U posljednjih nekoliko godina sve je više djece kojoj se odlaže upis u prvi razred osnovne škole. Najčešći razlozi su nedostatak govorno-jezičkih vještina, ali i nerazvijena grafomotorika i nepravilno držanje tijela, objašnjava pedijatrica Doma zdravlja dr Ivana Lakićević.
„Pored smanjene pažnje i koncentracije, imamo probleme sa vidom, tako da imamo dosta djece koja na upisu u osnovnu školu ne mogu da pročitaju sa onih tablica koje im naše sestre pokazuju i ispituju ih predmete koji se vide na tim tablicama, oštrina vida je poremećena. Ne mora da znači da je to stoprocentno, niti se mi oslanjamo na to, i zato kasnije šaljemo ih i kod oftalmologa“, kazala je Lakićević.Lakićević ističe da konstantna upotreba mobilnih telefona i tableta veoma šteti djeci , zauzimaju nepravilna položaj tokom sjedenja, što dovodi i do iskrivljenja kičme, odnosno skolioze.
Da sve veća upotreba ekrana dovodi do socio-emocionalnih teškoća, saglasan je i logoped Vlado Medojević.
„Sve više je razvojnih disfazija. Dakle, značajnog kašnjenja zbog kako u ekspresivnom, tako i u receptivnom razvoju govora i jezika. Ta djeca kasnije koja su mnogo izložena ekranu i tv-u i tim sadržajima, odlaze da kažemo u taj neki virtuelni dio, zatim u školi imaju problem sa čitanjem i pisanjem, zato što ne mogu da fiksiraju tačno da prate očima,odnosno pogledom kada čitaju red u rečenici, već ih zabole oči posle kraćeg vremena“, smatra Medojević.
Preporučeno
Postizanje balansa između tehnologije i igre na otvorenom kod dece zahtijeva jasno postavljanje pravila i granica. Tehnologiju treba koristiti samo kao alat koji može podstaći fizičke aktivnosti, nikako na uštrb komunikacije, igre i pokreta koji su djeci neophodni za pravilan razvoj, poručili su sagovornici Gradske.