“Završno mjerilo u zatvaranju programa 19 – socijalna politika i zapošljavanje, kada je u pitanju zaštite zdravlja na radu, podrazumijeva implementaciju propisa u oblasti zaštite i zdravlja na radu i iz godine u godinu izvještaju Evropske komisije po tom pitanju govore da mi imamo vidan napredak u pogledu izmjene propisa iz zaštite i zdravlja na radu”, rekao je on.
Prema njegovim riječima, jedan od pokazatelja je dio koji se odnosi na povrede na radu u odnosu na 2008. godinu kada smo imali najveći broj.
“U odnosu na period 2008. – 2024. 74,83 odsto je manji broj povreda na radu. 2024. godine u odnosu na 2023. je 18,8 odsto manji. Iz godine u godinu se taj broj smanjuje”, rekao je Popović dodajući da ima prostora za dalje djelovanje – a naročito, kako je istakao, u pogledu evidentiranja samih povreda.
Pravni okvir je uređen i u tom dijelu ne bi trebalo, cijeni on, ništa mijenjati.
“Ali pravna tekovina Evropske unije je živa materija i neke norme se mijenjaju, pa u skladu sa tim se i Ministarstvo rada, zapošljavanja i socijalnog dijaloga radi na transponovanju takvog propisa u nacionalno zakonodavstvo”, istakao je Popović.
Uvijek se, kaže, vodi računa da budu zastupljeni stručnjaci baš iz te oblasti – pored opštih znanja iz oblasti zaštite i zdravlja na radu.
“Ako se radi na transponovanju iz oblasti eksplozivnih materija onda je neko pozvan iz MUP-a, a ako se radi o građevini onda iz Ministarstva prostornog planiranja, tako da je ta multisektorska saradnja jako plodotvorna i daje adekvatne rezultate. Primjena je nešto što je veći izazov, imamo nekih izazova koji ne zavise samo od našeg ulaska u EU, nego nešto što treba da uradimo na nacionalnom nivou, a jedna od značajnih stavki je da se predmet zaštite zdravlja na radu unese u obrazovni sistem Crne Gore, iako je to zakonom definisano, mali su pomaci u tom dijelu se svakako dešavaju”, naveo je Popović.
Ako postoji problem na radnom mjestu, objašnjava Popović, potrebno se obratiti Inspekciji zaštite zdravlja na radu u pogledu primjene propisa zaštita zdravlja na radu.
Preporučeno
“Tradicionalan način prijave je da se preda inicijativa za inspekcijski nadzor na arhivu Ministarstva rada, zapošljavanja i socijalnog dijaloga, ili putem pošte. A moderniji način tako što je otvorena prilikom prelaska Inspekcije zaštite zdravlja na radu iz nekadašnje Uprave za inspekcijske poslove koja je rasformirana krajem septembra, prešli smo u resorno Ministarstvo rada, zapošljavanja i socijalnog dijaloga, pa je u startu otvorena mail adresa za podnošenje tih inicijativa na [email protected] i objavljena je lista svih inspektora zaštite na radu sa njihovim kontakt mail adresama”, zaključio je Popović.