test

Dobričaninu mediji krivi što ga tužilaštvo tereti za divlju gradnju

Standard

02/06/2024

08:24

Poslanik u Skupštini i hirurg Vladimir Dobričanin sa još pet osoba tereti se za više krivičnih djela povezanih sa građenjem stambene zgrade bez dozvole i dokumentacije u podgoričkom naselju Tološi, dok se nadležni urbanističko-građevinski inspektor Vladimir Rašković sumnjiči da im je, propuštajući da preduzme službene radnje na koje je bio obavezan, omogućio nelegalnu gradnju.



Inspektoru se na teret stavlja krivično djelo zloupotreba službenog položaja. Njega su službenici Sektora Uprave policije za borbu protiv kriminala, nakon sprovedenih višemjesečnih izviđajnih radnji, uhapsili juče ujutro po nalogu Osnovnog državnog tužilaštva, nakon čega mu je određeno zadržavanje do 72 sata.

Pored poslanika Dobričanina, prema informacijama Pobjede, krivične prijave podnijete su i protiv Rajka Kneževića (43), Dragana Kneževića (72), Rada Kneževića (38), Hajra Ljuškovića (64) i Sonje Knežević (45).

Poslanik Vladimir Dobričanin saopštio je juče posredstvom društvene mreže Fejsbuk da nije upoznat sa sadržinom krivične prijave niti zna što se, kako je kazao, time pokušava, ali je naveo da stoji na raspolaganju svim zvaničnim institucijama Crne Gore.

,,Oko privođenja građevinskog inspektora i daljih radnji oko objekta niti sam upoznat niti je to predmet mog interesovanja jer ja nisam investitor već indirektni vlasnik placa koji je dat u zamjenu za stan, što je apsolutno legalan način ekonomske razmjene dobara”, napisao je Dobričan.

Kako proističe iz saopštenja Uprave policije, urbanističko-građevinski inspektor Rašković je, kako se sumnja, od januara do aprila ove godine Dobričaninu i ostalim osumnjičenima „omogućio da obave značajne radove na objektu, propuštajući više službenih radnji koje je bio dužan i u obavezi izvršiti, čime je počinio krivično djelo koje mu se stavlja na teret“.

Poslanik Dobričanin saopštio je juče posredstvom društvene mreže Fejsbuk da nije upoznat sa sadržinom krivične prijave niti zna što se, kako je kazao, time pokušava, ali je naveo da stoji na raspolaganju svim zvaničnim institucijama Crne Gore.

,,Oko privođenja građevinskog inspektora i daljih radnji oko objekta niti sam upoznat niti je to predmet mog interesovanja jer ja nisam investitor već indirektni vlasnik placa koji je dat u zamjenu za stan, što je apsolutno legalan način ekonomske razmjene dobara”, napisao je Dobričanin.

Gradnja bez dozvole, lažno predstavljanje, povreda pečata…

Policija, međutim, navodi da se osumnjičeni terete za krivično djelo građenje objekta bez prijave i dokumentacije za građenje, „jer su bez dozvole državnih organa vršili radove na objektu, a legitimisali su se pred nadležnim organima kao vlasnici djelova objekta ili investitori“.

,,Terete se i za krivično djelo navođenje na ovjeravanje neistinitog sadržaja, jer su se lažno predstavili kao vlasnici djelova objekta, pri čemu je R.K. (43) u aprilu 2024. godine nastavio radove i nakon postavljanja table o zabrani radova, čime je počinio i krivično djelo skidanje i povreda službenog pečata”, saopšteno je iz Uprave policije.

Obrazloženo je da su službenici Sektora za borbu protiv kriminala tokom istrage, odnosno do podnošenja krivične prijave, utvrđeno da je šestoro osumnjičenih angažovalo privredni subjekat, koji je uradio geodetski premjer, a pritom su se legitimisali „kao vlasnici djelova objekta, iako za to nemaju nikakav zakonski osnov“. Taj akt su, navode iz policije, koristili kako bi se pred nadležnim organima legitimisali kao stvarni vlasnici.

Iz Uprave policije je juče poručeno da će službenici Sektora za borbu protiv kriminala nastaviti da suzbijaju nezakonitosti u svim oblastima, posebno „korupciju u državnim organima i organima javne i lokalne samouprave, te preduzeti aktivnosti kako bi identifikovali lica koja grade suprotno zakonskim propisima“.

