test

Tramp neće biti prepreka na evropskom putu Crne Gore

Standard

07/11/2024

07:02

Zapadni Balkan je pitanje koje u, aktuelnim geopolitičkim okolnostima, na dnevni red administracije novoizabranog američkog predsjednika Donalda Trampa, u najboljem slučaju, može doći tek na polovini njegovog mandata, a Crnoj Gori bi do tada, ukoliko bude vrijedno radila, vrata zajednice evropskih država mogla biti širom otvorena.

To je zajednički stav srpskog diplomate Srećka Đukića i hrvatskog analitičara Anđelka Milardovića, koji su za današnje izdanje našeg lista govorili o uticaju Trampove buduće politike na proširenje evropskog bloka i načinu na koji bi se to moglo odraziti na integracioni proces Crne Gore.

Đukić u tom kontekstu ističe da Crna Gora svoj evropski put treba da nastavi što krupnijim koracima i da joj Tramp na tom putu neće smetati. To uvjerenje temelji na tome da će novoizabranom američkom predsjedniku trebati prilično vremena da se uključi u sve pore političkih procesa u Evropi, a naročito na Zapadnom Balkanu.

“Ima on mnogo većih prioriteta u samoj Americi i po svijetu od Balkana i ovog regiona. Vjerujem da je Zapadni Balkan njemu u trećem planu i to pitanje može da dođe na dnevni red u drugoj ili trećoj godini njegovog mandata, imajući u vidu da su procesi koji se dešavaju na Zapadnom Balkanu pod kontrolom KFOR-a i NATO-a. Što se tiče Crne Gore, mislim da ona treba da nastavi svoj evropski put što krupnijim koracima i što snažnije i na tom putu joj Tramp sigurno neće smetati”, smatra Đukić.

Đukić

Đukićev stav dijeli i politički analitičar iz Zagreba Anđelko Milardović koji, takođe, procijenjuje da Balkan neće ni biti u fokusu politike 47. predsjednika Sjedinjenih Američkih Država.

“Priča vezana za Balkan se, u slučaju Trampa, može gledati samo posredno, u smislu odnosa Sjedinjenih Država i Evropske unije. O politici prošerenja u konačnom odlučuje Evropska unija, a ne Sjedinjene Američke Države. One mogu imati određeni uticaj, ali je to isključiva odluka Unije”, rekao je Milardović Pobjedi.

Kada je riječ o Crnoj Gori, naš sagovornik ističe da i ona i sve ostale balkanske države predstavljaju presitan zalogaj za silu poput Amerike.

“Tramp na zvaničnu Podgoricu može gledati samo u kontekstu NATO odnosa i evroatlantskih integracija, odnosno da Crna Gora ne klizne prema Rusiji ili da Srbija ne stavi šapu na nju. Mi živimo u svijetu ptica grabljivica, a moj stav je političko-etički. Ljude i narode treba pustiti da sami određuju svoja pravila igre”, ističe Milardović.

Što se tiče same Evrope, Milardović smatra kako će i ona Trampa zanimati samo u kontekstu rusko-ukrajinskog rata.

“U njegovom fokusu će biti izlazna strategija Sjedinjenih Država i Zapada iz tog rata, za koji je rekao da će ga zaustaviti. Međutim, moja je teza da on to sam ne može uraditi, jer o tim stvarima ne odlučuje on. On je samo eksponent krupnih interesa. O tome odlučuju korporacije, američke duboke države, odnosno obavještajne službe. O tome odlučuje energetski sektor i vojno-industrijski kompleks, koji je kičma američke ekonomije. Pitanje je kako će on zaustaviti rat u Ukrajini i na Bliskom istoku, a nemoguće je nešto u isto vrijeme podupirati i zaustavljati. Amerika podupire Izrael, a sa druge strane bi željela da zaustavi rat”, navodi Milardović.

Milardović

Sa njegovim stavom da je Tramp nemoćan da sam zaustavlja ratove i rješava njihove posljedice saglasan je i Đukić.

“Invazija Rusije na Ukrajinu je potpuno promijenila geopolitičku sliku ovog dijela svijeta. To je nešto što nikakav Tramp ne može preko noći da riješi. To su, uostralom, poruke koje stižu i iz same Moskve”, ističe srpski diplomata.

Đukić međutim smatra da će Tramp svoju politiku prema Evropi i NATO-u značajno korigovati u odnosu na svoj prvi predsjednički mandat.

“Prvo, Evropa koju je on kritikovao, više nije ono što je bila, a ni sam NATO više nije isti NATO koji je on kritikovao. NATO sada izdvaja znatno više od dva odsto BDP-a za odbranu, što je bila bolna tačka na koju je Tramp ciljao. Ima, naravno, nekoliko zemalja koje još nijesu prešle ta dva odsto, ali Poljska, recimo, izdvaja 4,7 odsto BDP-a na odbranu”, kazao je Đukić.

Iako je radovanje ekstremne desnice u Evropi i ovom regionu zbog Trampove pobjede na izborima evidentno, Đukić zaključuje da to što od novog američkog predsjednika očekuju te političke strukture ipak „nije na dohvat ruke“.

Đukić: Tramp ne zna ni strane svijeta, a ne gdje je Crna Gora

Komentarišući raniju izjavu Donalda Trampa da u Crnoj Gori žive agresivni ljudi spremni da izazovu treći svjetski rat, diplomata Srećko Đukić ističe da on, dok je to govorio, „nije imao pojma ni gdje je, ni štoa je Crna Gora“.

“On je vjerovatno mislio da je to neko afričko pleme. Riječ je o osobi sa vrlo niskim stepenom obrazovanja. On vjerovatno nema predstavu ni koje su strane svijeta, a kamoli da zna slavnu istoriju i tradiciju Crne Gore. Tako da bih ja to njemu odbio na stepen njegove nepismenosti i opšte kulture”, rekao je Đukić.

Iako je radovanje ekstremne desnice u Evropi i ovom regionu zbog Trampove pobjede na izborima evidentno, Đukić zaključuje kako to što od novog američkog predsjednika očekuju te političke strukture ipak „nije na dohvat ruke“.

Izvor: Pobjeda
Izvor (naslovna fotografija):

Donald Tramp

Ostavite komentar

Komentari (1)

Kalimero

07 Nov. at 12:31

Pa valjda se kaže srbijanski a ne srpski diplomata!? Srpski je širi i drugačiji pojam od srbijanski.