“London ne samo da zove, London se kuva”, rekao je generalni sekretar Ujedinjenih nacija koji se nalazi u ovom gradu na konferenciji o klimatskim promjenama.
Južni djelovi Engleske i Vels bilježe temperature od oko 38 stepeni. Na snazi je crveni alarm i upozorenje da se ne ide željeznicom ako se ne mora.
“Dugo nisam mogla da zaspim a onda sam se probudila u pola pet. Bilo je dosta teško da ohladim kuću. Ventilator mi je duvao u lice, ali sam se probudila u pola pet”, rekla je Britanka Ketrin Taket.
Druga prolaznica kazala je za Rojters:
“Teško mi je da putujem do Londona, jer voz koijm dolazim nema klimu. Danas je bilo vruće, ali strepim od povratka kući. Na povratku će da bude još gore.”
Više od 1.000 škola je ili zatvoreno ili radi sa skraćenim časovima. Neki pronalaze osvježenje pored i u Londonskim kanalima.
Temperature u Francuskoj su još više nego u Velikoj Britaniji – između 40 i 42 stepena, bez daška vjetra.
Opterećenje elektromreže je takvo da je više od 68.000 domaćinstava ostalo bez struje u koju bi mogli da uključe ventilator, klimu ili stave nešto u frižider.
Zatvoren je za posjetu Ajfelov toranj, što je neke turiste duboko razočaralo.
“Da, vruće mi je. Ali ne mislim da će mi biti vrelije ako se popnem gore. Gore bi trebalo da mi bude manje vruće. Što onda ne zatvore i ulicu? Ako je tako vruće nek zatvore i ulicu”, kazala je turistkinja iz Kanade.
Turista iz Brazila je dodao da u Brazilu ništa ne zatvaraju kad je vruće.
“Nije nam baš jasno, ali stvari su ovde drugačije. Možda su ljudi navikli da hladnije, vlažnije vrijeme i možda im se ovdje sloši od vrućine”, kazao je on.
Na opasnost po zdravlje, ne samo starijih i djece, već svih, upozoravaju ljekari i zvaničnici svih zemalja pogođenih ovim vrelim talasom.
Upozorava i generalni sekretar Ujedinjenih nacija Antonio Gutereš.
“Širom svijeta, klimatske katastrofe postaju sve češće, sve destruktivnije, i sve skuplje. Svjetska meteorološka organizacija upozorava da još ništa nijesmo vidjeli”, rekao je Gutereš.
Preporučeno
Narednih dana temperatura će, predviđaju meteorolizi, biti još viša, a Omega blok kreće se ka Istoku.
















