Stoltenberg: Bila bi tragedija za Ukrajinu ako Putin pobijedi

Stoltenberg: Bila bi tragedija za Ukrajinu ako Putin pobijedi

Standard

04/04/2023

11:51

Na Ukrajini je da odluči koji su prihvatljivi uslovi za pregovore, kaže generalni sekretar NATO-a Jens Stoltenberg u razgovoru za Radio Slobodna Evropa (RSE) u Briselu.

“Ali, ono što znamo je da je ono što se događa za pregovaračkim stolom neraskidivo povezano sa snagom ratišta”, kaže šef najvećeg vojnog saveza. Takođe dodaje da ako želimo rješenje u kojem je Ukrajina sjutra nezavisna nacija “onda danas moramo pružiti vojnu podršku.”

Ponovio je poruku da će podržavati pravo Ukrajine na samoodbranu koliko god to bude potrebno.

‘Trebamo podržati Ukrajinu’

RSE: Željela bih krenuti od toga da NATO saveznici tvrde da su spremni podržavati Ukrajinu koliko god je potrebno. Trinaest mjeseci kasnije, koji su glavni izazovi sa kojima se saveznici suočavaju pružajući vojnu pomoć Ukrajini?

Stoltenberg: Glavni izazov je, naravno, to što je ovaj rat sada postao rat iscrpljivanja. Što znači da se bitka logike svodi na dopremanje municije, oružja i zaliha na prve linije. U početku smo trošili vlastite zalihe. Ali, naravno, postoji granica do koje to možemo činiti.

Sada takođe naporno radimo na povećanju proizvodnje, tako da možemo osigurati nastavak podrške Ukrajini, jer je izuzetno važno da to činimo.

Ako predsjednik Putin pobjedi, to bi bila tragedija za Ukrajinu, ali je takođe opasno za NATO saveznike. To je moja poruka svim našim saveznicima, da trebamo podržati Ukrajinu jer je u našem sigurnosnom interesu da pokažemo da predsjednik Putin ne pobjeđuje u Ukrajini.

RSE: Kako biste procijenili trenutnu situaciju na ratištu i kako su borbe, naročito za Bahmut, za Avdivku, uticale i utiču na obje strane? Ukrajinske i ruske oružane snage.

Stoltenberg: Prije svega, želio bih još jednom izraziti svoje divljenje – koliko sam impresioniran kvalitetom, hrabrošću i odlučnošću ukrajinskih oružanih snaga. Impresionirali su cijeli svijet. A ono što vidimo sa ruskim trupama jeste da je moral nizak, oprema je često loša, obuka nije baš impresivna. Zapravo, vodstvo zapravo ne funkcioniše u brojnim operacijama.

Ali u isto vrijeme, ono što vidimo je da ono što ruskim vojnicima nedostaje u kvaliteti, pokušavaju nadoknaditi u količini. Stoga dovode hiljade i hiljade vojnika, mnogi od njih loše opremljeni, loše obučeni. Ali, naravno, to uzrokuje štetu i oni također mogu nanijeti žrtve ukrajinskoj strani.

Rusi gube mnogo više vojnika jer jednostavno nemaju kvalitetu ili opremu vodstvo kao Ukrajinci. Ali to takođe znači da ne bismo trebali potcijeniti Rusiju jer su pokazali volju da ubace desetine hiljada novih vojnika. Za mene je to samo još jedan argument za to da mi pružamo podršku Ukrajini, pomažemo Ukrajini da oslobodi zemlju i da se odupre ruskim osvajačima.

RSE: Ukrajina planira da pokrene protivofanzivnu operaciju. Najavljena je za proljeće. Kako biste procijenili mogući ishod? Da li je ukrajinska vojska potpuno opremljena za pokretanje ove operacije, posebno za postizanje uspjeha?

Stoltenberg: Ratovi su po prirodi nepredvidivi. Mislim da sada niko ne može tačno da kaže kako će i kada ovaj rat završiti ili kako će se ovaj rat razvijati tokom godine.

Takođe, čvrsto vjerujem da je na Ukrajincima na terenu i koji imaju najbolje znanje, da donesu odluke o operativnim pitanjima, na primjer, o novoj ofanzivi. Naša odgovornost kao NATO saveznika je da snabdijemo Ukrajinu opremom, municijom i podrškom koju Ukrajina treba za pokretanje novih ofanziva.

I to je upravo ono što saveznici rade vojnom podrškom, ali i obukom. Sada i sa obukom na visokom nivou i takođe, naravno, obukom kako bi mogli koristiti, na primjer, sva nova i modernija oružja koja saveznici sada pružaju, uključujući borbene tenkove.

RSE: Koliko je vjerovatan scenarij zamrznute prve linije odbrane na sadašnjoj liniji i kako bi on u tom slučaju uticao na tok rata?

Stoltenberg: Iako bih bio oprezan oko spekulisanja o tome koliko je taj scenario vjerovatan, mislim da je naša odgovornost da osiguramo da se to ne dogodi ili da maksimiziramo mogućnost da to ne bude slučaj. Jer ono što bismo željeli vidjeti je, naravno, da Ukrajina može da oslobodi više teritorije, da odvrati vojnike predsjednika Putina, a onda to može stvoriti uslove za neke pregovore.

Na Ukrajini je da odluči koji su prihvatljivi uslovi za pregovore, koji je prihvatljiv ishod. Ali, ono što znamo je da je ono što se događa za pregovaračkim stolom neraskidivo povezano sa snagom ratišta. Dakle, ako želimo dogovoreno rješenje u kojem će Ukrajina sutra prevladati kao nezavisna suverena nacija, onda danas moramo pružiti vojnu podršku.

RSE: Vjerujete li da bi Ukrajina bila sposobna da vojno oslobodi Krim i jesu li NATO saveznici spremni da podrže Ukrajinu na taj način, politički i praktično?

Stoltenberg: Mi smo izjavili da smo spremni podržavati Ukrajinu koliko god je potrebno. Podržavamo pravo Ukrajine na samoobranu ili zaštitu ukrajinskog teritorija. To je pravo koje je sadržano u Povelji UN-a. Nema sumnje da je ono što sada vidimo agresorski rat protiv Ukrajine i podržavamo pravo Ukrajine na samoobranu i činit ćemo to koliko god bude potrebno.

Izvor: RSe
Izvor (naslovna fotografija):Jens Stoltenberg

Ostavite komentar

Komentari (0)