Postoje brojne aktivnosti koje se mogu raditi uz more, pružaju zdravstvene benefite i oblikuju tijelo, a neće vam se činiti kao da mukotrpno vježbate. Kako ne biste osjećali napetost i psihički pritisak jer ipak ste na odmoru, aktivnosti posvetite svega pet do deset minuta, u stilu popularnog trenda exercise snacking.
Neka vaš cilj bude da se svakih pola sata ili sat vremena ustanete s ležaljke i progibate se. Plivajte, vježbajte u vodi, prošetajte, trčite, eksperimentišite s različitim podlogama pod nogama. Uživajte u morskom zraku, zvukovima talasa i pijesku pod nogama, dok iskušavate neke od sljedećih vježbi na plaži.Kako vježbati na plaži
Čučnjevi s podizanjem nogu (u vodi)
Zagazite u more do visine struka, napravite čučanj tako da su bedra gotovo paralelna s tlom pa zatim skočite uvis, jednom nogom podignutom, te odmorite deset sekundi. Ponovite spuštanje u čučanj pa podignite suprotnu nogu te odmorite deset sekundi. Nakon sljedećeg čučnja, podignite obje noge. Sami kontrolišite visinu podizanja nogu i kojom snagom ćete to raditi. Vježbu ponovite osam do deset puta. Pobrinite se, ako niste u bazenu, da je površina tla u moru ili jezeru dovoljno ravna da se ne povrijedite. Treba li istaknuti da je ova vježba odlična za cijele noge, kao i za zadnjicu?!
Plivanje bez dlanova
Plivajte stilom koji preferirate, ali pritom dlanove ne držite ispruženima već šake čvrsto stisnite, s palcem ispod prstiju. Plivajte tako deset do 12 metara koristeći 70-80 odsto svoje snage i izdržljivosti, a zatim se odmorite oko jedne minute pa ponovite šest puta. Većina se nas dok plivamo oslanja na dlanove kojima se služimo kao malim veslima koja nas odguruju kroz vodu, podcjenjujući važnost snage ruku, posebno njihove unutarnje strane. Začudićete se koliko se tokom plivanja oslanjate na dlanove, ali ovom ćete vježbom, iako se na početku može činiti kao da stojite na mjestu, ojačati ruke i poboljšati zaveslaje, što će rezultirati oblikovanijim rukama, a kasnije i bržim plivanjem.
Trbušnjaci na pijesku
Sjednite na peškir ili prostirku za plažu sa skvrčenim koljenima, stopalima na podu i rukama položenim pored kukova. Lagano se torzom nagnite unatrag, podignite skvrčene noge s podloge, a ruke ispružite prema naprijed s dlanovima okrenutim prema gore. Vratite se u početnu poziciju i ponovite osam do 10 puta.
Škraping
Škraping ili trčanje po stijenama domaći je sport smišljen na Pašmanu i Ugljanu, ostrvima poznatim po škrapama, izbrazdanim i oštrim stijenama. Zahtjevno i pomalo riskantno trčanje po priobalnim stijenama namijenjeno je ljubiteljima adrenalina, sportistima i svima s dobrom kondicijom. Ta naporna disciplina iziskuje veliki oprez; treba se uvlačiti u gudure, provlačiti kroz makiju, zaobilaziti ponore. Uz trčanje i hodanje, penjanje i skakanje uobičajeni su dio ove aktivnosti.
Hodanje po šljunku
Preporučeno
Bosonogo hodanje po neravnom terenu zdravo je i učinkovito za stopala koja su zdrava, a posebno se preporučuje djeci, i to onoj koja imaju ravna stopala. Hodanjem po šljunku učvršćuju se tetive, ligamenti, mišići i kosti, jača se cijela struktura stopala. Ono ujedno djeluje i kao prirodni tretman refleksologije ili akupresure.