Dugo se čekala neka politička odluka studenata u blokadi. I sada je znamo – traže raspuštanje Skupštine Srbije i ono što slijedi nakon toga – izbore.
Zasjedali su, razgovarali i na kraju odlučili – studenti traže vanredne partalentarne izbore i žele ih što prije.„Ovo vidimo samo kao način da do ispunjenja zahtjeva dođe zato što vlast više od šest mjeseci nije ništa ni radila. U Skupštini su odbijali da o studentskim zahtjevima uopšte i pričaju, a kada su nas pominjali, to su činili negativno“, kazao je Lazar Trivić, novosadski student.
Nije saglasan novi-stari ministar policije.
„Ja sam pristalica redovnih izbora i to ne krijem, ne zato što se plašim rezultata, već zato što oni ne razumiju da to može biti kraj njihovog sna“, pojasnio je Ivica Dačić.
A studenti su predhodnih šest mjeseci sve radili – samo nisu spavali i sanjali, već su uspjeli da organizuju i najveći protest u istoriji Srbije
„Prilično je smiješno da SNS i njihovi partneri neće vanredne izbore, oni su ih svih ovih godina pokretali kada je nepotrebno“, ocijenio je Florijan Biber, profesor Univerziteta u Gracu.
Dačić ne bi, a da li bi naprednjaci – predsjednica skupštine nije se konkretno izjasnila.
Ana Brnabić opet je optužila studente da „nemaju pojma“ i uputila ih na Vučića.
„Konačno, dragi blokaderi, što se izbora tiče, batalite saopštenja za javnost već se javite predmetnoj (ne)nadležnoj instituji“, kazala je ona.
Međutim studenti su i ovog puta sastavili saopštenje koje nije ni za nju, ali ni za predsjednika Srbije.
„Ako dobro pročitate član 109 Ustava na koji smo se mi pozvali, predsjednik Vlade je taj koji šalje obrazloženi prijedlog predsjedniku Republike i dolazimo do situacije da je dužan da raspiše izbore kada dobije prijedlog, tako da bih ja pre rekao da je nadležan aktuelni premijer Đuro Macut“, rekao je student Pravnog fakulteta u Beogradu Petar Živković.
Za sada studenti imaju bezrezervnu podršku predstavnika opozicije za raspisivanje izbora, ali samo se Demokratska stranka konkretno izjasnila da će stati iza studentske liste.
„Opozicija u predhodnih 12 godina nije bila u mogućnosti da oformi društveni front ni približno veliki, kao što su to uradili studenti. Svjesni smo da, kako kažu istraživanja, cijela nacija u studente ima najviše povjerenja i mislimo da ne bi trebalo kvariti takvu statistiku uplitanjem ostalih aktera“, rekao je student Fakulteta tehničkih nauka (FTN) u Novom Sadu Balša Bulatović.
Ono u šta će studenti neminovno morati da se upletu jeste cio izborni proces od početka do kraja.
„Ono što je najveći izazov jesu izborni uslovi, koji nisu promijenjeni ni za jotu, i to je izazov sa kojima će se studenti suočiti, pa i svi mi koji ih podržavamo, da vidimo da li do promjena tih uslova može da dođe. Ja mislim da je to malo vjerovatno“, navela je univerzitetska profesorka Ivanka Popović.
Studenti su napravili prvi korak, a za ostale korake, kako poručuju, tražiće i podršku, i pomoć.
„Da bi smo opstali u tome svakako treba da se nađe sinergija i da se razgovara sa svim opozicionim akterima, ne samo političkim već i društvenim, kako bi ta mašina bila još jača“, opisao je Slaviša Lučić, student iz Kragujevca.
Preporučeno
Dok se pregovara, dogovara i čeka reakcija premijera, fakultetske blokade, kako tvrde studenti, ostaju.