znači i poziv na promjenu, na društvenu odgovornost. To nije poziv za smjenu vlasti, to je poziv na preuzimanje odgovornosti, da bi građani izgradili povjerenje u institucije i osjećali se sigurnima. Vjerovatno će neko tražiti greške u komunikacijama, ali sve što ću reći jeste da su oni mladi i da imaju pravo na greške jer im mi nijesmo stvorili, niti ostavili neki kvalitetan sistem koji stoji iza njih. Svim srcem podržavam naše studente”, rekla je Redžepagić.Veoma je, napominje Redžepagić, izazovna činjenica to što u Crnoj Gori političke javnosti kreiraju lažne vijesti.
“Mi svjedočimo jednom takvom fenomenu. Javnosti, koje bi trebalo da promovišu transparentnu, istinitu, iskrenu, dvosmjernu komunikaciju, kreatori su lažnih vijesti… Pozivam građane da ne dozvole da ih potcjenjuju političari sa TV ekrana. Građani odlično znaju da iza stava, iza riječi moraju da stoje djela. Studenti su jasno pozvali nosioce tih riječi da dostave dokaze, nikad ih nijesmo vidjeli”, kaže Redžepagić.
Smatra da se čitava komunikacija Demokrata bazira na strateškim principima razbijanja protesta, na već viđen način.
“Diskreditovanje organizatora, dezinformacije, ubacivanje neželjenih pojedinaca, kreiranje audiovizuelnog sadržaja koji je lažan, montiran na sugestivan način… Dakle, sve je to već viđeno. Na kraju krajeva, to je replika komunikacije koju vidimo u Srbiji, a koja se koristi za razbijanje protesta. Nakon toga, imamo sanaciju štete kroz dvije velike kampanje koju Demokrate vode – kampanju zapošljavanja velikog broja policajki i policajaca, kao i velika hapšenja u tom sektoru. Sve je to skretanje pažnje sa onoga što je važno. Ovi studenti nijesu kriminalci, niti smo mi koji smo sa njima na tim skupovima. Da bi neko bio kriminalac mora iza sebe da ima krivično djelo, hapšenje, sud, odluku suda… Sve se to radi s jednim jedinim ciljem – da se protesti i blokade razbiju… Nemojmo da se zavaravamo da ljudi ne vide šta se dešava, svi jasno vide”, istakla je Redžepagić.
Neumjesna je, neadekvatna i politički nekorektna, smatra komunikološkinja, izjava potpredsjednika Vlade Alekse Bečića da ne bi trebalo tražiti odgovornost političara.
“Mi slušamo o objektivnoj, subjektivnoj, moralnoj odgovornosti. Ne postoje subjektivna i objektivna, ukoliko ne postoji moralna odgovornost. Kao što ne postoji političar s integritetom, ukoliko nema etičku odgovornost. Suština, osnovna vertikala političke funkcije jeste moralna odgovornost. Svima treba da je jasno da oni ne žele da preuzmu nijednu vrstu odgovornosti. Činjenica je da ostaje istorija koja će suditi o ovome, i njihovo biračko tijelo, koje sve više gube”, kaže Redžepagić.
Objašnjava da će biti teško iskontrolisati i sankcionisati dezinformacije dok se god ne uvedu zakonska rješenja. Dodaje da mediji koji plasiraju lažne informacije učestvuju u ataku na zdravu misao.
Preporučeno
“Jako je bitno da se informacije traže kod kredibilnih izvora, da se provjeravaju. Važno je da nađemo pravu liniju odgovornih, da procesuiramo sve one nosioce govora mržnje i da se prema njima odnosimo kao prema istinskoj opasnosti po naše mentalno zdravlje. Sadržaj koji Demokrate plasiraju je sraman i estetski problematičan, pa smo čak i žrtve jedne loše estetike. Iako je, kako kažu, kič parazit na tijelu umjetnosti, to što izlazi kroz saopštenja i audiovizuelne nekakve narative od strane te grupacije, je zaista elementarna nepogoda”, zaključila je Redžepagić.