Iako vam ovi konzervisani proizvodi mogu uštedjeti vrijeme u kuhinji, možda ćete biti iznenađeni zabrinjavajućim sastojcima u nekim popularnim proizvodima.
Kada definišete konzervisanu stavku kao “nezdravu”, postoji nekoliko faktora koji dolaze u obzir. Količina natrijuma, dodatog šećera, trans i zasićenih masti i kalorija pomažu u određivanju nutritivne vrijednosti proizvoda. Osim toga, aditivi, konzervansi, boje za hranu i boje i drugi sastojci mogu odrediti kako konzervisani proizvod utiče na vaše zdravlje.Pasulj
Nutricionisti ističu da treba biti oprezan kada je u pitanju kupovina već pripremljenog pasulja u konzervi. Konzervisani pasulj često je pun zasićenih masti, šećera i nepotrebnih dodataka.
Supe
Mnoge supe iz konzerve sadrže previše soli. Jedna studija kanadskog instituta za zdravstvena istraživanja (CIHR) pokazuje da kondenzovane i spremne za serviranje supe imaju neke od najviših nivoa natrijuma u kanadskoj pakovanoj prehrambenoj industriji.
Ista studija je takođe otkrila da je supa jedan od najvećih doprinosa natrijuma u kanadskoj ishrani – zajedno s konzerviranim i kiselim povrćem.
Tjestenina
Prethodno skuvana testenina u sosu jedna je od najnezdravijih konzerviranih namirnica. Puna je šećera i soli — što je, nažalost, dio zašto je tako dobrog ukusa.
Na primjer, konzerva špageta sadrži 1070 mg natrijuma i 20 g šećera. To je 46 odsto vašeg preporučenog unosa soli i 20 odsto više od preporučeno unosa šećera.
Voće u sirupu
Preporučeno
Food Bank of Waterloo preporučuje izbjegavanje konzervisanog voća upakovanog u sirup zbog visokog sadržaja šećera. Konzervirano voće u laganom sirupu sadrži 21 odsto vašeg dnevnog preporučenog unosa šećera, a sve preko 15 odsto je mnogo.