Mustafa Demić je Portalu RTCG kazao da su sa tom bosanskom firmom imali ugovor da će čak i ako prekinu radove, vratiti njihovu zemlju u prvobitno stanje.
“Kada su prekinuli radove, mi smo im najprije uputili opemenu pred utuženje, i njihova direktorica iz Podgorice nam je odgovorila da imamo strpljenja i da će ispuniti obavezu i ukloniti deponiju sa našeg imanja do ljeta 2022. godine. Pošto to nisu uradili, mi smo prije godinu i po podnijeli tužbu, i od tada se vodi spor pred Osnovnim sudom u Rožajama. Nama je, zapravo, kompletno imanje od 3,5 hektara velikim dijelom devastirano”, kazao je Demić.On je ponudio i stavio na uvid veliki broj dokumenata iz kojih se može vidjeti da je Uprava za saobraćaj trebalo u septembru prošle godine da raskine ugovor sa “Euroasfaltom” i da pronađe dugog izvođača koji bi radove na zaobilaznici doveo do kraja.
“Mi tražimo da nam nadoknade štetu, jer to zemljište gdje su odlagali materijal kopajući tunel i ispirajući kamione od betona, nema više upotrebnu vrijednost, kao i da uklone sav otpad u količini od 50 hiljada kubnih metara. To je procijenio vještak, a mi mislimo i da je veće površina našeg zemljišta pokrivena otpadom, kao i da otpada ima u većoj količini”, kazao je Demić.
Prema njegovim riječima, on i njegov brat su bili maksimalno strpljivi, iako su zemljište ustupili do roka za završetak radova, koji je istekao još u decembru 2019. godine.
“Sve smo ustupili na korišćenje, čak i naš priključak na struju i vodu, radujući se tome da posao dovedu do kraja. Iz jednog dopisa direktorice može se vidjeti da su prekinuli radove kada su naišli na ogromne podzemne vode u tunelu, i kada samo srećom niko nije stradao. Kada su krenuli, ja sam pitao gdje će, oni su odgovorili da će se vratiti za mjesec, a ja sam odgovorio, kao da sam znao, kojeg mjeseca i koje godine”, priča Demić.
On kaže da je “Euroasfalt” ostavio nezavršen most i potpuno neobezbijeđen, bez ograda i vrlo opasnog po bilo koga, a posebno djecu koja se tu često igraju.
“Meni nije jasno na koju, što bi se reklo, kartu oni danas igraju i čemu se nadaju da izbjegnu odgovornost po našoj tužbi”, dodaje Demić.
Bosanska firma probila rokove i ostavila radove na mostu u blizini imanja Devića nezavršene (Foto: Privatna arhiva)
Portal RTCG je nedavno pisao o tome da su radovi na zaobilaznici oko Rožaja potpuno stali, ali nismo mogli dobiti nikakvu informaciju zbog čega, i da li će biti nastavljeni.
Građani Rožaja bili su poptuno neobaviješteni, a odgovor nismo mogli dobiti ni u lokalnoj upravi u ovom gradu, gdje su nam zvanično kazali da ne znaju ništa, jer se radi o projektu iz državne, a ne lokalne nadležnosti.
Da se ova zaobilaznica radi, malo je bila upoznata i ukupna crnogorska javnost, i tek kada je u decembru 2020. godine došlo do urušavanja mosta u izgradnji na zaobilaznici, saznalo se da bosanski “Euroasfalt” izvodi ovaj kapitalni projekat vrijedan oko dvadeset miliona eura.
Prije crnogorskih, o tome su izvijestili mediji u Bosni, kada su još 2017. godine pisali da je “Euroasfalt” dobio projekat izgradnje zaobilaznice oko Rožaja.
Ugovor su potpisali generalni direktor tog preduzeća Hamed Ramić, ispred Konzorcijuma izvođača i generalni direktor Savo Parača ispred Direkcije za saobraćaj Crne Gore.
“Euroasfalt” je po ugovoru trebalo da sanira ranije napravljeni prvi dio dionice zaobilaznice u dužini od tri kilometra, i da završi drugi dio od 2,5 kilmetara, sa dva tunela i dva mosta.
“Prethodni ministar saobraćaja Ivan Brajović (SD) je za prvu dionicu posao dodijelio firmi Milorada Dodika, “Integralinženjering”, a njegov nasljednik Osman Nurković doveo je “Euroasfalt” Hameda Ramića. Evo kako se to sve sada završava, odnosno ostaje nezavršeno, a niko ne snosi odgovornost zbog toga”, kazao je Demić.
U Specijalnom državnom tužilaštvu nalaze se dva predmeta protiv “Euroasfalta”. SDT je najprije otvorilo izviđaj kojim bi bilo ispitano poslovanje firme “Euroasfalt” iz Sarajeva u Crnoj Gori, gde je za tri godine dobila poslove vrijedne više od 60 miliona eura.
Mediji u Crnoj Gori su prenijeli da će u sklopu izvještaja biti ispitane i eventualne veze te bosanske firme i tadašnjeg ministra pomorstva i saobraćaja u Vladi Crne Gore Osmana Nurkovića i jednog člana njegove porodice.
Tužilaštvo je tada željelo, navodno, da na čistac izvede govorkanja o “iznenadnom prodoru” ove firme, odnosno od početka mandata ministra Nurkovića, bez obzira što se ime prvog čoveka Hameda Ramića, bliskog prijatelja lidera SDA Bakira Izetbegovića i donatora njegove stranke, pominjalo u aferi “Zadruga”, koja je u BiH izbila zbog sumnje da se radilo o pranju velikih iznosa novca.
Ne zna se, takođe, ni šta se dešava i u kojoj je fazi predmet po prijavama Ministarstva kapitalnih investicija od prije dvije godine u vezi sa putem prema Kolašinu i tunelom “Klisura” ispod Bjelasice, koji takođe radi “Euroasfalt”, a završetak kasni četiri godine, i zahvaljujući kliznoj skali koja im je obezbijeđena, sa ugovorenih 37 miliona dostigao je cijenu od blizu 60 miliona eura.
Direktorica stranog privrednog društva “Euroasfalt” u Crnoj Gori, sa sjedišetem u Podgorici, Milica Bijelović juče nije odgovarala na telefonske pozive Portala RTCG.
Preporučeno
Braća Demić iz Rožaja vode sada na sudu bitku sa tom firmom, a građani Rožaja čekaju da ih neko obavijesti šta će biti sa ovim kapitalnim projektom, koji je samo u drugoj, nezavršenoj fazi, koštao 20 miliona.
Pitanja o eventualnim vezama bosanskog “Euroasfalta”, Bošnjačke stranke i njihovog bivšeg ministra Osmana Nurkovića, kao i tadašnjih tajkunskih poslovnih krugova u Crnoj Gori, od interesa su i za ukupnu crnogorsku javnost.