1. Bar je poznat po multietničnosti i multireligioznosti, grad koji samo u nekoliko stotina kvadrata imatri vjerska objekta od tri religije. Posljednji događaji kada su napadnuti mladi sportisti iz BiH je uznemirio i Bar i CG. Koliko nam „nova politička realnost“ na državnom nivou donosi iskušenja po pitanju karaktera gradova i države kakav je Bar?
Bar je grad u kojem sve različitosti vjekovima žive zajedničkim životom, a naše društvo, prihvatajući jedni druge, čvrsto je utemeljeno na duhu kosmpolitizma. Naročito bliske veze Bar ima sa Sarajevom, gradom sa kojim smo uspostavili i pobratimske veze i budite uvjereni da je naše prijateljstvo jače od bilo kakvih izolovanih incidenata i neodgovornog ponašanja pojedinaca. Nažalost u posljednje vrijeme svjedoci smo sve češće pojave kako vršnjačkog nasilja koje je jedan poseban i vrlo složen problem a sa druge strane i pojave neodgovornog ponašanja nosilaca političke vlasti i javnih funkcionera koji ponekad, čini se, nijesu svjesni koliko njihovo ponašanje utiče na kreiranje javnog mnjenja. Ne smijemo dozvoliti da se legitimiše i postane prihvatljivo i normalno da se bilo ko vrijeđa na nacionalnoj, vjerskoj, političkoj ili bilo kojoj drugoj osnovi. Nadležni organi moraju da urade svoj posao profesionalno i sa strane zakona i vladavine prava, oštrim sankcijama, pošalju poruku da tome nema mjesta u Crnoj Gori, a s druge strane, mi koji predstavljamo građane imamo i obavezu više da svakim svojim potezom, riječju, djelovanjem i ukupnim ponašanjem budemo uzor otvorenosti, isprižene ruke prema svima, dijaloga i međusobnog razumijevanja. Bar je upravo zbog mudre i strpljive politike svojeg rukovodstva odolio takvim skretanjima i u mnogo težim vremenima, pa odolijeva i danas, i bijucu primitivizma, agresije i mržnje zaustavićemo i sasjeći u samom korijenu, mržnja se ne gasi mržnjom, već dijalogom i tolerancijom a Bar to najbolje zna.2. Među prvima, ako ne i prvi ste koji ste se izvinili i dječacima i njihovim roditeljima. Da li je reakcija javnosti i Barana ipak malo „sprala“ lošu sliku koju smo poslali?
Tako je, odmah sam kontaktirao roditelje napadnutih dječaka, uputio izvinjenje i stavio se na raspolaganje njihovim porodicama. U ime Opštine i svih građana uputio sam i javno izvinjenje i pozvao nadležne da procesuiraju i sankcionišu huligansko ponašanje neodgovornih pojedinaca, čije necivilizovano i nečojsko ponašanje nije prava slika Bara već njihovog iskrivljenog odnosa prema stvarnosti. Kao znak dobre volje, Opština Bar preuzela je na sebe i troškove boravka atletičara AK Sarajevo koji tradicionalno borave na pripremama u našem gradu. Reakcije domaće ali i bosanskohercegovačke javnosti i medija govore mi o tome da je to dobro prihvaćeno te da je većina razumjela da to nije prava slika Bara i Crne Gore. Moram da pohvalim i reakcije roditelja dječaka koji su takođe na agresiju odgovorili strpljenjem, dijalogom, ne dolijevajući ulje na vatru, već pokušavajući da razumiju korijen problema i ja im se na tome zahvaljujem. To je mentalni okvir u kojem svi treba da razmišljamo kako bi zaustavili lanac netrpljivosti od kojeg koristi imaju samo upravo oni koji i izazvaju incidente. Očekujem i ove sezone, kao i uvijek, veliki broj gostiju iz BiH na barskoj rivijeri, prošle godine gosti su nam bili i predsjednik Opštine Stari Grad Sarajevo i aktuelni ministar vanjskih poslova BiH kao i ambassador ove države, tako da Bar nema takvih problema niti će ih biti.
