Eskalacija američkog trgovinskog rata, uključujući osvetničke carine i zabrane izvoza, mogla bi da ugrozi lance snabdijevanja koji su ključni za odbranu Ukrajine.
Carine širokog raspona koje je administracija američkog predsjednika Donalda Trampa uvela za niz zemalja i industrija mogle bi imati dalekosežne posljedice po ratne napore Ukrajine. Od naprednog oružja koje se oslanja na rijetke minerale kineskog porijekla do osnovne municije, manje metaka bi moglo da stigne do prvih linija fronta, ograničavajući vojne operacije Ukrajine u presudnom trenutku.Uticaj carina ne bi samo povećao pritisak na odbrambene budžete, već bi mogao da izmijeni dinamiku odbrambene industrije širom svijeta.
Dvostruka odbrambena industrija Bosne i Hercegovine
Bosna i Hercegovina nalazi se na geopolitičkoj raskrsnici između NATO težnji i preostalog ruskog uticaja, raspolaže industrijskim znanjem za proizvodnju oružja i municije i NATO standarda i sovjetskog kalibra, opslužujući raznovrsnu klijentelu širom Bliskog istoka, Afrike i šire.
Iako BiH još nije NATO članica, ona je partnerska zemlja i sve više indirektno doprinosi ratnim naporima Ukrajine. Sjedinjene Američke Države su glavni kupac municije proizvedene u Bosni i Hercegovini. Iako BiH zvanično ne izvozi oružje u Ukrajinu, isporuke se obavljaju preko posrednika.
Dokumenti pokazuju da su značajna američka ulaganja u modernizaciju bosanskih pogona za proizvodnju oružja, posebno za lako naoružanje i municiju.
Odbrambene firme poput Regulus Global vide ovu zemlju kao pristupačnu proizvodnu bazu koja nudi relativno jeftinu kvalifikovanu radnu snagu i naslijeđe odbrambene infrastrukture iz jugoslovenskog doba.
Bosanski vojni analitičar Antonio Prlenda napominje da bi prije samo deset godina malo ko očekivao da će se Sjedinjene Države tako direktno angažovati u bosanskoj odbrambenoj industriji, s obzirom na kalibre i standarde opreme.
Američki investitori, kaže on, odigrali su ključnu ulogu u oživljavanju uspavanih fabrika, uglavnom sa Ukrajinom kao primarnim krajnjim korisnikom.
“Nakon ruske agresije na Ukrajinu, postojala je ogromna potreba za artiljerijskom opremom, a bosanska odbrambena industrija je poznata po visokokvalitetnim artiljerijskim oruđima, artiljerijskoj municiji, eksplozivima i upaljačima. I odjednom je ogroman porast potrebe za tom vrstom opreme postao realan.”
Bosna i Hercegovina decenijama modernizuje svoj odbrambeni sektor uz pomoć američke vlade i američkih firmi. Međutim, novonametnute tarife mogle bi da iskomplikuju zajednička ulaganja, ugovore o nabavci i izvozne tokove, potencijalno podstičući BiH da teži odbrambenim partnerstvima sa saveznicima koji nisu SAD.
Carine bi takođe mogle da povećaju cijenu bosanskih odbrambenih proizvoda, čineći ih manje konkurentnim na globalnim tržištima osjetljivim na cijene. Ovo bi moglo da izazove pad potražnje od strane američkih kupaca i NATO partnera, stvarajući prostor za druge regionalne aktere.
Politički, carine bi mogle da se iskoriste za odvajanje bosanskog odbrambenog sektora od prioriteta NATO-a, preusmjeravajući njegov fokus ka klijentima na Bliskom istoku, u Africi ili Aziji.
S obzirom na rastuću ulogu Bosne i Hercegovine u snabdijevanju municijom i lakim naoružanjem, posebno zemljama uključenim u sukob u Ukrajini, ovo bi bio veliki korak unazad za odbrambenu industriju koja je na putu ka nekadašnjoj slavi.
Bosanska odbrambena industrija se okreće ka kalibrima kompatibilnim sa NATO-om i usklađuje se sa modernim trendovima na bojištima, kao što su dronovi i bespilotni sistemi, kako bi ostala konkurentna, objašnjava Prlenda.
Ipak, ozbiljni izazovi ostaju: propadanje industrijske baze, ograničeno finansiranje istraživanja i razvoja i nedostatak institucionalne podrške sputavaju domaću stručnost i ometaju ekspanziju na međunarodnom planu.
Pošto Bosna i Hercegovina ima složenu političku situaciju, Prlenda kaže da kompanije koje se bave odbrambenom industrijom “ne mogu toliko da se oslanjaju na diplomatsku podršku vlade, a to im znatno otežava stvari”.
Uticaj američkih carina na Ukrajinu
Uvođenje carina u složen, multinacionalni lanac snabdijevanja odbrambenom opremom koji zavisi od uvoza metala, optike, elektronike i pogonskih goriva rizikuje kašnjenja i prekoračenja troškova, ne samo u Bosni i Hercegovini već i širom svijeta.
A BiH je samo jedan mali čvor u ogromnoj mreži dobavljača koji podržavaju borbu Ukrajine za opstanak. Carine usmjerene na ovaj složeni i osetljivi sistem snabdijevanja i izvoza mogle bi imati dalekosežne i nenamjerne posljedice.
Sami američki izvođači radova u odbrambenoj industriji mogli bi se suočiti sa rastućim troškovima proizvodnje. Oslanjanje na globalne dobavljače znači da bi carine mogle dovesti do zastoja u proizvodnji materijala, usporavanja proizvodnje i poremećenih rokova isporuke.
Ovo bi moglo da potkopa vodeću poziciju Sjedinjenih Država na globalnom tržištu odbrambene opreme i da podstakne zemlje da smanje svoju zavisnost od američkih sistema. Rezultat bi mogao biti strateški pomak ka “friendshoringu”, odnosno, nabavci od pouzdanih geopolitičkih saveznika kako bi se osigurao kontinuitet i pristupačnost.
“Koliko ja razumijem, za američku opremu to neće biti veliki uticaj, ali za komponente koje dolaze iz drugih dijelova u Sjedinjene Države to bi definitivno podiglo cijenu i stvorilo bi probleme za kupovinu neke opreme koja će biti poslata Ukrajini”, rekao je Prlenda.
“Ali za stvari koje idu kroz Evropu ili ako imate posla sa nekim američkim kompanijama koje su registrovane u Evropi, to bi bilo olakšavajuće”, dodao je.
Carine bi mogle značajno uticati na napore da se naoruža i podrži Ukrajina povećanjem troškova ili smanjenjem obima pomoći koja se može isporučiti po potrošenom dolaru.
Ako se isporuke SAD odlože ili smanje, evropske zemlje će možda morati da premosti jaz, što bi potencijalno moglo da izazove nove tenzije oko podjele troškova unutar NATO saveza.
Preporučeno
Kao rezultat toga, Ukrajina i oni koji je podržavaju mogu početi da posmatraju Sjedinjene Države kao manje pouzdanog partnera. Iako ukupna pomoć nije u neposrednoj opasnosti od kolapsa, Rusija bi mogla da iskoristi nove podjele među zapadnim saveznicima.