Tvrdi da je sve pokušaj blaćenja

Reagujući na saopštenje Uprave policije koje su prenijeli mediji, Dobričanin je juče na Fejsbuku naveo da se oglašava zbog toga što se „ponovo pominje neka krivična prijava protiv njega i stanara buduće zgrade u Tološima“.

,,Taj plac su kupili moji roditelji oko 2005. godine sa namjerom da izgrade kuću gdje bi se i nastanili. Međutim, ekonomski uslovi su diktirali sasvim drugačiju sudbinu. Nastavili su svoj život u Lepetanima, a ovaj plac ustupili jednoj građevinskoj firmi kako bi u kompenzaciju dobili stan. Nažalost, kako je to i bivalo u tim vremenima, zgrada je započeta ali nikada zvršena, jer su investitori uhapšeni zbog prevare”, naveo je on.

Istako je da je gotovo više od 15 godina trajao pokušaj povratka tog placa u vlasništvo njegove majke, jer mu je otac u međuvremenu umro.

,,I konačno je sudskom presudom plac vraćen u vlasništvo ali sa puno pravno ekonomskih opterećenja i objektom u izgradnji koji nije bio naše vlasništvo već vlasništvo pomenutih investitora. U dogovoru između njih i novog investitora nama je ponuđeno da se nastavi gradnja i da se izvrši slična pogodba odnosno da se zauzvrat dobije stan što je kod notara i verifikovano, isto kao i sa ostalim budućim stanarima koji su kupili stanove u pomenutom objektu u izgradnji”, saopštio je on.

Zaključio je da su cijelu priču jedva dočekali „ovi mediji od kojih su neki kosponzori najvećeg kriminala u Crnoj Gori“ da pokušaju da blate njegovo ime.

,Ali na njihovu žalost to im ni ovog puta neće poći za rukom”, naveo je Dobričanin.

O spornoj gradnji objekta u Tološima na imanju Dobričaninove porodice Pobjeda je objavila serijal tekstova tokom kojih smo naveli čitavu dokumentaciju i prikazali šemu zaobilaženja zakonskih procedura, ukazujući na čudne okolnosti da Urbanističko-građevinska inspekcija i nadležna ministarstva duže od godinu ne preduzimaju zakonom propisane mjere koje su odavno nalagale pečaćenje gradilišta, odnosno objekta koji niče mimo zakona.

Gradili iako je odbijen zahtjev za legalizaciju

Na tom placu je u protekle dvije godine neometano, mimo propisa, dovršavana stambena zgrada na placu i temeljima ranijeg objekta iz 2005. godine, čiju je legalizaciju, legitimišući se kao vlasnik, prošle godine zvaničnim dopisom tražio upravo Vladimir Dobričanin, što je uz obrazloženje da nijesu ispunjene predviđene pretpostavke odbio nadležni sekretarijat Glavnog grada.

Prošle godine, u aprilu, na adresu tadašnjeg ministarstva ekologije, prostornog planiranja i urbanizma, kojim je rukovodila Ana Novaković-Đurović, stiglo je obavještenje iz Sekretarijata za planiranje prostora i održivi razvoj Glavnog grada Podgorica da se odbija zahtjev za legalizaciju objekta na urbanističkoj parceli 2877/5 (identičnoj onoj na kojoj je prije 20 godina gradila firma MMG; i to na istim temeljima) koji je preko pravnog zastupnika tražio doktor Dobričanin.

U rješenje koje je povodom tog zahtjeva donio nadležni opštinski organ, a dostavljeno je bivšem ministarstvu u prethodnoj vladi, kao i Dobričaninovom pravnom zastupniku, konstatuje se da stranka u naznačenom roku nije otklonila nedostatke, iako je bila upozorena na pravne posljedice, pa je rješenjem odbijen podnesak.

Prethodno, sekretarijat je utvrdio da podnesak za legalizaciju sadrži nedostatke, odnosno da je nepotpun i obavijestio stranku da je potrebno u roku od 20 dana od dana prijema obavještenja da radi vođenja daljeg postupka dostavi originalni list nepokretnosti za parcele sa uknjiženim predmetnim objektom sa razradom u skladu sa geodetskim elaboratom uz ispravku dostavljenog izvještaja i izjave revidenata budući da „nije urađen u skladu sa zakonskim propisima i planskom dokumentacijom“.