3. Da li je bilo i ima li saradnje sa vladama CG od 2020. godine?
Naravno, kao odgovorna lokalna uprava nastojimo da sarađujemo sa svim nivoima vlasti i svima koji utiču na život građana, kako bi uspjeli da na najbolji način iskoristimo sve potencijale u cilju razvoja našeg grada i unapređenja kvaliteta života svih koji ovdje žive, to je naša najznačajnija misija. Tako da smo, i kada su postojali očigledni pokušaji opstrukcije, nastojali da izbjegnemo takve konflikte i radimo u najboljem interesu lokalne zajednice, a građani sve to dobro vide i sude.
Možda i najflagrantniji primjer jeste odnos Vlade prema projektima rekonstrukcije regionalnih putnih pravaca R28 i R29 odnosno puta preko Sutormana do Virpazara i preko Mrkojevića prema granici sa Albanijom, za koje je Opština ispunila sve obaveze i stvorila pretpostavke za nastavak projekta, ali i to da mi više od dvije godine čekamo na nastavak relizacije projekta vodosnabdijevanja naselja Dobra Voda, Veliki Pijesak i Utjeha. Opstine Bar i Ulcinj prenijele su početkom 2021. godine nadležnost Vladi Crne Gore kojom se preduzece “Regionalni vodovod Crnogorsko primorje” obavezuje da realizuje ovaj projekat u cilju trajnog rješavanja vodosnabdijevanja u ovim bezvodnim krajevima dvije Opštine koji su posljednjih godina postali turistički atraktivne destinacije pa je potreba za uređenjem ovog pitanja sve veća.
Želim i ovom prilikom da ponovim da procedure nadležnih državnih organa traju neopravdano dugo, neekonomične su i neefikasne, a često određeni postupci završe na pogrešnoj adresi pa birokratija dodatno komplikuje stvari. Sve to koči razvoj i dovodi u nepovoljan položaj lokalnu upravu i svakoga ko želi da ozbiljno ulaže u Bar.
4. Šta je urađeno a gdje se stalo sa kapitalnim projektima u Baru?
Uložili smo u protekle 4 godine preko 30 miliona eura sopstvenih budžetskih sredstava u kapitalne investicije i razvojne projkte koji su mijenjali lice našeg grada i direktno uticali na poboljšanje uslova života, što je rezultiralo da smo imali relizaciju Budžeta od 126% i time da je Budžet Opštine Bar za 2023. Godinu rekordan i vrijedan 31.650.000 eura, što ga čini trećim najvećim u Crnoj Gori. I ove godine predvidjeli smo preko 50% sredstava za kapitalne investicije i razvoj.
Preko 10 miliona eura izdvajamo za izgradnju i održavanje lokalne infrastrukture, izgradnju mreže lokalnih puteva, elektrosnadbijevanje i modernizaciju rasvjete, kao i za rekonstrukciju i izgradnju kanalizacione i vodovodne mreže. Opredijelili smo sredstva za adaptaciju Dvorca kralja Nikole, izgradnju
Gradske kuće u Starom Baru, reciklažnog dvorišta, uređenje i izgradnju novih parkovskih površina u urbanim sredinama i ozeljenjavanje grada, rekonstrukciju trga i obalne zone u Sutomoru, kao i adaptaciji brojnih objekata u kulturne baštine.
Zvanično smo uputili Vladi Crne Gore i Ministarstvu zdravlja inicijativu za izgradnju zdravstvenog objekta urgentnog bloka – nove bolnice na teritoriji Bara uz prijedlog lokacije ukupne površine 10.444,00 m2 koja se nalazi u zahvatu DUP-a „Topolica Bjeliši“, a čija je pozicija u širem centru grada čini lako dostupnom građanima. Podsjećam da je tender za izgradnju objekta za djecu sa posebnim potrebama vrijedan 1.500.000 eura raspisan krajem prošle godine, a za ovaj projekat opredijelili smo 157.000 eura, a Opština je raspisala i nacionalni konkurs za idejno urbanističko-arhitektonsko rješenje uređenja javne zelene površine – parka sa pratećom infrastrukturom na lokaciji kod barske Gimnazije.
