Nekoliko evropskih čelnika i ministara 11. jula putuju u Srebrenicu gdje će obilježiti 30. godišnjicu genocida u kojem je 1995. ubijeno više od osam hiljada bošnjačkih muškaraca i dječaka, nakon pada enklave koja je bila pod zaštitom Ujedinjenih naroda.
‘Mržnja vodi prema novim sukobima i patnjama’Evropski parlament na početku plenarne sjednice odao je počast tim žrtvama, a njegova predsjednica Roberta Metsola pozdravila dvoje preživjelih, prisutnih u Strasbourgu – Almasu Salihović i Almira Salihovića.
“Almasa je protjerana iz svoje zajednice i tek je kasnije saznala da je njezin stariji brat Abdulah smaknut. A, Almir je šest dana lutao šumom kako bi izbjegao smrt. Almasa i Almir, hvala vam što ste ovdje. Podsjećate nas da iza svakog imena i broja stoji osoba. Porodica”, rekla je Metsola.
“Ono što je meni posebno ostalo kao rečenica u uhu i mislim da je prilično snažno i važno je poruka Zelenih koji su rekli da Evropa ne smije ponovno sada, 2025. godine, iznevjeriti i ostaviti na cjedilu građane BiH. Građane koji su ponovno pod pritiskom destabilizacije, pod pritiskom koji bi mogao uzrokovati ozbiljne probleme u funkcioniranju BiH, a pogotovo u kontekstu pridruživanja Evropskoj uniji, što bi trebao biti cilj svima”, javio je Al Jazeerin Domagoj Novokmet koji se javio iz Strasbura.
U ime evropskih narodnjaka (EPP) govorio je Čeh Ondrej Kolar, ujedno i izvjestitelj Parlamenta za Bosnu i Hercegovinu, koji je upozorio da Evropa 30 godina govori da se tragedije poput Srebrenice ne smiju ponavljati, a to se ipak događa.
“Srebrenica nas svakodnevno mora podsjećati da mržnja samo vodi prema novim sukobima i patnjama”, da nije dovoljno samo “suditi zločincima”, nego i “pronaći hrabrost” i spriječiti da se takvi zločini ponavljaju.
Bosna i Hercegovina je “dovoljno propatila u prošlosti”, a sada je na EU-u da pomogne njenim građanima kako bi živjeli u miru i blagostanju, zaključio je Kolar, prenijela je Hina.
Slovenski zastupnik socijalista i demokrata (S&D) Matjaž Nemec rekao je da je genocid u Srebrenici “počeo sličnom retorikom koju nacionalisti koriste i danas”.
“Evropa se danas ponovno pravi nevina” dok stradaju Palestinci, rekao je Nemec, pa poručio da sprječavanje genocida ne smije biti samo “mrtvo slovo na papiru”.
Najmračniji dan u modernoj istoriji Evrope
Finski konzervativac Sebastian Tynkkynen govorio je o “nezamislivim strahotama vojnika bosanskih Srba koji su planski pogubljivali civile”, prozvavši to “najmračnijim danom u modernoj istoriji Evrope” i “podsjetnikom” da se više ne smiju dopuštati takvi zločini.
Austrijski liberal Helmut Brandstätter se u Srebrenicu uvjerio “kolika bol postoji u očima porodica ubijenih”. Pozvao je srpski narod “da se suoči sa žrtvama genocida” te prihvati istinu.
“I mi Austrijanci smo teško prihvaćali ulogu Austrije u holokaustu. No, bitno je to priznati, tu bolnu istinu”, kazao je.
Nizozemska zastupnica zelenih Tineke Strik govorila je o neuspjehu vojnika UN-a, mahom njezinih sunarodnjaka, da zaštite bošnjačko stanovništvo.
Upozorila je da „etnonacionalistička retorika i negiranje genocida” u Bosni i Hercegovini i dalje drže “mržnju živom”.
Preporučeno
Bez preuzimanja odgovornosti za genocid neće biti stabilne Bosne i Hercegovine, zaključila je.