Ako ne bude uvećanja plata, slijedi obustava rada

Ako ne bude uvećanja plata, slijedi obustava rada

I. Đoković

09/04/2025

07:21

Strukovni odbor pravosuđa zatražio je od predstavnika izvršne vlasti da se uvećaju zarade državnim službenicima i namještenicima u sudovima i državnim tužilaštvima za 30 odsto i da se taj prijedlog uvrsti dnevni red na prvoj narednoj sjednici Vlade. Ukoliko se to ne ispuni, najavljuju da će biti prinuđeni da pokrenu proces radikalizacije koji uključuje mogućnost obustave rada u svim pravosudnim institucijama.

Pojedini sagovornici nezvanično su kazali Pobjedi da ne mogu da štrajkuju jer im to zakonom nije omogućeno, ali da u skladu sa propisima mogu da organizuju određenu vrstu obustave rada ako se dođe do toga da im vlast ne uvaži zahtjev.

Strukovni odbor zatražio je kroz inicijativu da se uvećaju plate reagujući na izjavu ministra pravde da će se pred Vladom uskoro naći prijedlog o uvećanju osnovne zarade isključivo sudijama i tužiocima. Smatraju da to ukazuje na ozbiljnu nepravdu prema zaposlenima koji nijesu nosioci pravosudnih funkcija. Inicijativu su poslali premijeru Milojku Spajiću, ministru pravde Bojanu Božoviću i ministru finansija Novici Vukoviću.

– Dok podržavamo napore da se unaprijedi materijalni status sudija i državnih tužilaca, ističemo da se ne smije zanemariti rad službenika i namještenika koji čine osnovu funkcionisanja pravosudnog sistema… Pozivamo Vladu da ovu inicijativu hitno razmotri na prvoj narednoj sjednici i omogući donošenje zakonskog rješenja kojim će se valorizovati rad svih zaposlenih u pravosuđu – saopštili su oni.

Podsjetili su da se trenutne zarade ove kategorije zaposlenih kreću u rasponu od 600 do 650 eura za srednju stručnu spremu, odnosno od 800 do 850 eura za visoku stručnu spremu i da su istovremeno među najnižim u javnom sektoru. Kažu da zarade ni na koji način ne oslikavaju važnost i odgovornost njihovog angažmana, posebno u kontekstu evropskih integracija i jačanja borbe protiv kriminala.

Stava su i da se selektivnim uvećanjem zarada ruši ideja jedinstvenog i funkcionalnog pravosuđa. Poručili su da se samo uz ravnopravan tretman svih zaposlenih – sudija, tužilaca, službenika i namještenika – može graditi efikasan i pravedan sistem koji odgovara izazovima savremenog društva.

Sindikat uprave i pravosuđa do sada je u više navrata dostavljao komentare, sugestije i prijedloge na zakonska rješenja koja se odnose na zarade svih zaposlenih u pravosuđu. Kažu da su njihovi zahtjevi najčešće ignorisani, a u procesima odlučivanja koji se direktno tiču materijalnog položaja njihovih članova – nijesu imali priliku ni da učestvuju.

Sindikat je nedavno ponovo organizovao protest ispred Vlade tražeći bolje uslove za zaposlene, a nakon kojeg su okupljeni prošetali do zgrade Delegacije Evropske unije, gdje su predali zahtjev da razgovaraju sa ambasadorom Johanom Satlerom. Oni čekaju susret sa Satlerom nakon čega će odlučiti o daljim koracima.

Do sada su u više navrata okupljeni sa protesta poručivali da država prema Evropskoj uniji ne može da ispuni uslove koji su prožeti kroz pregovaračko Poglavlje 19 – Socijalna politika i zapošljavanje ukoliko se ne ispune zahtjevi radnika javne uprave i pravosuđa, jer se tiču pitanja socijalne pravde, ravnopravnosti… Komentarisali su da službenici rade u nehumanim uslovima, daleko od evropskih standarda, ali da se od njih traže evropski rezultati. Tražili su veću platu, govoreći da im je obećano uvećanje 25 odsto, a kažu da su dobili samo pet odsto, u prosjeku 30-40 eura. Traže da im se riješi i stambeno pitanje, te su ponovili i zahtjev da ministarka rada, zapošljavanja i socijalnog staranja Naida Nišić podnese ostavku zbog, kako su rekli, niza nezakonitih radnji.

Izvor: Pobjeda
Izvor (naslovna fotografija):Ilustracija, Freepik

Ostavite komentar

Komentari (0)

X