5. Da li Bar ove godine nudi nešto novo u turizmu i sezoni?
Bar je grad koji u svakom vremenu nudi nešto novo, sa toliko neistraženih ljepota, na dvije čarobne obale, jezerskoj i jadranskoj sa planinskim zaleđem, vodopadima, kanjonima, pješačkim, vinskim rutma, idealnim za aktivni odmor. Svaki dolazak u naš grad prilika je da se otkrije nešto novo, Bar je mediteranski grad koji sa preko 270 suncanih dana živi svih 12 mjeseci.
Napominjem da je u toku relizacija izgradnje više turisitčkih kompleksa i hotela najviše kategorije u svim djelovima Bara, u Čanju, Virpazaru, Velikom Pijesku ali i u samom urbanom jezgru na Topolici. Svi ovi projekti, vrijednosti oko 200 miliona eura, produkovaće preko 1000 novih radnih mjesta.
Koncertom Dina Merlina u maju prošle godine, upisali smo Bar na regionalnu mapu najatraktivnijih destinacija i produžili predsezonu pa je Bar već od maja bio prepun gostiju. Ove godine nastavljamo sa takvom praksom pa je već najavljen concert, takođe velike zvijezde, Zdravka Čolića, za 21. maj ove godine kada ćemo ujedno obilježiti i Dan nezavisnosti Crne Gore, ali i zvanično otpočeti sezonu u punom kapacitetu već narednog mjeseca. Sezonu smo i produžili do oktobra kroz niz manifestacija, koncerata i događaja.
Manifestacije za sve krajeve grada tokom cijele godine, “Maslinijada” u Starom Baru, Dani vina I ukljeve na Virpazaru, Dani grožđa na Virpazaru, Noć Velikog Pijeska, Šušanjsko veče, Spičansko veče u Sutomoru, “Koštanjada” u Ostrosu.
6. Stari Bar je čini se zaživio i sve je više manifestacija u tom dijelu grada. Da li se planira izgradnja i rekonstrukcija i uopšte neka poboljšanja infrastrukture?
Stari grad Bar jedan je od važnih prioriteta lokalne uprave, kao mjesto na kojem je Bar rođen i koje čuva naš duh. Obnovili smo staru kaldrmu u tradiconalnom ruhu, autohtonim kamenom, i najsavremenijom iluminacijom koja je upotpunila ambijentalnu cjelinu Starog Bara, čime je dodatno upotpunjena bogata turistička ponuda ovog dijela grada. Uložili smo 511.792 eura u ovaj projekat koji je samo dio onoga što podrazumijeva potpunu valorizaciju starog grada i života unutar njegovih zidina. U prethodnim fazama u rekonstrukciju objekata unutar zidina uložena su značajna sredstva kroz koja je obnovljeno više objekata: carinarnica, ljetnja scena, arhiepiskopska palata ali i uvedena nova turistička ponuda, proširena realnost koja oživljava vjekove starog Bara savremenim digitalnim tehnologijama. U planu je i izgradnja Gradske kuće u Starom Baru koja će biti centralni objekat našeg grada, a prije par dana Opština je i zvanično preuzela upravljanje Kućom maslina koja će biti centar maslinarstva, najvažnije poljoprivredne grade grada, a u koju je uloženo preko milion eura investicija. Stari Bar poptuno je promijenio svoje lice ali i očuvao svoju autohtonu ponudu i danas je možda i najpopularnija turistička atrkacija našeg grada.
7. Veza Bara i Virpazara preko Sutormana odavno ne funkcioniše u kapacitetu koji bi trebao izaslužuje. Da li je planirana neka rekonstrukcija i poboljšanje tog atraktivnog putnog pravca?
Podsjetimo, putni pravac R-28 Virpazar – Sutorman – Bar je, odlukom Vlade iz 2019. godine, na prijedlog Opštine Bar, iz lokalnog prekategorisan u regionalni i u nadležnosti je države. Mi smo, ipak, kao lokalna uprava koja najbolje razumije značaj ovog putnog pravca, naročito tokom saobraćajnih gužvi u toku ljetnje turističke sezone, preduzeli prvi korak i servirali Vladi gotovo rješenje za ovaj put. Izradili smo i predstavili idejni projekat rekonstrukcije puta preko Sutormana a Opština Bar je za pripremu idejnog i glavnog projekta rekonstrukcije izdvojila budžetska sredstva u iznosu većem od 225 hiljada eura.
