Kako su Portala Standard saopštili iz Sigurne ženske kuće za svega osam mjeseci utočište od nasilnka u toj ustanovi potražilo 15 žena i 23 djece. Ističu da su kapaciteti skloništa, nažalost, skoro stalno popunjeni, što jasno ukazuje da je nivo pordičnog nasilja i dalje visok, kao i da se žrtve nasilja ovdje osjećaju zaštićenim.
“Broj smještenih osoba u skloništu je približno identičan kapacitetu, a veoma je važno naglasiti da su kapaciteti skloništa, već duži vremenski period popunjenji. Naime, najveći broj klijentkinja koje prolaze kroz cjelokupni proces oporavka od preživljenog nasilja u prosjeku ostaju nekoliko mjeseci u skloništu”, kažu iz SŽK. Dodaju da je takođe, važno napomenuti da dužina vremena boravka žrtava nasilja varira,“Neke korsnice borave u skloništu samo privremeno, dok ne pronađu drugo rješenje, a neke ostaju duže i po nekoliko mjeseci”, ističu i navode da su posebni slučajevi kada u skloništu borave trudnice ili žene sa malom djecom, te nerijetko ostanu u skloništu do godinu dana.
Iz SŽK navode da su žrtve nasilja prilično sigurne u ovom skloništu jer postoje posebne procedure i pravilnici koji obezbjeđuju sigurnost boravka.
“Vjerujemo da žene nakon preduzetih mjera zaštite i smještaja u sklonište u najvećem broju slučajeva imaju osjećaj sigurnosti”, kažu sagovornice.
Navode da korisnice na raspolaganju imaju psihološku i pravnu pomoć, medijaciju u kontaktu sa institucijama, kao i smještaj u jednom od dva skloništa u Podgorici. Osim toga, za korisnice SŽK-a organizuju se i radionice roditeljstva i samopomoći, kao i edukativno-kreativne radionice za djecu.
Dodaju da se povremeno deđava da imaju slučajeve klijentkinja koje se nakon boravka u sklonište odluče da se ipak vrate nasilnim partnerima.
“Ali nerjetko nakon kratkog vremenskog perioda su im ponovo potrebne naše usluge. Najčešće klijentkinje koje nam se obrate za pomoć pratimo kroz cijeli proces izlaska iz nasilja, koji nekada traje duži vremenski period. U praksi imamo različite slučajeve, te neke klijentkinje su odmah spremne i odlučne da prekinu nasilan odnos, dok drugima treba više vremena da se osnaže i trajno napuste nasilnog partnera”, navode iz SŽK.
Podaci Uprave policije pokazuju da je prošle godine zabilježeno 441 krivično djelo nasilja u porodici ili porodičnoj zajednici. Od 517 žrtava nasilja u porodici, 380 su žene.
Preporučeno
Dok je neki oblik zaštite i pomoći u podgoričkoj Sigurnoj ženskoj kući (SŽK) prošle godine potražilo je 627 žena.U skloništima ove nevladine organizacije prošle godine boravilo je 95 osoba – 38 žena i 57 djece.