Pod Asadovim režimom, Iranom podržani Hezbolah koristio je Siriju za dopremanje oružja i druge vojne opreme iz Irana, preko Iraka i Sirije, do Libana. Međutim, 6. decembra, borci protiv Asada zauzeli su granicu sa Irakom i prekinuli tu rutu, a dva dana kasnije islamistički pobunjenici osvojili su glavni grad Damask.
„Da, Hezbolah je u ovoj fazi izgubio vojnu rutu snabdijevanja preko Sirije, ali taj gubitak je samo detalj u radu otpora“, rekao je Kasem u televizijskom obraćanju u subotu, ne pominjući Asada po imenu.„Novi režim bi mogao doći, ova ruta bi se mogla vratiti u normalu, a mi bismo mogli pronaći druge načine“, dodao je.
Hezbolah je počeo da interveniše u Siriji 2013. godine kako bi pomogao Asadu u borbi protiv pobunjenika koji su tada pokušavali da ga svrgnu. Prošle nedjelje, kako su se pobunjenici približavali Damasku, grupa je poslala nadzorne oficire da koordiniraju povlačenje svojih boraca iz tog područja.
Više od 50 godina vlasti porodice Asad sada je zamijenjeno prelaznom privremenom vladom koju je uspostavila grupa Hajat Tahrir al-Šam, bivši ogranak Al-Kaide, koja je predvodila ofanzivu pobunjenika.
Kasem je izjavio da Hezbolah „ne može da sudi o ovim novim snagama dok se ne stabilizuju“ i dok ne zauzmu „jasne stavove“, ali je izrazio nadu da bi narodi i vlade Libana i Sirije mogli da nastave saradnju.
„Takođe se nadamo da će ova nova vladajuća stranka smatrati Izrael neprijateljem i neće normalizovati odnose s njim. Ovo su ključni principi koji će uticati na prirodu odnosa između nas i Sirije“, rekao je Kasem.
Preporučeno
Hezbolah i Izrael razmjenjivali su vatru duž južne granice Libana skoro godinu dana zbog neprijateljstava izazvanih ratom u Gazi, prije nego što je Izrael u septembru pokrenuo ofanzivu, u kojoj je većina vrha Hezbolahovog rukovodstva ubijena.