Vučić za 2. april najavio konsultacije o novoj vladi, dio opozicije odbio poziv

Vučić za 2. april najavio konsultacije o novoj vladi, dio opozicije odbio poziv

Standard

31/03/2025

20:45

Predsjednik Srbije Aleksandar Vučić najavio je da 2. aprila počinju konsulacije o novoj vladi koje će, kako je rekao, trajati dva dana.

“Nakon toga očekujem da me najveća poslanička grupa Srpske napredne stranke (SNS) obavijesti da li žele da formiraju vladu ili žele nove izbore. Ono što je izvjesno je da u SNS-u ne postoji raspoloženje za bilo kakvom prelaznom vladom, sa čime sam i ja saglasan”, rekao je Vučić za televiziju Pink.

On je naveo da je uputio pismo svim nosiocima lista i poslaničkim grupama u Skupštini Srbije i da se “pet ili šest lista javilo da želi da dođe na konsultacije”.

Skupština Srbije je 19. marta konstatovala ostavku Vlade Srbije, mjesec i po nakon što je Miloš Vučević podnio ostavku na mjesto premijera.

Odlukom parlamenta počeo je da teče rok od 30 dana za izbor nove vlade.

Dio opozicije ne ide na konsultacije

Parlamentarna opozicija koja je predložila formiranje prelazne, odnosno vlade narodnog povjerenja, neće učestvovati na konsultacijama o novoj vladi na koje poziva Vučić, saopštio je Zeleno-levi front (ZLF).

“Vučićeva namjera da se jedna loša vlada zamijeni novom, ne vodi rješavanju, već produbljenju političke krize”, navodi se u saopštenju koje potpisuju Stranka slobode i pravde, Narodni pokret Srbije, Nova demokratska stranka Srbije, POKS, Pokret slobodnih građana, Stranka Srbija Centar i ZLF.

U saopštenju se dodaje da je “jedini način da Srbija krene naprijed ispunjenje studentskih zahtjeva i mirna smjena naprednjačkog režima na poštenim izborima”.

“Kako uslovi za poštene izbore ne postoje, zahtjevamo formiranje prelazne vlade koja bi te uslove stvorila”, navodi se u saopštenju.

I poslanička grupa “Mi snaga naroda” Branimira Nestorovića neće ići na konsultacije oko nove vlade kod predsjednika Srbije.

Poslanik te grupe Aleksandar Pavić rekao je “da moraju što prije da budu raspisani izbori” u koje će, kako je naveo, “svi da imaju povjerenje i na koje će svi da izađu”.

Poslednje parlamentarne izbore u Srbiji obilježile su optužbe na račun vlasti da je do pobjede došla izbornim manipulacijama. Vladajuća SNS odbacila je takve navode kao netačne.

Na izborne neregularnosti tada su ukazali predstavnici opozicije, domaći posmatrači, ali i OEBS-a Kancelarija za demokratske institucije i ljudska prava (ODIHR).

Šta je prethodilo pozivu na konsultacije?

Skupština Srbije je 19. marta konstatovala ostavku Vlade Srbije.

Premijer Vučević je otišao sa čela Vlade Srbije nakon napada na studente u Novom Sadu, gdje je, kako navode studenti u blokadi, grupa muškaraca sa bejzbol palicama istrčala iz prostorija SNS-a i jurila studente koji su lijepili naljepnice i iscrtavali šablone po Novom Sadu.

Dio parlamentarnih opozicionih stranaka saopštio je 20. marta da su postigli konsenzus da je formiranje prelazne Vlade neophodno za izlazak zemlje iz društvene i političke krize.

Opozicionari su saopštili da je ideja da to bude takozvana “Vlada narodnog povjerenja” koja bi bila “oročena, privremena vlada, sa trajanjem najviše do devet mjeseci, koja ima konkretne zadatke”.

U Srbiji mjesecima traju protesti i studentske blokade, čiji je prvi zahtjev krivična i politička odgovornost vlasti za smrt 16 ljudi u padu nadstrešnice Željezničke stanice u Novom Sadu, 1. novembra 2024.

Izvor (naslovna fotografija): Filip Krainčanić/Nova.rs

Ostavite komentar

Komentari (0)

X