Na tekstove Pobjede objavljene u januaru i februaru nije uslijedio nijedan argumentovan demanti, osim što je poslanik Dobričanin posredstvom njemu bliskog portala In4s i društvenih mreža iznio teške optužbe, uvrede na račun novinara i redakcije, pritom navodeći da on nije investitor i da smo na njega atakovali zbog njegovog političkog ubjeđenja i bekgraunda.

Njegove objave su poslužile za salve uvreda i najcrnjih etiketiranja našeg medija iako nijednim od konkretnih istraživačkih tekstova povodom konkretne gradnje nijesmo navodili Dobričaninovu stranačku, ideološku ili nacionalnu pripadnost ili određenje, osim podatka da se radi o hirurgu i aktivnom poslaniku državnog parlamenta koji nastupa prema državnim organima kao vlasnik i traži legalizaciju objekta.

Dobričanin, pritom, mimo poslaničke pokriva još niz odgovornih pozicija u Skupštini, uključujući članstva u Odboru za ljudska prava i slobode, Odboru za zdravstvo, rad i socijalno staranje, a član je i Odbora za praćenje primjene Sporazuma o uslovima za održavanje popisa stanovništva, domaćinstava i stanova, kao i praćenje sprovođenja procesa popisa. Ujedno zamjenik je člana Delegacije u Parlamentarnoj skupštini Mediterana.

Crno na bijelo

U tekstu objavljenom 21. februara naveli smo da duže od mjesec čekamo odgovore nadležnih, a da za to vrijeme državni organi propuštaju da konkretno reaguju, uprkos preciznim odredbama Zakona o planiranju prostora i izgradnji objekata.

Primjena odredbi tog akta, kako smo tada naveli, odnosno izricanje zabrane gradnje, odnosno pečaćenje objekta stvorilo bi pravnu situaciju u kojoj bi dalje kršenje izrečenih upravnih mjera poteglo i pitanje krivične odgovornosti. Čak je prema Krivičnom zakoniku Crne Gore, koji u članu 326a definiše krivično djelo „građenje objekta bez prijave i dokumentacije za građenje“, dovoljna i činjenica – da se gradi bez prijave.

,,Ko protivno propisima o planiranju prostora i izgradnji objekata započne građenje objekta bez prethodno podnijete prijave i dokumentacije za građenje ili gradi objekat suprotno revidovanom glavnom projektu ili odluci nadležnog organa o zabrani građenja, kazniće se zatvorom od šest mjeseci do pet godina”, citirana je odredba KZ.

Zakon o planiranju prostora i izgradnji objekata, u članu 201, stav 52, predviđa dužnost inspektora da kada u postupku nadzora ocijeni da je povrijeđen zakon ili drugi propis urbanističko-građevinski, „naredi vlasniku objekta, odnosno vlasniku parcele na kojoj je objekat izgrađen rušenje/uklanjanje bespravnog objekta za koji nije pribavljeno rješenje o legalizaciji iz člana 170 stav 1 ovog zakona“.

Takav se red poteza u obuzdavanju nelegalne gradnje minulih mjeseci primjenjuje širom Crne Gore na lokacijama koje su u fokusu Ministarstva prostornog planiranja, urbanizma i državne imovine.

Ne lažu zabilježbe u katastru

Iako je doktor Dobričanin nakon prve objave Pobjede, kojom smo problematizovali bespravnu gradnju, pokušao da spočita našem listu da širi laži, navodeći da on nema veze s objektom „koji je otkupio drugi investitor“, plac je i dalje u vlasništvu njegove porodice i sve pravne radnje i zabilježbe u katastarskom posjedovnom listu su od 2022. godine obavljane posredstvom punomoćnika koji ih zastupa.

Na objektu je sredinom februara (tokom vikenda) izlivena ploča na drugom spratu (izgrađene ukupno četiri etaže), uprkos tome što je od sredine januara do tog momenta Urbanističko-građevinska inspekcija (UGI) u dva navrata ostavila obavještenja o sprovedenom pregledu. U oba slučaja se inspektorima Vladimiru Raškoviću i Ljubomiru Vučerakoviću na obavještenje o planiranom nadzoru nije odazvao „subjekt“, pa su ga sproveli bez njega, konstatujući da nijesu mogli ući u prostorije, jer je objekat zaključan, a radnici nijesu zatečeni.

