Među njima je devetoro osuđenih za ubistvo zatvorenika, četvoro za ubistva počinjena tokom pljačke banaka i jedan koji je usmrtio stražara zatvora.
Bajder u saopštenju kaže da osuđuje ubice i njihove zločine, ali dodaje da je „ubjeđeniji nego ikad da mora da se zaustavi izricanje smrtne kazne na saveznom nivou”.Odluku je donio samo par nedjelja prije povratka Donalda Trampa u Bijelu kuću u januaru 2025.
Predsjednikov nasljednik, prema američkom zakonu, ne može da poništi ove odluke o pomilovanju.
Tramp je tokom prvog predsjedničkog mandata podržavao izvršenja smrtnih kazni, prvi put od 2003. godine.
Od jula do decembra 2020. godine, pogubljeno je 13 osuđenika na smrt.
Bajden nije preinačio kaznu Džokaru Carnajevu, koji je pomogao u izvršenju bombaškog napada na Bostonskom maratonu 2013. godine, Dilanu Rufu, ubici devet Afro-amerikanaca u crkvi u Čarlstonu u Južnoj Karolini 2015, kao i Robertu Bauersu, osuđenom za ubistvo 11 jevrejskih vjernika tokom masovne pucnjave 2018.
Tokom mandata, Bajden je vodio kampanju protiv smrtne kazne, a Ministarstvo pravde stavilo je moratorijum na izvršenja na saveznom nivou, kada je izabran za predsjednika.
Bajedonova odluka se ne odnosi na ljude osuđene na smrt u saveznim državama, oko 2.250 zatvorenika, prema Informativnom centru za smrtne kazne.
Otkako je stupio na dužnost predsjednika, izvršeno je više od 70 egzekucija u različitim državama.
Smrtna kazna je ukinuta u 23 od 50 američkih saveznih država.
Moratorijum je na snazi u Arizoni, Kaliforniji, Ohaju, Oregonu, Pensilvaniji i Tenesiju.
U Americi od 2003. godine nije bilo pogubljenih federalnih zatvorenika, sve do posljednjih mjeseci Trampovog mandata 2020.
Tokom predizborne kampanje, Tramp je nagovijestio da će raditi na uvođenju smrtne kazne za djela poput trgovine ljudima i drogom, kao i za migrante koji ubijaju američke državljane.
Bajden kao da se osvrnuo na Trampove namjere rekavši da ne može „čiste savjesti da se povuče i dozvoli novoj administraciji da nastavi pogubljenja koja je (on) zaustavio”.
Početkom decembra, Bajden je ublažio kazne za blizu 1.500 ljudi, a pomilovao je 39 osuđenih za nenasilne zločine.
Pomilovao je i njegovog sina Hantera Bajdena, koji je proglašen krivim i čekalo ga izricanje presude u dva slučaja.
On se u septembru izjasnio krivim za poreske prekršaje, a u junu je osuđen zbog ilegalnog korišćenja droge i posjedovanja vatrenog oružja.
Prema američkom Ustavu, predsjednik ima široka „ovlašćenja da odloži ili pomiluje osuđene za prestupe protiv Sjedinjenih Država, osim u slučajevima opoziva”.
Smrtna kazna je 1972. godine stavljena van snage na državnom i federalnom nivou odlukom Vrhovnog suda.
Ipak, četiri godine kasnije, Vrhovni sud je dozvolio svakoj sameričkoj državi da vrati smrtnu kaznu.
Preporučeno
Potom je 1988. usvojen zakon koji je ponovo omogućio izvršenje smrtne kazne i za federalne osuđenike.