Milović: Hrvatska se zadužila u istom danu kad i Crna Gora, samo sa duplo manjom kamatom

Milović: Hrvatska se zadužila u istom danu kad i Crna Gora, samo sa duplo manjom kamatom

Standard

06/03/2024

17:12

Poslanik DPS-a Nikola Milović kazao je da je poslednje zaduženje Vlade kroz euroobveznice najskuplje u istoriji Crne Gore.

Kamata 7,25%, rok dospjeća 7 godina, 750 miliona dolara. U istom danu se Hrvatska zadužila sa dva puta manjom kamatom, 3,375%, rok dospjeća 10 godina, 1,5 milijardi eura, a tražnja bila ukupno 8,5 milijardi , napisao je Milović na mreži X.

On je podsjetio da je zaduženje Crne Gore iz 2019. godine kroz euroobveznice, bilo najjeftinije u istoriji zemlje.

“Kamata 2,55%, rok dospjeća 10 godina, 500 miliona eura. Prvi realni pokazatelj nestabilnosti javnih finansija jeste rekordna visina kamatne stope na euroobveznice po kojoj se država zadužila danas 7,25%” , istakao je.

Kako je naveo, više nije pitanje po kojoj se kamatnoj stopi zadužujemo i koja je njena visina već da li će Crna Gora biti u mogućnosti da joj neko uopšte da kredit.

“Tajno, najskuplje i ekspertski kako smo i navikli od oslobođenja 2020 godine”, zaključio je Milović.

Izvor (naslovna fotografija): DPS

Ostavite komentar

Komentari (0)

X