To se, kako je rekao, naročito odnosi na pitanje organizovanja vanrednih izbora za četiri opštine na sjeveru.
- Nisam upotrijebio riječ sankcije. Jednostavno, trebalo je preduzeti mjere i moguće nove mjere će preduzeti države članice EU. Samo su one koje to mogu da urade. Mjere će pogoditi politički i ekonomski aspket naših odnosa – istaknuo je.
Borelj je nagovijestio da će ambasadori država članica EU već u narednim danima početi da raspravljaju o novim mjerama, u slučaju da se ne postigne dogovor o raspisivanju varednih izbora.
- I da sve bude u redu moramo da imamo izbore. Slažemo se da izbori moraju biti održani. Složili smo se da ne možemo zauvijek imati gradonačelnike u kancelarijama koje štite NATO trupe, sa cenzusom od dva ili tri odsto – naveo je on.
Ocijenio je da to nije održivo rešenje te da se, stoga, mora zameniti drugim.
- Drugo rješenje može doći samo održavanjem novih izbora, a to je ono što dve strane moraju da urade. Izbori uz učešće Srba, jer u suprotnom ćemo imati istu situaciju kao danas – podvukao je Borelj.
Evropski šef diplomatije podnio je izvještaj pred ministrima inostranih poslova EU o tenzijama na sjeveru i kriznom sastanku koji je 22. juna imao sa liderima Kosova i Srbije, Albinom Kurtijem i Aleksandrom Vučićem.
On je priznao da je evropska strana predložila “izbalansiranu mapu puta za izlazak iz krize”, ali da sastanak nije urodio plodom.
Borelj je u ime država članica EU pozdravio puštanje na slobodu trojice trojice kosovskih policajaca, koji su bili uhapšeni u Beogradu.
Trojica pripadnika Kosovske policije koji su sredinom juna bili uhapšeni u Srbiji, odlukom tamošnjeg suda u Kraljevu, pušteni su 26. juna da se brane sa slobode i odmah nakon toga vratili su se na Kosovo u ranim popodnevnim satima.
Tenzije na Kosovu i dijalog koji vodi EU o normalizaciji odnosa Kosova i Srbije biće tema razgovora na nekoliko sastanaka na visokom nivou u EU ove nedjelje, a započinju već susretom ministara spoljnih poslova u ponedjeljak.
Tenzije na sjeveru Kosova su porasle od 26. maja, kada su novi albanski predsjednici opština na sjeveru – naseljenih većinom Srbima – ušli u zgrade opština Zvečan, Leposavić i Zubin Potok.
Lokalno srpsko stanovništvo, koje je bojkotovalo izbore, tome se usprotivilo i uslijedili su kontinuirani protesti ispred opština.
Tenzije su još više porasle kada su vlasti Srbije uhapsile trojicu pripadnika kosovske policije. Kosovo je kazalo da se radi o otmici, Srbija je rekla da su policajci uhapšeni na teritoriji Srbije.
Kosovske vlasti posljednjih dana uhapsile su nekoliko pripadnika srpske zajednice, koji su navodno učestvovali u nasilju nad pripadnicima NATO misije na Kosovu, KFOR-a, Kosovske policije i novinarima koji izveštavaju sa sjevera.
Preporučeno
Srbija i pripadnici srpske zajednice na Kosovu ova hapšenja smatraju samovoljnim.