Iako je to normalna faza u razvoju, jer djeca još ne znaju drugačije izraziti frustraciju, bitno je da im roditelji pokažu da udaranje i bacanje stvari nije prihvatljivo. Ukoliko se to zanemari, vremenom može doći do ozbiljnih problema u ponašanju.
Prema riječima dječje terapeutkinje Shanon Bushar, naučiti dijete da udaranje nije u redu nije toliko teško, već je ključ u tome šta bi trebalo da kažete. Shanon je istakla da je udarac šokantna situacija za svakog roditelja te odlučila da podijeli savjet koji može pomoći u takvim trenucima.“Naša prva reakcija da kažemo: ‘Ne, nemoj to da radiš’ ili ‘Nemoj da me udaraš’, ali to ne funkcioniše. Djeca mlađa od dvije godine razumiju samo posljednje riječi koje im govorimo, ne razumiju cijelu rečenicu. Ako im kažete: ‘Ne udaraj’ oni čuju ‘Udaraj’. Ako kažete ‘Ne bacaj’, oni čuju ‘Bacaj’. Na kraju, rečenice treba da im date jasna uputstva šta smiju da urade, a šta ne”, kazala je ova terapeutkinja.
Shanon je istakla da je djeci potrebna konkretna naredba koju mogu da razumiju i ponove.
“Treba da im ponudite jasnu zamjenu za takvo ponašanje. U ovom slučaju ja bih rekla nešto poput: ‘Ne udaramo se, ruke su za tapšanje, za zagrljaje ili za držanje'”, kazala je.
Ukoliko dijete nastavi da udara, čak i nakon preusmjeravanja, terapeutkinja savjetuje da se udaljite od te situacije kako biste mu pokazali da to nije prihvatljivo.
Preporučeno
“Što duže ostajete i dopuštate da vas udara, to više šaljete poruku da je to u redu”, upozorava Shanon.