Čak i da su čelnici sektora bezbjednosti podnijeli ostavke istog dana kada su se desila ubistva na Cetinju, protesti bi i dalje bili neizbježni, smatra Vuk Iković, sagovornik portala Standard.
“Oni su više od izraza nezadovoljstva – protesti su ključni alat za pokretanje radikalnih promjena u sistemu. Naš sektor bezbjednosti godinama je premrežen kriminalnim grupama, vođen partijom i interesima umjesto strukom i naukom, dok su časni i profesionalni policajci gurnuti na margine”, kazao je Iković.Ono što je nedvosmisleno, smatra Iković, jeste da je policija morala da spriječi da oružje ostane u posjedu lica osuđivanih za nasilje.
“Imali su sve zakonske osnove i mogućnosti da to učine, ali nijesu. Očigledan je nedostatak političke volje i odgovornosti – niko ih nije sprječavao da donesu zakon poput “Markovog i Mašanovog zakona”, koji bi između ostalog predviđao oduzimanje oružja od pojedinaca sklonih nasilju. To su propusti koji se više ne smiju tolerisati”, rekao je Iković.
Kako ističe, danas, 13 dana nakon tragedije, javnost nema odgovor na osnovno pitanje: kako je ubica, koji je usmrtio 13 i ranio tri osobe, došao do oružja?
“Ovaj šokantan podatak sam po sebi zahtijeva ostavke ministra unutrašnjih poslova i potpredsjednika Vlade za bezbjednost. Njihovo odbijanje da preuzmu odgovornost i pokušaj da se prikažu kao žrtve dodatno vrijeđa građane. Upravo zbog toga protesti postaju jedini način da ih primoramo na odgovornost”, kazao je Iković za portal Standard .
Protesti, kaže, nisu samo reakcija na pojedinačne propuste, već početak borbe za društvo koje teži pravdi, profesionalizmu i sigurnosti.
“Potrebna nam je sveobuhvatna, nezavisna istraga koja će razotkriti korijene problema i pružiti smjernice za buduće djelovanje. Međutim, to nije moguće dok bezbjednosni sektor vode nestručni pojedinci koji funkcionišu po partijskim principima, a ne u službi građana. Upravo zbog toga podržavam proteste – jer su ulica i glas građana sada jedino mjesto gdje se može tražiti odgovornost za tragedije koje su posljedica moralne i intelektualne krize sistema”, poručuje Iković.
Naš sagovornik ističe da su protesti poziv na pravdu i odgovornost, kao i jedini način da prekinemo spiralu političkog nemara i krenemo ka izgradnji društva u kojem sigurnost građana neće biti kompromitovana.
“Građanski otpor je znak da više nećemo tolerisati lidere koji su više zainteresovani za čuvanje svojih pozicija nego za živote i dobrobit ljudi”, saopštio je Iković.
Vrijeme je da shvatimo, dodaje Iković, da političari koji dijele građane i zanemaruju odgovornost ne zaslužuju povjerenje.
On zaključuje da protesti nisu samo borba za Cetinje, već za budućnost cijele Crne Gore, jer je sada jasnije nego ikad da političari koji zanemaruju odgovornost ne zaslužuju poverenje građana.
Preporučeno
“Vrijeme je da shvatimo da političari koji dijele građane i zanemaruju odgovornost ne zaslužuju povjerenje. Vjerujem da ovi protesti nijesu samo kritika trenutnog stanja – oni su početak borbe za društvo koje vjeruje u pravdu, profesionalizam i solidarnost, a cilj ne smije biti samo zaustaviti destrukciju, već stvoriti zajednicu koja će omogućiti svakom pojedincu da razvije svoj potencijal i doprinese zajedničkom dobru. Ovo više nije samo borba za Cetinje – ovo je borba za budućnost Crne Gore”, zaključio je Iković.