test

Kako zapadni mediji vide Vučića: Autokrata kog EU i SAD tolerišu iz samo jednog razloga

Standard

21/01/2024

10:36

Spretni umjetnik preživljavanja koji uspješno balansira između Zapada i Rusije, autokrata kome je jedini adut za opstanak na vlasti rješenje za Kosovo i nacionalista čiji su politički instinkti iskovani u doba Slobodana Miloševića, riječi su kojima većina zapadnih medija opisuje Aleksandra Vučića tokom postizborne krize u Srbiji.

U analizi evropskog portala Politiko, objavljenoj dan nakon izbora u Srbiji, navodi se da Vučić balansira odnose sa Zapadom i srdačne veze sa Kremljom, uz ocjenu da će predsjednik Srbije „ostati centralna figura diplomatije SAD i EU na Zapadnom Balkanu, posebno u pokušaju da se izbjegne ozbiljno rasplamsavanje na Kosovu“.

Berlinski Tagescajtung je 19. decembra iznio očekivanje da će Aleksandar Vučić „izvesno ignorisati ulične proteste i pustiti da se izduvaju.“

Francuski list Mond je krajem decembra konstatovao da „pod prijetnjom da udalji šanse ulaska svoje zemlje u Evropsku uniju, predsjednik Aleksandar Vučić, koji je pobijedio na izborima sa ozbiljnim nepravilnostima, odbija da podrži sankcije protiv Rusije, a nije napustio ni ambiciju da ponovo stavi Kosovo pod kontrolu Srbije“.

U redakcijskom uvodniku Mond je naveo da opozicija negoduje zbog ishoda izbora na kojima je Vučićeva stranka dobila 47 odsto glasova, dodajući da su posmatrači OEBS, Evropskog parlamenta i Savjeta Evrope ukazali na teške izborne nepravilnosti.

Pariski list je ocijenio da srpski predsjednik „ističe divljenje prema bivšem diktatoru Slobodanu Miloševiću“ i dodao da su Evropljani dugo vjerovali da će trgovinske veze Srbije sa EU i ekonomski razvitak zemlje konačno prevagnuti nad nacionalističkim porukama Vučića.

„Nema indicija da Vučić želi da reformiše Srbiju“

Izvještavajući o protestu opozicije ispred Skupštine grada Beograda, Frankfurter algemajne cajtung je u prvi plan izdvojio da „poslije nereda u Beogradu, Vučić odbija da popusti i zahvaljuje Moskvi“.

Njemački nedjeljnik Di Cajt u svom onlajn izdanju Aleksandra Vučića je nazvao „spretnim umjetnikom preživljavanja“, uz ocjenu da „što duže (Vučić) namjerava da se održi na vlasti uz pomoć EU i Njemačke, to se jasnije srpsko stanovništvo udaljava od Evrope“. Slična je i konstatacija koju je iznio Dojče vele: „Nema indicija da Vučić želi da reformiše Srbiju kako bi pristupila Evropskoj uniji“.

Način na koji su sprovedeni posljednji izbori u Srbiji ukazuje na pad demokratije u zemlji, a EU ne može da ostane neutralna pred provokacijama i autoritarnim tendencijama predsjednika Vučića, istakao je 14. januara portal Carnegie Europe.

„Čovjek bi pomislio da je zemlja odavno krenula dalje od padova iz 1990-ih. Međutim, bar kod nekih Srba, osjećaj je da je sat vraćen u doba bivšeg predsjednika i moćnika Slobodana Miloševića“, tvrdi u autorskom tekstu novinar tog portala.

Vučić je, kako se dodaje, u dosluhu i sa najpraćenijim medijima, prije svega sa kanalima Pink i Hepi.

„I on ima ubjedljiv narativ o tome kako neumorno radi na tome da Srbija postane bogatija, razvijenija i uticajnija u regionalnim poslovima. S vremenom će vjerovatno pokušati da uvjeri zapadne lidere da ne misli ni na zaokret prema Rusiji u spoljnoj politici“, zaključio je Carnegie Europe.

U tekstu o demonstracijama u Srbiji poslije izbora, izbornim manipulacijama i Vučićevoj sposobnosti da se Briselu ponudi kao rješenje za Kosovo, a ne kao problem, njemački nedjeljnik Cajt naglasio je da je „adut predsjednika Srbije rješenje za Kosovo“, zbog čega je „Brisel neobično tih kada je riječ o manipulacijama na izborima u Srbiji“.

„Štampa praktično upodobljena, opozicija potkresana“

„Vučić je u posljednjih deset godina snažno podrio demokratiju svoje zemlje. Štampa je praktično upodobljena, opozicija potkresana. Srpski vlastodržac ne učestvuje u sankcijama EU protiv Rusije. I sada izborne manipulacije. Postavlja se pitanje kako to Vučiću prolazi“, istakao je autor teksta.

Novinar je naveo da bi Vučić, ukoliko bi oslobodio put za nezavisnost Kosova, izgubio ključnu poziciju, jer sve dok je ima Brisel ima razumijevanja za njega.

„Zato igra na vrijeme. Do sada on u pogledu Kosova nije napravio ključne ustupke. Brisel i dalje ostaje strpljiv – i tih“, zaključio je novinar njemačkog nedjeljnika.

Uticajni britanski list Gardijan nazvao je Vučića „autokratskim nacionalistom čiji su politički instinkti iskovani u Miloševićevo doba“.

Gardijan je u tekstu objavljenom 3. januara ocijenio da Vučić, takođe, koristi svoju moć i uticaj da podstakne razdor na zapadnom Balkanu, gdje Beograd podržava secesionističke kampanje etničkih Srba.

„Autoritarni predsjednik Srbije Aleksandar Vučić jedan je od najvještijih političara na Balkanu“, istakao je u redakcijskom komentaru Vašington post.

Rusija je snažan talisman u srpskoj politici, a Vučić ga je godinama koristio. Mnogi Srbi osjećaju bliskost sa pravoslavnim Rusima i gledaju na Moskvu kao moćnog zaštitnika, posebno jer je NATO bombardovao Beograd 1999. godine, podsjetio je američki list.

„Podgrijavajući ogorčenosti prema navodno nepouzdanom Zapadu i svrstavanjem uz Moskvu, Vučić dobija poene kod nacionalističke većine dok svoje demokratske protivnike opisuju kao marionete stranih interesa“, istakao je Vašington post.

„Vučić je, međutim, privatno više puta uvjeravao svoje zapadne sagovornike da se bori najbolje što može da svoju neposlušnu naciju približi Evropskoj uniju kojoj pripada, i da je on njihov jedini pouzdan partner“, zaključio je ugledni list.

Izvor: N1
Izvor (naslovna fotografija):

Aleksandar Vučić

Ostavite komentar

Komentari (0)