Boeing je tako odlučio nakon što ga je federalno tužilaštvo stavilo pred izbor – da prizna krivicu i plati novčanu kaznu ili da se suoči sa suđenjem za krivično djelo zavjere za prevaru saveznih vlasti odnosno Sjedinjenih Američkih Država.
Savezni tužioci su optužili Boeing za zavjeru s ciljem prevare federalnih regulatora i njihovog dovođenja u zabludu o sistemu kontrole parametara leta koji je prouzrokovao dvije nesreće – jedne u oktobru 2018. u Indoneziji, i druge manje od pet mjeseci kasnije u Etiopiji, u kojima je poginulo 346 osoba.Istragom je utvrđeno da piloti nijesu mogli učiniti ništa jer je Boeing instalirao softverska rješenja s čijim djelovanjem oni nijesu na adekvatan način upoznati. Prevara se odnosila na svjesno date lažne izjave Boeing Federalnoj agenciji za vazduhoplovstvo o novom softveru koji je uštedio novac, ali je podrazumijevao manje intenzivnu obuku pilota.
Preporučeno
Boeingov sporazum s Tužilaštvom o priznanju krivice naći će se pred Sudom u Teksasu koji može da prihvati ili odbije sporazum. Rodbina stradalih insistira na odbijanju. Oni u zahtjevu citiraju sudiju u ovom slučaju Rida Okonora koji je u presudi iz februara 2023. ocijenio da se „Boeingov zločin s pravom može smatrati najsmrtonosnijim korporativnim zločinom u istoriji SAD.”
