test

Rješenje nije u produženju pritvora nego u boljoj organizaciji sudstva

Standard

08/11/2024

07:08

Što hitnije trebalo bi pristupiti izmjenama i dopunama Zakonika o krivičnom postupku, jer je situacija urgentna, poručio je, u ime predlagača, poslanik PES-a Vasilije Čarapić. Pojašnjava i da se novim zakonskim tekstom predviđa mogućnost produženja pritvora do dvije godine za krivična dijela organizovanog kriminala, terorizma i ratnih zločina.

“Svjesni smo da ovako rješenje neće samo po sebi riješiti problem organizovanog kriminala, ali bi dalo više prostora za dijelovanje pravosuđu i bezbjednosnim službama. Stoga, pozivam sve poslaničke klubove da podrže da se dnevni red sjednice koja počinje 12. novembra dopunje ovom tačkom, a zatim i da podrže sami predlog”, poručio je Čarapić.

Ukoliko bi bilo političke volje da se problem zaista riješi, advokat Veselin Radulović ima i konkretan predlog. Da u taj rok od tri godine ne ulazi ono vrijeme koje se potroši zbog odlaganja na zahtjev okrivljenih i njihovih branilaca.

“Na taj način bi oni bili demotivisani da vrše te zlopotrebe i mislim da bi se na taj način najbolje riješilo to pitanje. Nijesam primijetio da je bilo ko od političkih subjekata ili od izvršne vlasti ili zakonodavne, reagovao na taj predlog i podržao ga. I to mi daje za pravo da izvedem zaključak da oni nemaju želje i volje da riješe to pitanje”, ističe radulović.

Na neophodnost izmjene postojećeg zakonskog rješenja ukazuje izvršna direktorica Akcije za ljudska prava, Tea Gorjanc Prelević.

“Sada se čeka na komentare Evropske komisije. Svi očekujemo da oni stignu što prije i da se ide na usvajanje tog izmijenjenog zakona koji treba da omogući da se do prvostepene presude dođe do isteka tog roka od tri godine”, navodi Gorjanc Prelević.

Ona podsjeća i na garantovano ljudsko pravo da se u principu ne izdržava kazna sve dok osumnjičeni nije pravosnažno osuđen.

Pritvor je, kako pojašnjava, samo mjera obezbijeđenja prisustva u krivičnom postupku.

“Mislim da se ne smije odustati od važne garancije ljudskog prava samo zbog toga što država nije u stanju da obezbijedi da se u razumnom roku od najviše tri godine dođe do krivične prvostepene presude”, kaže Gorjanc Prelević.

Da moraju biti ispoštovani standardi upozorava i advokat Branislav Lutovac. Ističe i da smo u vrhu Evrope po broju pritvorenih lica.

“Smatram da je potpuno pogrešno od sudstva tražiti povećanje pritvora sa tri na pet godina. Samim tim pritvor kao izuzetna mjera obezbijeđenja prisustva okrivljenog u sudskom postupku pretvara se u kaznu”, ocjenjuje Lutovac.

Zaključuje da rješenje nije u produženju pritvora nego u boljoj organizaciji sudstva, odnosno obezbijeđivanju prostornih i tehničkih kapaciteta.

Izvor: RTCG
Izvor (naslovna fotografija):

Pixabay

Ostavite komentar

Komentari (0)