Tokom Međunarodnog astronautičkog kongresa u Milanu predstavljeni su bijeli skafanderi sa preklopom do struka i kamenosivim plisiranim umecima preko laktova i koljena. Mada na svemirskim odijelima nema oznaka brenda ili logotipa, crveni šavavi preko podlaktica, struka i na „nosivim rančevima sa vazduhom“ ukazuju na „Pradin“ podbrend, Linea Rossa.
„Ovo je revolucionarno partnerstvo“, rekao je Rasel Ralston, izvršni potpredsjednik kompanije „Aksiom spejs“, tokom konferencije za novinare. „Mi spajamo inženjering, nauku i umjetnost.”Osim kroja, svemirska odijela uključuju niz inovativnih karakteristika. Astronauti će moći da hodaju po mjesečevoj površini osam sati dnevno zahvaljujući specijalno izrađenim čizmama.
Odijela će biti od bijelog materijala koji može da reflektuje toplotu, pružajući zaštitu od ekstremno visokih temperatura i mjesečeve prašine, navodi se u zajedničkom saopštenju za javnost.
Mobilnost je takođe poboljšana od dizajna skafandera za Apolo 17. „Pradino“ dugogodišnje znanje i iskustvo u proizvodnji tekstila i tehnika šivenja pomoglo je da se „premosti jaz“ između funkcionalnosti i stila, dodaje se u saopštenju.
Odijela – koja su rodno neutralna i jedna veličina odgovara svima – takođe su nastajala nekoliko godina. Prema riječima Lorenca Bertelija, direktora za marketing „Prada grupe“, modna kuća je razgovarala o ovom vidu saradnje još prije izbijanja pandemije koronavirusa 2020..
Oko 10 zaposlenih „Prade“ radilo je na svemirskom odijelu, putujući između Milana i Aksiomove baze u Hjustonu.
Trenutno planirana za drugu polovinu 2026. Nasina misija Artemis III će ponovo poslati astronaute na Mjesec, koji su posljednji put bili na našem pratiocu 1972. u misiji Apolo 17. Ako sve bude teklo po planu, to bi takođe mogao biti prvi put da ženska noga kroči na Mjesec.
Preporučeno
„Danas svako ko ima duboke džepove može da ode u svemir“, rekao je Berteli novinarima u Milanu. „Uskoro će to postati pristupačno i ljudi će moći da idu na Mjesec. Tako da mislim da smo tek na početku nove ere.”