Usljed siromaštva i nemira u zemlji, talibanske vlasti su preduzele korake ka uspostavljanju odnosa sa ostatkom svijeta.
Međutim, zapadne zemlje nisu voljne na saradnju usljed pritužbi na rasprostranjena kršenja ljudskih prava, posebno djevojčica i žena.Suspendovanje oznake “teroristička” ne predstavlja potpuno diplomatsko priznanje talibanske vlade, piše Radio Slobodna Evropa na engleskom jeziku.
Naime, Rusija nije zvanično priznala Islamski emirat Avganistan niti je ponovo uspostavila odnose na ambasadorskom nivou.
Međutim, presuda od 17. aprila mogla bi da predstavlja pravni osnov za proširenje saradnje, ulaganja i potencijalno buduće priznanje.
Rusija je zvanično zabranila talibane 2003. godine, usklađujući se sa međunarodnim standardima u oblasti borbe protiv terorizma i odražavajući zabrinutost zbog džihadističkih pokreta u centralnoj Aziji i ruskom regionu Sjevernog Kavkaza.
Ipak, Rusija je jedna od rijetkih velikih sila koja je tokom talibanskog režima svoju ambasadu u Kabulu održala operativnom.
Preporučeno
Od tada su se ruske diplomate, obavještajni zvaničnici ali i poslovna zajednica ‘angažovali’ sa talibanskim vlastima — posebno u oblasti regionalne bezbjednosti, borbe protiv narkotika i ekonomske saradnje, kao što su potencijalni rudarski i energetski projekti.