test

Kako prelazak na zimsko računanje vremena utiče na naše tijelo i raspoloženje – ne zaboravite večeras pomjeriti sat!

A. Omeragić

26/10/2024

21:39

Svake godine prelazak na zimsko računanje vremena donosi nam dodatni sat sna, ali i izazove za tijelo i unutrašnji ritam. Naš organizam funkcioniše prema prirodnom biološkom satu, poznatom kao cirkadijalni ritam, koji prati dnevne cikluse i reguliše važne funkcije poput sna, metabolizma, hormona i raspoloženja. Kada dođe do promjene vremena, i naš unutrašnji sat treba vrijeme za prilagođavanje, što može izazvati blagu pospanost, osjećaj umora, pa čak i nesanicu.

Dodatni sat sna naizgled djeluje kao povoljna promjena, ali kvalitet odmora može trpjeti zbog narušenog ritma.

Prvi dani nakon promjene vremena često donose i veći osjećaj nervoze ili bezvoljnosti, što je dodatno pojačano kraćim dnevnim svjetlom u zimskim mjesecima. Manjak svjetla smanjuje prirodnu proizvodnju hormona sreće, serotonina, pa se mnogi suočavaju sa sezonskim promjenama raspoloženja.

Organizam reaguje i na promjenu apetita i metabolizma, jer naši bioritmi utiču na osjećaj gladi i probavu. Mnogima se dešava da imaju pojačan apetit u večernjim satima, što može uticati na energiju i opšte stanje organizma tokom dana. Takođe, usporeni ritam prilagođavanja na zimsko vrijeme može otežati fokus i produktivnost, pa je važno prvih dana sebi olakšati obaveze i izbjegavati stresne situacije.

Uz male promjene u dnevnim navikama i izlaganje jutarnjem svjetlu, organizam će se lakše prilagoditi na zimsko računanje vremena. Prilagođavanje je proces koji traje, ali uz opušteniji pristup i balans, prelazak na zimski režim može proteći s manje napetosti i efekata na tijelo.

Iako pomjeranje kazaljki može uticati na naše tijelo i raspoloženje, možemo se lakše prilagoditi uz nekoliko jednostavnih koraka. Pokušajte svako jutro provesti nekoliko minuta na dnevnom svjetlu kako biste podržali prirodni ritam organizma. Održavanje redovne rutine spavanja, balansirane ishrane i blage fizičke aktivnosti može dodatno smanjiti osjećaj umora i poboljšati koncentraciju. Na taj način, prelazak na zimsko računanje vremena postaje lakši, a naš organizam bolje pripremljen za zimske mjesece.

Podsjetimo, noćas se kazaljke na časovnicima pomjeraju jedan sat unazad, odnosno s tri sata ujutro na dva.

Iako je Evropska unija još prije nekoliko godina najavljivala da će ukinuti ljetnje i zimsko računanje vremena i usvojiti jedinstveno, to se još nije dogodilo.

Izvor (naslovna fotografija):

shutterstock

Ostavite komentar

Komentari (0)