Nalazom je konstatovano zatečeno stanje, stepen izgrađenosti i obrazloženje da im je investitor nepoznat. Za razliku od zapisnika o inspekcijskom nadzoru iz februara, na prethodnom u januaru je konstatovano čiji je plac na kojem se gradi i da se nalazi na LN br 3012 koji se, po nalazu inspekcije, u obimu prava 1/1 vodi na Vladimirku Dobričanin, majku poslanika Vladimira Dobričanina.

Između ta dva inspekcijska nadzora bile su dostupne medijske objave i reakcije na njih, publikovana dokumenta, kao i činjenica da je Ministarstvo još prošle godine od Glavnog grada kroz službenu komunikaciju informisano da je odbijen zahtjev za legalizaciju podnijet u februaru 2023. godine za objekat koji ni tada nije odgovarao gabaritima sa orto foto-snimka iz 2018.

Napravili interni posjedovni list

Sudeći prema papirima koje je ranije opštinskom Sekretarijatu za planiranje prostora i održivi razvoj, zaduženom za legalizaciju, dostavila firma za geodetski premjer i projektovanje, koju je kao vlasnik objekta ovlastio doktor Dobričanin, unaprijed je naveden interni „list nepokretnosti“ kao potvrda koliko će kvadrata kome od osam stanova koji se grade pripasti, sa sve imenima vlasnika i pripadajućom stambenom površinom.

Zanimljivo je da je gradnja na parcelama 2877/5 i 2877/6 u KO Tološi prethodnih godina nastavljena na temeljima ranijeg objekta čiji su raniji investitori, suvlasnici firme MMG, u periodu od 2006. do 2008. ojadili nesuđene vlasnike i prevarili ih. Sa njima je tada porodica Dobričanin bila napravila ugovor o ustupanju placa, a da zauzvrat dobiju određenu kvadraturu u objektu. Prevareni su kao i ostali nesuđeni kupci, da bi u dugotrajnom sudskom postupku uspjeli da povrate vlasništvo nad placem.

Mnogi od prevarenih građana (njih 50) na više lokacija u Podgorici, uključujući i ovu u Tološima, ostali su u aranžmanu sa MMG-om i bez stanova i bez novca. Pojedini su „olakšani“ i za 60.000 eura, što je 2007. godine, kada je sklopljen jedan od konkretnih predugovora, bila i više nego respektabilna suma za koju se tada mogao kupiti dvosoban stan u Podgorici.

Potraga za subjektom nadzora

Zanimljivo je da ni prošle godine nadležnom inspektoru nije polazilo za rukom da identifikuje subjekt nadzora na osnovu ranije tri prijave mještana, u vrijeme kada još ni prvi sprat zgrade nije bio dovršen.

Gradnja u Kotorskoj ulici broj 3 u Tološima nesmetano se nastavljala na placu tik uz međunarodnu školu, a nedaleko od objekta OŠ „Novka Ubović“ sve do aprila ove godine, kada je gradilište zapečaćeno.

Za preduzimanje mjera, odnosno zabranu gradnje bilo je dovoljno materijala i za vrijeme mandata ranije ministarke Ane Novaković-Đurović, ali su konkretni potezi, koji proističu iz nadležnosti i obaveza inspekcijskih organa, „prepušteni“ novoj vladi, odnosno resoru na čijem je čelu Janko Odović, koji je po stupanju na funkciju najavio beskompromisnu borbu protiv nelegalne gradnje.

Sve do jučerašnjeg zvaničnog finiširanja istražnih policijskih radnji činilo se da je neko zatajio u komandnoj hijerarhiji između Ministarstva i inspekcije, ili da je u tranziciji dvije vlasti prećutno ostavljen prostor investitoru da gradi, iako objekat nema nijedan papir, pa ni prijavu o gradnji, čiji izostanak je dovoljan za pečat na gradilištu.

Nejasno je na koji način su se budući vlasnici nekretnine upustili u ovu vrstu trgovine jer takav objekat, sve i da je dovršen, ne bi mogao biti „stavljen u upotrebu“ prije upisa u katastar, što bi bilo nemoguće nakon dosadašnjeg reda poteza.

