test

Ius Forum: Svima će u Crnoj Gori biti puno bolje u EU nego van nje

Standard

09/10/2024

21:25

U organizaciji Udruženja pravnika Crne Gore, u okviru programa Ius Forum-a održana je 31-ta sesija, pod nazivom ''Da li Crna Gora ima strategiju(e) održivog razvoja?'', saopštili su iz Generalnog sekretarijata UPCG.

Učesnicima na sesiji su se obratili panelisti dr Željko Bogetić, glavni ekonomista SB, prof. dr Maja Kostić-Mandić, profesorica na Pravnom fakultetu UCG i prof. dr Branislav Radulović, predsjednik Udruženja pravnika Crne Gore.

Dr Željko Bogetić je istakao da Crna Gora, ostvarujući politiku održivog razvoja, ima realnu istorijsku šansu da narednih nekoliko godina pristupi EU.

“Da bi u tome uspjela, prije svega treba da mobilizuje svu svoju pamet, institucije i spoljne znanje i partnere ka tom cilju. Fragmentirani i iskljucivo domaći napori pojedinih grupa, korak naprijed pa korak nazad i slično, ne mogu dati željeni rezultat jer je to ozbiljan i složen proces koji zahtijeva koordinaciju u državi, društvu i privatnom sektoru”, kazao je Bogetić.

On je naglasio da približavanje i članstvo u EU ubrzava prosperitet Crne Gore, ističući da, istorijski posmatrano, sve zemlje Istočne i jugoistočne Evrope koje su postale članice EU, bez izuzetka su u relativno kratkom periodu od srednjeg nivoa razvoja dostigle rang visokog nivoa razvoja mjere o drustvenim proizvodom po glavi stanovnika.

“To je rezultat velikog pozitivnog razvojnog procesa integracije u EU koji donosi ne samo ogromno dodatno finansiranje za razvoj i zdravstvo i obrazovanje i infra strukturu nego još više, nova znanja, tehnologiju, poslovne mogucnosti koji učvršćuju dugoročnu osnovu razvoja. Svima u Crnoj Gori će biti puno bolje u EU nego van nje. Uostalom ogromna većina njenih gradjana to želi i očekuje od svojih izabranih predstavnika”, saopštio je Bogetić.

Prof. dr Maja Kostić Mandić u kontekstu ispunjavanja mjerila iz Poglavlja 27 ukazala je da su propisi Crne Gore najvećim dijelom usaglašeni sa pravom EU, ali da problem predstavlja njihova primjena. Istakla je da treba donijeti brojna strateška dokumenta, poboljšati protok informacija i izvještavanje, kao i upravljanje. Ukazala je na značaj zaštite životne sredine koja treba efektivno da bude sastavni dio svih sektorskih politika.

“Poseban izazov predstavlja oblast klimatskih promjena, biološka raznovrsnost i otpadne vode, što je prepoznato i u godišnjim izvještajima o napretku u evropskim integracijama Evropske komisije”, kazala je Kostić Mandić.

Prof. dr Branislav Radulović prezentirao je status Crne Gore na UN SDG index-u ukazujući da je Crna Gora u zadnje četiri godine najgore rangirana evropska država. Radulović je posebno apostrfirao značaj UN Agende 2030 i podsjetio da je Crna Gora 2016. godine usvojila svoju Nacionalnu strategiju održivog razvoja, ali da institucije sistema pokazuju podkapacitivnost za sprovođenje 17 utvrđenih milenijumskih ciljeva, što rezultira da je Crna Gora na 57 mjestu od 166 država kotiranih na SDG Index-u UN i posebno je istakao značaj Nacionalnog savjeta za održivi razvoj.

“Činjenicu da usljed čestih promjena u organizaciji vladinih organa, Nacionalni savjet za održivi razvoj je već duže nefunkcionalan, što rezultira da crnogorske institucije u kontekstu uspostavljenog zakonskog, strateškog i institucionalnog okvira nijesu dovoljno pripremljene za realizaciju ciljeva održivog razvoja”, saopštio je Radulović.

Udruženje pravnika organizacijom sesija Ius Foruma, koje su otvorene za javnost i koje se organizuju u formi dijaloškog foruma ima za cilj da unaprijedi društveni dijalog na temama iz oblasti prava i drugih srodnih disciplina koje su od javnog interesa.

Izvor (naslovna fotografija):

FOTO: UPCG

Ostavite komentar

Komentari (0)