test

EU uvodi nova pravila za zgrade – Promjene su ogromne i dalekosežne

Standard

12/03/2024

20:41

Poslanici Evropskog parlamenta usvojili su u utorak mjere za smanjenje potrošnje energije i emisije gasova staklene bašte iz građevinskog sektora, prethodno dogovorene sa Savjetom, saopštio je Evropski parlament.

Predložena revizija Direktive o energetskim karakteristikama zgrada ima za cilj da značajno smanji emisije gasova staklene bašte i potrošnju energije u građevinskom sektoru u EU do 2030. godine kako bi do 2050. godine postao klimatski neutralan. Ostali ciljevi su renoviranje energetski najneefikasnijih zgrada i unapređenje razmjene informacija o energetskim svojstvima.

Zgrade koje koriste ili su u vlasništvu javnih organa trebalo bi da imaju nultu emisiju do 2028. godine, a od 2030. to bi trebalo da važi za sve nove zgrade. Države članice će moći da uzmu u obzir potencijal globalnog zagrijevanja tokom životnog ciklusa zgrada, što uključuje proizvodnju i odlaganje građevinskih proizvoda koji se koriste u njihovoj izgradnji.

Rok za stambene zgrade
Kada je riječ o stambenim zgradama, zemlje članice će morati da uvedu mjere kojima će obezbjediti da se do 2030. godine prosječna upotreba primarne energije smanji u najmanje 16% zgrada, a da se do 2035. godine to postigne u najmanje 20-22% zgrada.

U skladu sa novom direktivom i minimalnim zahtjevima za energetske performanse, zemlje članice će morati da renoviraju 16 odsto energetski najneefikasnijih zgrada do 2030. godine, a 26 odsto do 2033. godine.

Ukoliko je to tehnički i ekonomski moguće, zemlje članice treba da postepeno uvode solarne uređaje u javne i nestambene zgrade, u zavisnosti od njihove veličine, i u sve nove stambene zgrade do 2030. godine.

Postepeno ukidanje kotlova na fosilna goriva
Države članice moraju usvojiti mjere za dekarbonizaciju sistema grijanja i postepeno ukidanje kotlova na fosilna goriva u sistemima grijanja i hlađenja kako bi ih u potpunosti ukinuli do 2040. godine. Od 2025. godine biće zabranjeno subvencionisanje samostalnih kotlova na fosilna goriva. Međutim, i dalje će biti mogući finansijski podsticaji za hibridne sisteme grijanja, poput onih koji kombinuju kotao sa solarnim termalnim uređajem ili toplotnom pumpom.

Od ovih odluka moguće je izuzeti privredne objekte i građevinsko nasleđe. Pored toga, države članice mogu izuzeti objekte zaštićene zbog njihove posebne arhitektonske ili istorijske vrijednosti, privremene zgrade, crkve i vjerske objekte.

Direktiva je usvojena na plenarnoj sjednici Evropskog parlamenta u Strazburu sa 370 glasova za, 199 protiv i 46 uzdržanih. Da bi direktiva stupila na snagu, potrebno je da je zvanično odobri Vijeće ministara, navodi se u saopštenju Parlamenta.

Prema podacima Evropske komisije, zgrade u Uniji uzrokuju 40% potrošnje energije i 36% emisije gasova staklene bašte. Komisija je 15. decembra 2021. usvojila zakonski prijedlog za reviziju Direktive o energetskim performansama zgrada u okviru paketa „Spremni za 55%. Zahvaljujući novom evropskom zakonu o klimi iz jula 2021. godine, ciljevi za 2030. i 2050. godinu postali su dio obavezujućeg evropskog zakonodavstva.

Izvor: index.hr
Izvor (naslovna fotografija):

Marin Tironi/PIXSELL

Ostavite komentar

Komentari (0)