Jedan od glavnih ciljeva lobiranja je ukidanje sankcija koje su Sjedinjene Američke Države uvele Dodiku, poznatom po svojim secesionističkim i proruskim stavovima.
Kako piše Haaretz, prema američkom Zakonu o registraciji stranih agenata (FARA), svaki američki državljanin ili firma koja zastupa strani entitet dužna je unaprijed prijaviti takve aktivnosti. Prema podacima iz SAD-a, Zelova firma – Zell & Associates International Advocates – registrovana je kao lobista za Republiku Srpsku u januaru ove godine.Zel, koji živi u izraelskom naselju Kfar Ecion na Zapadnoj obali, naveo je tu adresu prilikom registracije. Njegova firma, prema dokumentima, ima kancelarije u Njujorku, Vašingtonu, Torontu, Moskvi i Amanu. Za svoje usluge, Zel će primiti 840.000 dolara.
Prema ugovoru koji je potpisao šef kabineta Milorada Dodika, a koji Haaretz citira, glavni cilj lobiranja je “uspostavljanje i promocija dijaloga između Republike Srpske i buduće administracije Donalda Trampa, s ciljem poboljšanja odnosa između RS-a, njenog rukovodstva i Sjedinjenih Američkih Država”.
Dalje se navodi da će se ovo potencijalno zbližavanje odvijati “u kontekstu geopolitičkih promjena koje utiču na Zapadni Balkan i Istočnu Evropu, posebno zbog rata između Ukrajine i Rusije i njegovog mogućeg završetka”.
Zelova registracija datirana je 13. januara – nekoliko dana prije Trampovog povratka u Bijelu kuću i daleko prije nego što je njegova administracija započela bilo kakve razgovore o rješavanju rata u Ukrajini.
Na upit Haaretza, Zel je izjavio: “Informacije koje ste mi dostavili su nepotpune, netačne i stoga obmanjujuće. Osim toga, nemam komentar”.
Dodikov međunarodni nalog za hapšenje
Dokumenti pokazuju da će Zel raditi na ukidanju ličnih sankcija protiv Dodika, ali i bivše predsjednice Republike Srpske Željke Cvijanović, sadašnje članice Predsjedništva BiH. U slučaju uspjeha, advokatska firma će dobiti dodatni bonus.
Haaretz podsjeća da je u februaru ove godine Dodik osuđen na godinu zatvora i zabranu obavljanja javnih funkcija u trajanju od šest godina, zbog nepoštivanja odluka visokog predstavnika u BiH. Sud BiH je prošle sedmice izdao međunarodni nalog za hapšenje Dodika.
Iako je presuda još uvijek podložna žalbi, Dodik ju je odbacio kao nelegitimnu, optužujući pravosudni sistem BiH za “zloupotrebu prava”. On je istakao da je BiH “propala država”.
Dok se suočava sa pravosudnim procesima, Dodik je posjetio Srbiju, gdje se sastao sa predsjednikom Aleksandrom Vučićem, a potom je otputovao u Izrael na konferenciju organizovanu od strane izraelskog Ministarstva za poslove dijaspore. Na skupu su prisustvovali predstavnici evropskih desničarskih partija, kao i bivši predsjednik Paragvaja, koji je pod američkim sankcijama zbog veza sa Hezbolahom.
Prema tvrdnjama Haaretza, Dodik je napustio konferenciju ubrzo nakon dolaska. Izvor iz organizacije događaja izjavio je da je “bio prisutan jedva sat vremena i nije učestvovao u glavnim sesijama”. Kada je upitan da li je napustio događaj dobrovoljno ili je zamoljen da ode, izvor je odgovorio da je “ljubazno zamoljen da napusti skup”.
Izrael odbio da komentariše izručenje
Izrael i BiH su potpisnice Evropske konvencije o izručenju, koja obavezuje zemlje članice da izručuju tražene osobe, uz određene izuzetke. Ministarstvo pravde Izraela nije željelo komentarisati da li je BiH podnijela zahtjev za izručenje Milorada Dodika.
Zanimljivo je da je Zel, koji sada lobira u ime Dodika, ranije donirao kampanju senatora Marka Rubija, sadašnjeg američkog državnog sekretara u Trampovoj administraciji. Rubio je, međutim, nedavno na društvenim mrežama kritikovao Dodika, navodeći:
“Postupci predsjednika Republike Srpske podrivaju institucije Bosne i Hercegovine i ugrožavaju njenu sigurnost i stabilnost.” On je pozvao američke saveznike da “se usprotive ovom opasnom i destabilizirajućem ponašanju”.
Preporučeno