test

Kućne biljke koje nam pomažu rashladiti dom

Standard

03/07/2024

14:04

Jeste li znali da biljke mogu rashladiti vaš dom? Omiljena su nam dekoracija tokom cijele godine, a preko ljeta imaju jednu važnu funkciju koja bi nam mogla olakšati život kad temperature skoče iznad 35.

Ovaj jeftini i ekološki prihvatljivi način hlađenja zatvorenih prostorija, nedavno je potvrdila NASA u studiji “Earth Science”. Poznato je da biljke mogu promijeniti temperaturu zemljine atmosfere kroz proces fotosinteze.

Primjera radi, šumske krošnje povećavaju vodenu paru u atmosferi. Tako uzrokuju više padavina i blokiraju sunčevu svjetlost. Isti sistem koriste i određene kućne biljke koje ispuštaju višak vode iz lišća, a to je prirodni proces hlađenja njih samih, ali i prostora u kojemu se nalaze.

Fikus gumijevac
Ovu prekrasnu biljku krase veliki listovi koji dolaze u raznim nijansama zelene te u šarenoj boji. Što biljka ima više listova, i što su oni veći, to će bolje rashladiti prostoriju u kojoj se nalazi.

Ova super biljka će upijati vodu kroz korijenje, a zatim otpuštati vlagu kroz pore koje se nalaze na donjoj strani listova.

Savjet: Fikus gumijevac je vrlo zahvalna biljka koja ne zahtijeva previše brige. Najvažnije je pravilno ga zalijevati. Ako pretjerate s vodom, brzo će istrunuti, a ako ga rijetko zalijevate, listovi bi mogli otpasti. Najbolje bi bilo fikus posaditi u posudu s rupicama pa mu omogućiti da popije vode koliko mu je potrebno.

Fikus gumbijevac Foto: Living4media

Aloe Vera
Kao što smo spomenuli, u procesu transpiracije, iz nekih biljaka isparava voda i na taj način hladi prostor u kojem se nalazimo. Znamo da je aloe vera odlična kod opekotina, bilo od sunca, ili svakodnevnih kuhinjskih povreda jer hladi opečeno mjesto i eliminiše bol.

Aloe vera sadrži velik procenat vode pa je jedna od najboljih opcija za prirodno hlađenje doma. Iako bolje uspijeva napolju, uz nekoliko jednostavnih savjeta je lako možete uzgojiti i unutra.

Savjet: Postavite je kraj prozora jer traži prirodno svjetlo kako bi uspjela. Ima plitak korijen pa posadite u širokoj posudi. Aloe veru bi bilo najbolje zalijevati maksimalno dva puta sedmično.

Aloe vera Foto: Living4media

Fikus Benjamin
Fikus Benjamin, ili “plačuća smokva”, dolazi iz Azije kako bi nam pomogao prebroditi toplotni talas. Jedno je od rijetkih stabala koje rastu u zatvorenom prostoru i odličan je u održavanju prostorije hladnom i vlažnom.

Ova mala šumska krošnja će odlično rashladiti prostoriju u kojoj se nalazite, posebno ako pokraj fikusa stavite i druge biljke. Grupišući biljke, stvarate mali atmosferski ekosistem i na taj način podstičete vlažnost u prostoriji.

Savjet: Fikus Benjamin lako uspijeva u svakom domu, a najbolje ga je držati na sunčanom mjestu. Bez problema podnosi visoke temperature, a tokom ljeta ga je dovoljno zalivati jednom sedmično.

Fikus Benjamin Foto: Living4media

Palma sreće
Palme samoniklo rastu u tropskim krajevima i automatski nas podsjećaju na ljeto. Na Jadranu rastu gotovo u svakom dvorištu, a u ostatku svijeta se uzgajaju kao ukrasne biljke. Osim ljetnog ambijenta koji stvara, palma nam može pomoći da rashladimo prostor u kojem se nalazimo. Najbolja palma za uzgoj u zatvorenom prostoru je palma sreće.

Zeleno lišće palmi upija CO2 i oslobađa kiseonik. Što je veća površina lista, to oslobađa više kiseonika. Lišće palmi stvara svojevrsnu malu prašumu koja prostoriji daje svježinu.

Savjet: Palme rastu jako sporo pa ćete se morati naoružati strpljenjem. Ljeti palme trebate obilno zalivati i jednom mjesečno prihranjivati tečnim đubrivom.

Palma sreće Foto: Living4media

Svekrvin jezik
Ova višegodišnja biljka koja se još naziva i “zmijin jezik”, poznata je kao ukrasna biljka koja čisti zrak od različitih toksina. Poput aloe vere, ima veliki procenat vode pa ispušta puno hladne vlage u vazduh. Osim vlage, ispušta i velike količine kiseonika koji će vam omogućiti da lijepo spavate za vrijeme velikih vrućina.

Savjet: Najviše mu odgovara temperatura od 15 do 30 stepeni. Najčešće vene ako ga previše zalivate i ako mu je hladno pa pripazite da ima dovoljno svjetla i toplote. Ljeti ga zalivajte dva puta sedmično mlakom vodom.

Svekrvin jezik Foto: Living4media
Izvor: dnevnik.hr
Izvor (naslovna fotografija):

Living4media

Ostavite komentar

Komentari (0)