Premijer Keir Starmer najavio je finansijski paket na Londonskj nedjelji tehnologije prošlog mjeseca, u društvu s izvršnim direktorom Nvidia-e Jensenom Huangom.
Čelnik američkog proizvođača čipova poručio je tom prilikom da Britanija mora proširiti računarsku infrastrukturu kako bi u potpunosti realizovala potencijal svoje vodeće istraživačke baze za vještačku inteligenciju.U četvrtak je vlada objavila da će spojiti najmoćnije superračunare u zemlji, Isambard-AI u Bristolu i Dawn u Cambridge-u, u sistem AI Research Resource (AIRR), u saradnji s partnerima, uključujući Nvidia-u, HPE, Dell Technologies i Intel.
Najavili su i uspostavljanje mreže nacionalnih superračunarskih centara, a prvo bi sjedište trebalo biti u Edinburghu.
,,Britanija ima vrhunske stručnjake na području vještačke inteligencije i plan je da okupimo naše briljantne istraživače, naučnike i inženjere potrebnim alatima”, rekao je ministar nauke i tehnologije Piter Kajl.
Istraživači na londonskom univerzitetu već koriste superračunr za razvoj alata za vještačku inteligenciju koji bi mogli donijeti revoluciju u ranom otkrivanju raka u zdravstvenom sistemu, saopštila je vlada.
,,Trenutno razvijaju fleksibilan AI model za izradu slika u medicinskoj dijagnostici, koristeći kao prvi predmetni slučaj rak prostate. Uz pomoć vještačke inteligencije analiziraju MRI snimke i pokušavaju identifikovati pacijente kojima je potrebno liječenje već u kratkom roku”, navodi se u vladinom izvještaju.
SAD, Kina i Indija trenutno predvode u primjeni vještačke inteligencije, a Evropa pokušava uhvatiti korak.
Preporučeno
AI bi tako do 2030. trebao biti pokretačka snaga deset odsto njemačke privrede, prema dokumentu u koji je Rojters u utorak dobio uvid.