Broj posjetilaca iz zapadne Evrope koji su u martu proveli barem jednu noć u SAD pao je za 17 posto u odnosu na isto razdoblje prošle godine, prema podacima Američke uprave za međunarodnu trgovinu (ITA).
Prema analizi Financial Timesa, putovanja iz nekih zemalja, uključujući Irsku, Norvešku i Njemačku, pala su za više od 20 posto.Ozbiljna prijetnja američkom turizmu
Taj trend ozbiljna je prijetnja američkoj turističkoj industriji, koja čini 2.5 posto BDP-a. Neke aviokompanije i hotelske grupacije već upozoravaju na pad potražnje za transatlantskim letovima i “negativan utisak” koji se širi o putovanju u SAD.
Ukupan broj inostranihh posjetilaca pao je u martu za 12 posto u odnosu na prošlu godinu – što je najstrmiji pad od marta2021., kada je sektor putovanja još bio teško pogođen pandemijskim ograničenjima, pokazuju podaci ITA-e.
“Tramp je u samo dva mjeseca uništio ugled SAD, što se vidi i kroz pad putovanja iz EU u SAD”, rekao je Pol Ingliš (Paul English), suosnivač putničke platforme Kayak. “To nije samo još jedan udarac za američku ekonomiju već i reputacijska šteta koju će generacijama biti teško ispraviti.”
Adam Saks (Sacks), predsjednik istraživačke kompanije Tourism Economics, napomenuo je da pad dijelom može biti posljedica ranijeg Uskrsa prošle godine, ali je dodao: “Podaci sa aerodroma i kopnenih prijelaza s Kanadom jasno pokazuju da se nešto događa… i da je to reakcija na Trampa.”
Najprofitabilnije rute na svijetu
Transatlantske rute među najprofitabilnijima su na svijetu, a avioprievoznici su nakon pandemije bilježili snažnu potražnju, osobito za premium sjedištima.
Preporučeno
Virgin Atlantic prošle je sedmice upozorio na “umjereni” pad potražnje američkih putnika za letovima preko Atlantika, dok je izvršni direktor Air France-KLM-a Ben Smith izjavio da je firma morala da snizi cijene ekonomskih karata zbog “blagog usporavanja tržišta”.