test

Ovo je razlog zašto se djeca teško smiruju

Standard

11/11/2024

21:50

Istraživanja pokazuju da čak 67 posto djece noću potraži sklonište kod roditelja. Uspostavljanje rutine je izuzetno važno za djecu, jer ključno utiče na njihov razvoj i stabilnost.

Za mnoge roditelje uspostavljanje redovne rutine predstavlja izazov zbog djetetove energije i radoznalosti.

Dokazano je da rutine pozitivno utiču na razvoj djece. Ujednačen ritam igre, spavanja, učenja i hranjenja donosi djeci osjećaj udobnosti, doma i mira. Djeca se osjećaju sigurno u predvidivom okruženju jer znaju šta mogu očekivati ​​i šta se od njih očekuje.

Rutina vodi računa ne samo o fizičkom zdravlju, već i o emocionalnom i mentalnom blagostanju. Uči djecu da prepoznaju i upravljaju svojim emocijama, što im pomaže da se nose s izazovima i stresnim situacijama. Dvije veoma važne rutine u životu djeteta su svakako igra i spavanje.

Uspostavljanje dnevne rutine koja uključuje vrijeme i za igru ​​i za spavanje može biti izazov za roditelje, jer se djeca često bore da pređu sa živahne igre na miran san.

Kada je prostorija pretrpana i puna nesređenih igračaka, djeci je teško da odustanu od igre i da se smire. Osim toga, pretjerana stimulacija, poput crtanih filmova ili energične igre, može previše probuditi dijete prije spavanja, što usporava smirivanje i utiče na kvalitet odmora.

Prilikom uspostavljanja rutine, roditelji se često suočavaju s otporom djeteta na spavanje, jer se djeca zbog svoje radoznalosti boje da će nešto propustiti.

Istraživanje navika spavanja djece jugoistočnoj Evropi pokazalo je da 67 posto djece koja imaju svoju sobu noću utjehu traže u krevetu roditelja.

Razloga za ovu vrstu anksioznosti može biti mnogo, ali oni često proizlaze iz nedostatka osjećaja sigurnosti, udobnosti i straha od mraka. Noćno buđenje djece, osim što uznemirava djecu, predstavlja problem i za spavanje roditelja.

Izvor (naslovna fotografija): Shutterstock

Ostavite komentar

Komentari (0)