test

Ekonomsko istraživanje Asocijacije privrednih i industrijskih komora Evrope (Eurochambers) za 2025. godinu: Konkurentnost Evrope je na prekretnici

Standard

12/11/2024

11:44

Ekonomsko istraživanje Asocijacije privrednih i industrijskih komora Evrope (Eurochambers) za 2025. godinu (EES2025), koje je obuhvatalo 42.000 preduzeća iz 27 zemalja, pokazuje da se preduzetnici u Evropi pripremaju za još jednu izazovnu godinu. Visoki troškovi rada, konstantan nedostatak potrebnih vještina i sve veća regulatorna opterećenja označeni su kao glavne prijetnje već oslabljenoj konkurentskoj prednosti Evrope.

Iako rezultati istraživanja pokazuju blagi rast poslovnog povjerenja i očekivanja u pogledu izvoza za 2025. godinu, ukupni utisak je stagnacija, a ne rast koji je neophodan da bi se obnovila konkurentnosti Evrope. Predviđanja u pogledu zapošljavanja i investicija još više zabrinjavaju, uz umjereni rast domaćeg tržišta koji daje mali tračak nade.

Predstavljajući rezultate na događaju „Forum Evropa: Ideje za jačanje Unije“ u Briselu, koji je organizovao New Economy International Forum, predsjednik Eurochambresa, Vladimír Dlouhý, izjavio je:

„Evropska unija mora udvostručiti napore u unapređenju produktivnosti Evrope i obezbijediti okruženje za rast i konkuretnost preduzeća na međunarodnom tržištu.“

U Izvještaju o konkurentnosti iz septembra 2024. godine, koji je pripremio Mario Dragi, navodi se kako je ekonomski učinak Evrope počeo da zaostaje. U ekonomskom istraživanju Eurochambres-a za 2025 naglašava se da se mora mnogo uraditi kako bi se preokrenuo ovaj trend. Dlouhý je jasno poručio:

„Nalazimo se na prekretnici koja će uticati na budućnost naših preduzeća. Pristup EU prilikom donošenja politika “prvo donijeti regulativu, a posledice rješiti kasnije” mora da prestane sada.  Nova Evropska komisija i zakonodavci moraju da se fokusiraju na podsticanje naših preduzeća da investiraju, zapošljavaju, inoviraju i traže prilike unutar jedinstvenog tržišta i na globalnom tržištu.“

Ključne političke poruke EES2025:

  • Povećati finansiranje i pojednostaviti regulative: Ojačati finansijsku podršku i regulatorne okvire kako bi se podstakla ulaganja, podržao rast preduzeća i kontrolisali troškovi rada.
  • Smanjiti birokratiju: Poštovati cilj smanjenja izvještavanja za 35% za mala i srednja preduzeća i eliminisati prepreke za lakše i jače jedinstveno tržište.
  • Izgraditi kvalifikovanu radnu snagu: Privući vrhunske talente, podržati cjeloživotno učenje i obezbijediti finansiranje na nivou EU za unapređivanje vještina kako bi se odgovorilo na izazove budućnosti.
  • Ubrzati digitalnu transformaciju: Promovisati digitalna rješenja i primjenu vještačke inteligencije za optimizaciju troškova i ostvarivanje porasta produktivnosti.
  • Osnažiti budućnost: Ulagati u modernu, energetski obnovljivu infrastrukturu kako bi se omogućio pristup jeftinoj i pouzdanoj čistoj energiji.
  • Omogućiti integraciju tržišta: Iskoristiti potencijal jedinstvenog tržišta i stvoriti povoljne uslove za međunarodnu trgovinu.
Izvor (naslovna fotografija):

Ilustracija

Ostavite komentar

Komentari (0)