Amerikanci su izabrali predsjednika Donalda Trampa u nadi da će se on boriti protiv inflacije i podstaći američku ekonomiju, ali kako se bliži njegov 100. dan na dužnosti, građani SAD loše ocjenjuju postupanje predsjednika Trampa i u vezi s inflacijom i ekonomijom uopšte, pokazuje novo istraživanje Reutersa i Ipsosa.
Tramp je započeo mandat agresivnom ekonomskom agendom, izazvavši trgovinske ratove dok je uveo carine glavnim američkim trgovinskim partnerima, pokušavajući na taj način da izvrši pritisak na Federalne rezerve da se pokore njegovoj volji i pokrenu najveću rasprodaju na američkim finansijskim tržištima od prvih mjeseci pandemije COVID-a prije pet godina.Samo 37% ispitanika u anketi koja je završila u ponedjeljak odobrava Trampovo upravljanje ekonomijom, što je pad u odnosu na 42% nakon inauguracije 20. januara, kada je obećao da će pojačati ekonomiju i uvesti Ameriku u „zlatno doba“. Rezultat je daleko ispod njegove popularnosti u prvom mandatu kada se kretalo od 40 do 50%.

„Imate predsjednika koji je obećao zlatno doba“, kaže Džejms Petokukis, viši saradnik na American Enterprise Institutu, konzervativnom think tanku. „Ali sve što bi trebalo da bude gore – dolje je, sve što bi trebalo da je dolje – gore je.“
Petokukis kaže da je ekonomija reagovala na Trampove mjere šaljući mu znakove upozorenja što je pritisak na njega da ukine carine, ali čak i ako to učini, ekonomija se možda neće brzo oporaviti iz haosa.
U istraživanju javnog mnijenja koje su Reuters i Ipsos sproveli neposredno nakon Taumpove inauguracije, oko 55% ispitanika je govorilo da bi inflacija ili šira ekonomija trebalo da budu njegov glavni fokus u prvih 100 dana na dužnosti, što se navršava 30. aprila. Tada je 23% odabralo migracije kao glavnu temu.
Tri mjeseca kasnije, tri četvrtine ispitanika u novom istraživanju javnog mnijenja izrazilo je zabrinutost da dolazi recesija. Pored toga 6% ispitanika, uključujući svakog četvrtog republikanca, ocijenilo je da su Trampovi potezi da protrese ekonomiju „previše nestalni“.

Dvije trećine ispitanika bilo je zabrinuto za tržište dionica, na kojem su cijene akcija oštro pale posljednjih sedmica jer su ulagači zabrinuti zbog Trampovih planova da podigne carine na uvezenu robu i njegovih nagovještaja da bi mogao da smijeni predsjednika Federalnih rezervi Džeroma Pauela, državnog zvaničnika zaduženog za kontrolu inflacije.
Referentni indeks akcija S&P 500 je oko 14% ispod svog ranijeg najvišeg nivoa koji je dosegao 19. februaara. Potrošačke cijene porasle su za 2,5% godiišnje do februaara, što je znatno iznad 2% na koliko su ciljale Federalne rezerve.
Većina ispitanika, 52% je reklo da je saglasno sa stavom da bi „Trampovi postupci mogli otežati udoban život kad odem u penziju“, nadmašujući 31% onih koji se ne slažu s tim stavom.
Tramp je u ponedjeljak da bi ekomomija mogla usporiti ako Federalne rezerve ne snize kamatne stope, rekavši da je Amerika na putu na kojem „gotovo ne može biti inflacije“. No Pauel, poput ekonomista s Wall Streeta, kaže da bi Trampovi potezi za podizanje carina – uključujući novu poreznu stopu od 145% na većinu kineskog uvoza – mogli pogurati inflaciju naviše barem kratkoročno, a možda i na duži rok.
Bankarski div JP Morgan očekuje recesiju ove godine, uglavnom zbog Trampove carinske politike koja je dovela do toga da druge zemlje uvedu velike namete na američki izvoz.
Da budemo sigurni, velik dio Amerike još uvijek podržava Trumpa, mnogi gorljivo.
Njegov ukupni rejting – od 42% – i dalje je viši od onoga koji je uživao njegov demokratski prethodnik Džo Bajden tokom mandata.
Podržava ga čvrsto i njegova stranka – 81% anketiranih koji su se identifikovali kao republikanci odobravaju Trampovo upravljanje ekonomijom, dok ga među demokratama podržava 5%, a od onih koji nijesu bliski ni jednoj stranci 28%.

Mnogi Amerikanci dijele Trampove stavove da su SAD generalno ostvarile dobitak na globalnom planu uključujući trgovinu i obranu. Trampov stav da „većina drugih zemalja, uključujući tradicionalne američke saveznike, iskorišćava SAD“ podržava 46% ispitanika. Onih koji tako ne misle je 34%.
Ali je čak je svaki treći republikanac rekao da je, kada je riječ o njihovim troškovima života, Amerika na pogrešnom putu.
Anketirano je 4.306 punoljetnih građana SAD i to između 6. i 21. aprila. Greška ankete je oko dva postotna boda.
Tri četvrtine ispitanika, uključujući dvije trećine republikanaca, rekli su da su zabrinuti zbog pouzdanosti sistema socijalnog osiguranja, koji je bio u centru nastojanja Trampove administracije da smanji federalnu vladu koju je vodio najbogatiji čovjek na svijetu, Elon Mask.
Da budemo sigurni, mnogi strašni znakovi upozorenja za ekonomiju potiču iz anketa peeeduzeća ili od vodećih ekonomista, dok su mjere tržišta rada i dalje zdravije, sa stopom nezaposlenosti u martu koja je tek neznatno iznad 4,2%.
Preporučeno
„Postoji veliki rizik za Trampa da će ubuduće biti samo gore nego što je sad“, rekao je Skot Linkikom stručnjak za trgovinu i ekonomiju na institutu CATO, libertarijanskom think tanku.