PSIHOLOG MARKOVIĆ ZA STANDARD: Igranje video igrice postaje eskapizam koji brzo prerasta u zavisnost

PSIHOLOG MARKOVIĆ ZA STANDARD: Igranje video igrice postaje eskapizam koji brzo prerasta u zavisnost

I. Đoković

31/07/2023

17:13

Zavisnost od video igara predstavlja relativno novu vrstu oboljenja koje uglavnom pogađa mlade ljude kojima sve češće ovaj vid zabave postaje jedini, kaž za portal Standard master psihologije Petar Marković, i dodaje da samo igranje video igara po sebi ne predstavlja nikakv problem, međutim nekada sam odnos prema njima postaje odnos prema žudnji koja proizvodi zavisničko ponašanje.

Kako kaže Marković, čini se da ova vrsta aktivnosti biva eskapizam koji prerasta u zavisnost.

“Vremenom postaju sve primjetniji neželjeni simptomi koji dolaze sa ovim hobijem. Kako je tehnologija napredovala, i svakodnevna potreba za višesatnim igranjem ovih igara je postajala sve češća”, objašnjava Marković.

“Kod ove vrste zavisnosti kao i kod ostalih osoba gubi kontrolu nad svojim ponašanjem što može dovesti do negativnih posljedica u životu osobe koja je razvila zavisnost od igara ali i posljedice na njegovu/njenu porodicu, prijatelje i opšte okruženje, kaže on.

Prema riječima psihologa Markovića, osobe koje su zavisne od video igara mogu provoditi previše vremena igrajući igre, zanemarujući svoje obaveze, društvene kontakte i fizičko zdravlje.

Pretjerana želja za konzumiranjem

“Uživanje u video igricama je isključivo bihejvioralna (psihička) vrsta zavisnosti, ali se usled nje mogu javiti brojni fizički i psihološki simptomi, kao i simptomi ponašanja koji su jasan znak da se ova vrsta oboljenja mora shvatiti ozbiljno”, kaže Marković i dodaje da fizički simptomi zavisnosti od igrica mogu biti suve oci, iritacija oka, zamagljen vid i glavobolja.

Tu su prema njegovi riječima i bolovi u ledjima i rukama zbog dugog bivanja u istom položaju,loša higijena i problemi sa spavanjem kao i poremećaj rada srca i krvnog pritiska zbog dugotrajnog sjedjenja bez kretanja.

Kao psihološke probleme Maković navodi da su najčešći simptomi anksioznost, nervoza i napetost uslojed osjecanja krivice zbog igranja igrica, depresija i osjećaj bespomoćnosti,
agresija i razdražljivost zbog gubitka igre ili prekida igranja, problemi sa samopoštovanjem i niskim samopouzdanjem usled nedostatka socijalne interakcije i na kraju potpuno zanemarivanje obaveza kao što su škola, posao ili porodični odnosi zbog čega se osoba osjeća jos zarobljenije i beznadežnije.

“Samo liječenje od ove vrste zavisnosti se u nekim slučajevima može prevazići bez stručne pomoći, ali to nije uvijek moguće”, kaže Marković i pojašnjava da neki ljudi uspjevaju da prekinu svoju zavisnost od video igara samostalno, ali to obično zahtjeva veliku motivaciju i jaku volju.

” Stručna lica mogu pomoći u identifikaciji uzroka zavisnosti i u razvijanju strategija i tehnika za prevazilaženje ovog stanja”, zaključuje master psihologije.

Izvor (naslovna fotografija):Petar Marković, Privatna arhiva

Ostavite komentar

Komentari (0)