Bakšiš nekad i sad: Šta se promijenilo i kako mušterije da se ponašaju?

Bakšiš nekad i sad: Šta se promijenilo i kako mušterije da se ponašaju?

Standard

18/07/2025

16:02

Nepisana pravila o napojnici razlikuju se širom svijeta – a danas se sve češće očekuje ili čak zahtijeva više. Kako pri tome da se ponašaju mušterije i gosti?

Mnogi bez razmišljanja daju napojnicu konobaru, frizeru, barmenu ili nosaču kofera. U mnogim zemljama postoje jasne norme. Ali, šta je sa šankerima, osobljem u prodavnicama brze hrane ili u kioscima? Dati napojnicu ili ne?

Istorija napojnica ili bakšiša

Većina istoričara smatra da je davanje napojnica počelo u Srednjem vijeku u Evropi, kada su aristokrate nagrađivale sluge i radnike. U 19. vijeku običaj je nestao iz Evrope, ali se proširio u SAD – i odatle se vratio nazad, piše Dojče vele.

Danas ljudi daju napojnice iz raznih razloga: da bi se osjećali bolje, impresionirali druge, nadoknadili niske plate ili zato što se to očekuje.

Napojnica je često izraz zahvalnosti za dobru uslugu, kaže Majkl Lin, profesor sa Univerziteta Kornel. Neki to rade iz osjećaja obaveze, drugi iz lične koristi – da bi bili bolje usluženi ili stekli priznanje.

Lin trenutno piše knjigu Psihologija davanja napojnica.

Digitalne napojnice

Tehnologija mijenja i kulturu napojnica. Nekada su se ostavljale kovanice na stolu, danas su tu kartice, aplikacije i ekrani na dodir – što je mnoge zbunilo.

„Zahtjevi za napojnicama su eksplodirali, iako se iznosi nisu mnogo promijenili“, kaže Ismail Karabas, profesor sa Državnog univerziteta Marej. Tokom pandemije, firme su prešle na beskontaktno plaćanje, a proizvođači kasa ugradili su opcije za napojnice. Mnoge firme ih nisu isključile – i tako je došlo do „inflacije“ zahtjeva.

Pritisak na mušterije

Šta učiniti kada vam se ponude opcije za napojnicu od 15, 20 ili 25 odsto? Pritisnuti dugme, unijeti svoj iznos ili ne dati ništa? Dok gledate kasirku u oči?!

Mušterije često biraju ponuđene opcije da ne bi zadržavale red. Time dizajneri sistema utiču na iznose. „Veće ponuđene opcije povećavaju iznos napojnice, iako može da padne broj onih koji je uopšte daju“, kaže Lin.

Dizajneri imaju interes da se napojnica podrazumijeva – jer više napojnica znači više prihoda i za njih, pošto uzimaju proviziju po transakciji.

Stavovi davalaca

Anketa YouGov-a iz maja 2023. pokazala je da većina gostiju u evropskim zemljama daje pet do deset odsto napojnice. SAD su izuzetak – dvije trećine Amerikanaca daje 15 odsto ili više, čak i za lošu uslugu.

Pew Research je u novembru 2023. otkrio da 72 odsto Amerikanaca smatra da se danas češće očekuje napojnica nego prije pet godina, dok samo trećina zna kada je ona zaista primjerena.

Savjeti za snalaženje

Informišite se o lokalnim pravilima i platama osoblja. Da li zarađuju minimalac ili im je napojnica neophodna za pristojan prihod? Na nekim mjestima u SAD plata može biti i samo dva dolara po satu.

Kako je s dostavljačima hrane? Proučite sistem – šta znači dugme za 25 odsto u aplikaciji u konkretnom iznosu? Ne dozvolite da vas pritisak okoline natjera da date više nego što želite.

I najvažnije – ne dajte napojnicu iz osjećaja krivice. „Takva napojnica ostavlja loš utisak i obeshrabruje ponovni dolazak“, kaže Karabas.

Ako želite potpunu kontrolu – platite gotovinom.

Izvor (naslovna fotografija): Envero

Ostavite komentar

Komentari (0)

X