Čović, koji je bio kandidat za generalnog direktora RTCG, tužio je RTCG zbog izbora Borisa Raonića i pred Osnovnim sudom tražio poništenje rješenja Savjeta RTCG od 6. avgusta 2021. godine kada je Raonić imenovan za generalnog direktora.
U međuvremenu, dok je taj sudski proces trajao, Viši sud je donio presudu u drugom postupku, u kojem je Nikola Marković tužio RTCG takođe zbog izbora Raonića. Viši sud je u maju prošle godine donio odluku da je Savjet RTCG donio nezakonitu odluku i da je Raonić u trenutku imenovanja, ali i konkurisanja bio u konfliktu interesa jer je bio član Savjeta Agencije za elektronske medije, što je u suprotnosti sa Zakonom i RTCG.S druge strane, Čović je tužio RTCG zbog izbora Raonića po osnovu da nema dovoljno radnog iskustva u VII 1 stepenu kvalifikacija, odnosno po tada važećem zakonu 10 godina iskustva, jer je Raonić diplomu Pravnog fakulteta stekao 2018. godine, a imenovan je 2021. godine. I po ovoj stvari odluke su donijeli sudovi, ali i Agencija za sprečavanje korupcije. Odluke govore da je Raonić nezakonito izabran, ali i reizabran prošle godine.
Dok je Osnovni sud vodio proces Čovićevog prvog procesa zbog imenovanja Raonića 2021. godine, stigla je presuda Višeg suda, nakon koje je Raonića Savjet RTCG razriješio, pa ponovo imenovao za generalnog direktora na istoj sjednici.
I ova odluka Savjeta je pobijena pred sudovima.
Zbog toga je Osnovni sud u Čovićevom slučaju odlučio da, kako je već po slučaju Marković protiv RTCG donešena odluka da je generalni direktor RTCG nezakonito izabran, uzeo u obzir tu činjenicu i presudio da tužena strana, odnosno Javni servis mora da plati troškove sudskog postupka. To znači da je presuda donešena u Čovićevu korist, samo što Osnovni sud nije donosio odluku o tome da li je Raonić nezakonito izabran, jer je u međuvremenu druga instanca, Viši sud, u drugom slučaju poništio odluku Savjeta RTCG.
Osnovni sud se u ovom procesu nije bavio reizborom, jer to nije bio predmet suđenja. Čović je nakon toga tužio ponovo RTCG zbog ponovnog imenovanja Raonića na istoj sjednici. Sud je presudio da i prilikom reizbora Raonić nije ispunjavao uslove koje su tražene javnim konkursom i da je bio u konfliktu interesa.
Marković i Čović ukupno imaju pet sudskih presuda koje potvrđuju nezakonitost izbora i reizbora.
Osim pred sudovima, odluka Savjeta RTCG se nalazi i pred državnim tužilaštvom. Prošle godine je ODT samoinicijativno formiralo predmet zbog odluke Savjeta RTCG, a krivičnu prijavu je podnio i Media centar.
Predmet je formiran u ODT, saslušani su pojedini osumnjičeni, ali je uskoro predat Specijalnom državnom tužilaštvu (SDT).
Tamo je bio tačno godinu dana, a za to vrijeme je specijalni državni tužilac Vukas Radonjić je saslušao svjedoke i osuumnjičene, pribavio dokaze, a GST Vladimir Novović je prije dvije sedmice javnosti najavio da će odluka biti uskoro donešena. On je tada saopštio i zanimljivu činjenicu u ovom čuvenom galimatijasu RTCG – da su pred specijalnim državnim tužiocem članovi Savjeta – ćutali.
Zbog toga je Radonjić morao da traži i glasačke listiće kako bi utvrdio kako se glasalo.
Ipak, u međuvremenu je promijenjen Zakon o SDT, pa je umjesto odluke ove sedmice taj predmet ponovo vraćen odakle je i krenuo u ODT.
Vukas Radonjić je početkom sedmice, kada je predmet vraćen u ODT Pobjedi da je, nakon stupanja na snagu izmjena Zakona o SDT-u, to tužilaštvo nadležno za krivično gonjenje visokih javnih funkcionera, za krivično djelo zloupotreba službenog položaja, a da članovi Savjeta RTCG i generalni direktor RTCG ,,nijesu visoki javni funkcioneri“.
Nedavno izmjenu zakona je SDT tako iskoristio jer nije podiglo optužnicu za sve ovo vrijeme pa je ponovo uposlen ODT.
Tom tužilaštvu je NVO Media centar prošle podnijela krivičnu prijavu protiv predsjednika Savjeta RTCG Veselina Drljevića i članova Filipa Lazovića, Naoda Zorića, Predraga Miranovića i Amine Murić zbog sumnje da su odbili izvršenje pravosnažne i izvršne sudske presude i omogućili sticanje protivpravne koristi izabranom generalnom direktoru Raoniću.
Podnijeta je i prijava protiv Raonića, predstavnika pravne službe Želimira Mićovića i advokatice RTCG Zorice Đukanović zbog osnova sumnje da su učinili krivično djelo zloupotreba službenog položaja putem podstrekavanja pojedinih članova Savjeta.
Preporučeno
Pored brojnih sudskih presuda, mišljenja ASK-a, prebacivanja predmeta ponovo iz SDT u ODT, Raonić ostaje na čelu Javnog servisa. Mandat mu ističe u avgustu naredne godine, a ukoliko se nastavi nepoštovanje sudskih odluka i prebacivanje nadležnosti, moguće je da će ostati na rukovodećoj funkciji do kraja.