Na ovaj način potvrdili smo opredijeljenost lokalne uprave da pruži svoj doprinos i da što skorijom predajom glavnog projekta rekonstrukcije podstakne nadležne da ubrzaju svoje procedure. Na taj način stvorili bi se uslovi da rekonstrukcija ovog putnog pravca, koji je Opština definisala kao jedan od prioritetnih razvojnih projekata, dobije podršku kapitalnog budžeta države. Apleujem još jednom na Vladu da povede računa o ovom putu koji može biti žila kucavica razvoja turizma u Baru, te da naš grad ne bude na zapećku razvoja i kapitalnih investicija kako je to često bio slučaj u ranijem periodu.
8. Od tunela Sozina do Bara kroz Sutomore tokom sezone stvaraju se gužve, a posebno na dijelu puta od Sutomora prema gradu. Ima li nade za Barane I turiste da se bulevar produži do Sutomora?
Saobraćajne gužve u ljetnjoj sezoni ostaju glavni izazov za turističku ponudu, i sve što smo mogli uradili smo u dijelu unapređenja putne infrastrukture na udarnim tačkama na samom ulazu u grad, prije svega u Sutomoru i Šušanju. Sama struktura terena, planinsko zaleđe i blizina morske obale otežeavajući su faktori u daljoj rekonstrukciji saobraćajnica na ovom terenu. Ipak, u Sutomoru smo izgradili pasarelu koja je rasteretila saobraćaj ali ipak nije riješila problematiku, dok je za izgradnju podhodnika za pješake u Šušanju tender Uprave za javne radove završen, i koliko sam informisan, potpisan je i ugovor sa izvođačem, pa očekujem uskoro relizaciju ovog projekta koji će dodatno relaksirati protok saobraćaja. Ovogodišnjim Budžetom kao prioritetan razvojni projekat definisali smo i izradu I faze pješačke staze sa javnom rasvjetom duž magistrale od Šušanja do Sutomora, koja će, osim što će biti turistička atrkacija, sigurno dati doprinos rasterećenju saobraćaja usmjeravanjem pješaka na atraktivniju pješačku rutu.
Nastojimo da, uprkos svim organičenjima koje nameće i teren, geografija i zakonski akti, nadležnosti i imovinsko-pravni odnosi, uradimo sve što je u našoj moći da olakšamo protok saobraćaja i dodatno učinimo Bar poželjnijom destinacijom za turiste koji žele destinaciju koja je pristupačna.
9. Šta se dešava sa dvorištem ispred Gimnazije ‘’Niko Rolović’’, s obzirom na to da je prvo planirana izgradnja vrtića, te je koliko smo upućeni, ipak dogovorena obnova parka?
Opština Bar saopštila raspisala je krajem marta nacionalni konkurs za idejno urbanističko-arhitektonsko rješenje uređenja javne zelene površine – parka sa pratećom infrastrukturom na lokaciji kod barske Gimnazije, koji je otvoren do 24. maja ove godine. Za realizaciju ovog projekta planirali smo 300.000 eura. Podsjećam da sam prijethodno donio Odluku o izgradnji objekta od opšteg interesa kojom se definiše buduća izgradnja zelene parkovske površine, kao integralnog dijela školskog dvorišta gimnazije ’’Niko Rolović’’; kojom su se stvorile pretpostavke za preduzimanje konkretnih aktivnosti lokalne uprave u cilju uređenja školskog dvorišta, sa namjerom da ovaj prostor konačno dobije onaj status koji zaslužuje i bude definisan kao zelena oaza našeg grada. U ovaj postupak uključili smo sve zainteresovane stranke, lokalnu upravu, civilni sektor, građane. Istovremeno, Opština Bar ucestvovala je u konsultacijama za određivanje lokacije za vrtić sa nadležnim Ministarstvom, i uvažena je sugestija Opštine kojom je definisana lokacija u okviru DUP “Topolica-Bjelisi” koju je Opština ranije predložila u konsultaciji sa građanima i civilnim sektorom. Uradili smo sve što je u našoj moći da ažurno razriješimo ove izazove, i otvoreni smo da sa nivoa lokalne uprave nastavimo aktivno doprinositi daljoj relizaciji ovih projekata.
Preporučeno
Anastasija Đonović