test

DR LEKIĆ ZA STANDARD: Srušiti tabu o malignoj bolesti kao neizlječivoj, CG jedina u regionu nema udruženja pacijenta, apelovaćemo da se osnuje

S Rastoder

28/11/2024

09:03

Karcinom dojke je od 2020. godine najučestalija maligna bolest globalno sa preko 2.3 milona novih slučajeva godišnje i skoro pola miliona smrtnih ishoda od ove bolesti. Kod žena čini jednu četvrtinu svih malignih bolesti, što znači da svaka četvrta žena sa malignom bolešću ima karcinom dojke, a svaka šesta žena sa karcinomom umire od karcinoma dojke. I Crna Gora je ove, kao i prethodnih godina, u oktobru “ružičastom mjesecu” podigla stepen aktivnosti na podizanju svijesti o značaju prevencije i ranog otkrivanja ove bolesti.

“U protekloj deceniji je primjećen porast obolijevenja od ovog maligniteta u grupi žena mlađih od 45 godina, a kako organizovani skrinig programi obuhvataju starosnu grupu žena od 50 do 69 godine života, u kojoj je i incidenca pojave ove bolesti najveća, potrebno je dodatno skrenuti pažnju na populaciju mlađu od 45 godina i upoznati žene sa činjenicom da trebaju da urade prvu mamografiju dojki sa navršenih 40 godina života”, upozorila je za Standard direktorica Instituta za onkologiju dr Sanja Lekić.

Šansa za izliječenje od karcinoma dojke veća od 95% ukoliko se otkrije na vrijeme

Prema njenim riječima ove godine Institut za onkologiju Klničkog centra Crne Gore je kampanju usmjerio u dva pravca, aktivnosti podrške ženama oboljelim od karcinoma dojke i organizovanje edukativnih predavanja mladim ljudima, maturantima i studentima .

“U saradni sa NVO “Brini o sebi” kroz projekat “Osnažene” koji je realizovan na Institutu za onkologiju i u Opštoj bolnici Biljelo Polje pacijentkinje su imale priliku da sa stručnim licima prođu kroz radionice sa ciljem osnaživanja ponovne društvene interakcije, ekonomske samostalnosti i resocijalizacije. Kroz ove radionice i anketriranje pacijentkinja dodatno smo shvatili izazove kroz koje prolaze tokom i nakon procesa liječenja, određene društvene stigme i nespremnost sredine za prihvatanje”, kaže dr Lekić.

Ona je podsjetila da je u sprovedenoj anketi dvije trećine žena kojima je dijagnostikovan karcinom dojke je na neki način osjetilo strah od napuštanja a čak polovina žena krije svoju dijagnozu pokušavajući na taj način da zaštiti svoje blisko okruženje.

“Ovi podaci dovoljno govore o tome koliko kao drušvo treba da se mijenjamo i koliko je važno srušiti tabu o malignoj bolesti kao neizlječivoj. Važno je širiti pouzdane i tačne informacije o faktorima rizika za obolijevanje, mogućnostima prevencije i ranog otkrivanja bolesti kada je šansa za izliječenjem veća od 95%, ohrabriti žene da odlaze na preventivne preglede, pobijediti strah od “traženja bolesti” i stvoriti zdravo drušvo spremno na promjene i interakcije”. Upozorava dr Lekić.

Ciljna grupa za edukaciju su omladina, maturanti i studenti

Zato je, kaže ona, ovog oktobra ciljna grupa za edukativni dio kampanje bila omladina, maturanti i student, oni na kojima svijet ostaje i koji će znanjem i hrabrošću mijenti predrasude, dati podršku i razumjeti da je svaki život jednako važan.

Ljekari Instituta za onkologiju su održali edukativna predavanja o karcinomu dojke, njegovoj učestalosti, faktorima rizika ali i načinu prevencije, ranog otkrivanja i liječenja učenicima završnog razreda Medicnske škole u Beranama i Gimnazije u Podgorici.

Na samom kraju oktobra, kao kruna edukativnih aktivnosti na Univerzitetu Crne Gore je organizovano predavanje posvećeno prevenciji karcinoma dojke pod sloganom „Uvijek je pravo vrijeme za pregled. Biraj da ne bude kasno!“.

Direktorica Instituta za onkologiju kaže da je događaj na Univerzitetu okupio  studente kako bi im pružio važne lekcije o značaju rane dijagnostike i redovnih pregleda.

“Ovo predavanje nije bila samo prilika da edukujemo, već i da mladima pružimo savjete i motivaciju da brinu o svom zdravlju. Statistika pokazuje da rana dijagnoza može povećati šanse za izlječenje na čak 90 odsto, i zato je važno da svaka mlada osoba shvati da preventivni pregled pravi najvažniju razliku. Ovo je bila prilika da studenti prenesu poruku o značaju preventivnih pregleda važnim ženama u svom životu, šireći na taj načim mrežu edukovanih i informisanih žena koje će brinuti o svom ali i o zdravlju svojih najbližih”, kaže dr Lekić.

Crna Gora jedina u region nema udruženje  pacijenta oboljelih od malignih bolesti

Podjeća da se aktivnosti Instituita posvećene karcinomu dojke ne završavaju sa oktobrom, već da imaju puno planova te da će nastaviti rad na osnaživanju onkoloških pacijenta kao ravnopravnih članova drušva bez stigmatizacije ali i na edukaciji i pružanju pouzdanih informacija za širu javnost.

Jedan od prvih događaja u slijedu je početkom decembra za kada je planirano druženje sa pacijentkinjama uz promociju priručnika za oboljele od karcinoma dojke koje su priredile onkološkinje Instituta za onkologiju KCCG koje se bave liječenjem ove bolesti.

“Dijagnoza karcinoma dojke osim na pacijentkinju ima uticaj i na porodicu i najbliže okruženje, veoma često se teško uspostavlja ili se izbjegava razgovor o toj temi a nameću se pitanja, nekada i same pacijentkinje želeci da zaštite svoje najbliže ne pričaju o svojim tegobama i potrebi da sa nekim podijele svoja razmišljanja i strahove. Ovo druženje će biti prilika, da u manje stresnom okruženju podstaknemo pacijente na interakciju i proaktivan stav po pitanju svoje boelsti”, objašnjava dr Lekić.

Najavljujući da će tokom tog događaja skrenuti pažnju na važnost tačnosti i pouzdanosti informacija za pacijente, dr Lekići kaže da će, takođe, apelovati na osnivanje udruženja pacijenta oboljelih od malignih bolesti.

“Crna Gora je jedina zemlja u regionu koja nema ovakvo udruženje, postoji nekoliko NVO koje se bave promocijom prevencije malignih bolesti i pružanjem podrške onkološkim pacijentima, ali ne postoji udruženje pacijenta koje bi se borilo za prava onkoloških pacijenta, bolju zdravstvenu zaštitu, bolju i bržu dostupnost inovativnih terapija koje su napravile enormnu razliku u liječenju i prognozi oboljelih od pojedinih malignih bolesti. Kroz udruženje pacijenti mogu direktno uticati na donosioce odluka u zdravstvenom sistemu jedne zelje ali i biti stub aktivnosti koje se odnose na prevenciju i dostupnost prevetivnih programa”, zaključila je dr Sanja Lekić, direktorica Instituta za onkologiju KCCG.

Izvor (naslovna fotografija):

Dr Sanja Lekić

Ostavite komentar

Komentari (0)