Zakonska dokumentacija potrebna za gradnju

Prijava građenja se podnosi u roku od 15 dana od početka građenja nadležnom inspekcijskom organu.

Član 91 Zakona o planiranju prostora i gradnji objekata precizira što obuhvata potrebna dokumentacija. To su: glavni projekat ovjeren u skladu sa ovim zakonom; izvještaj o pozitivnoj reviziji glavnog projekta; dokaz o osiguranju od odgovornosti projektanta koji je izradio, odnosno revidenta koji je revidovao glavni projekat, u skladu sa ovim zakonom; ugovor o angažovanju izvođača radova; ugovor o angažovanju stručnog nadzora i dokaz o pravu svojine na zemljištu, odnosno drugom pravu na građenje na zemljištu (list nepokretnosti, ugovor o koncesiji, odluka o utvrđivanju javnog interesa) ili dokaz o pravu svojine na objektu, odnosno drugom pravu na građenje ako se radi o rekonstrukciji objekta.

Prema članu 201, stav 27, inspekcija je dužna da zabrani građenje objekta ukoliko utvrdi da se na gradilištu ne nalazi sva dokumentacija u skladu sa članom 96 ovog zakona koji konkretno precizira što je sve potrebno.

Ministarstvo podržalo napore ODT-a inspektori pod „pojačanim nadzorom“

Ministarstvo prostornog planiranja, urbanizma i državne imovine (MDUP) izražava punu podršku naporima tužilaštva u borbi protiv svih nezakonitih postupaka, naročito kada oni dolaze od strane službenih lica – saopšteno je iz tog resora nakon što je urbanističko-građevinskom inspektoru Vladimiru Raškoviću određeno zadržavanje do 72 sata zbog sumnje da je zloupotrijebio položaj, a protiv poslanika Vladimira Dobričanina podnijeta krivična prijava.

Iz MDUP su kazali da su, odmah nakon otvaranja ovog pitanja i pisanja medija, preduzeli mjere za unapređenje rada inspekcijskih službi, te da je rotacija inspektora sprovedena sa ciljem osiguranja nepristrasnosti i efikasnosti u radu.

,,Aktivno radimo na poboljšanju njihovih uslova rada i profesionalnih standarda. Uveli smo GPS sisteme kako bismo pratili aktivnosti inspektora na terenu, što omogućava bolju kontrolu i transparentnost njihovog rada”, istakli su u MDUP.

Najavili su da će uskoro svi inspektori biti opremljeni bodi kamerama koje će dodatno osigurati transparentnost i sigurnost u radu.

,,Inspektori su sada pod „pojačanim nadzorom“, ali se ostvaruje i postavljeni cilj u reformisanju sistema – transparentnost i dostupnost podataka i informacija građanima, stručnoj javnosti i nevladinim organizacijama. Svaki slučaj nepravilnosti se istražuje i, ukoliko je potrebno, slijede odgovarajuće pravne mjere – pa i krivične prijave SDT i drugim nadležnim tužilaštvima. Ministarstvo ostaje posvećeno borbi protiv korupcije i svih oblika nezakonitih radnji, te ćemo nastaviti intenzivnu saradnju s nadležnim organima kako bismo osigurali da se svi koji su se ogriješili o zakon privedu pravdi – istakli su u MDUP.

Ocijenili su da jučerašnja akcija Uprave policije uliva nadu da imaju snažnu podršku u borbi protiv svih vidova protivpravnih ponašanja, a naročito borbi protiv nelegalne gradnje.

,,Uz puno poštovanje prezumcije nevinosti, moramo istaći da Ministarstvo čvrsto stoji uz organe gonjenja u nastojanju da se sve nezakonite radnje procesuiraju, ali i uz sve inspektore koji časno i pošteno obavljaju svoj posao”, poručili su u MDUP,, dodajući da saradnja sa tužilaštvom i policijom ostaje njihov prioritet u borbi protiv korupcije i nezakonitih aktivnosti.

Izvor: Pobjeda
Izvor (naslovna fotografija):

Vladimir Dobričanin

Ostavite komentar

Komentari (1)

Life

02 Jun. at 12:21

Koliko riječi da se sakrije istina. Poslanik i političar i uhhhh ljekar se sakrio iza roditelja. Kako je to u CG zakonomjernost od 2020e: naći populističko opravdanje i platiti crkvi zaštitu.