Prema saznanjima Primorskog portala, u toku je sastanak menadžmenta i za očekivati je da obavijeste javnost da li će se ova roba uopšte pretovarati u barskoj luci.
Upitno je da li će se pretovar uopšte raditi, budući da proizvod, najvjerovatnije zbog kontaminacije vlagom, ima karakteristike koje ne omogućavaju manipulaciju odnosno prebacivanje u namjenske zatvorene vagone koji uspunjavaju ADR standarde.Do večeras nije bilo zvaničnih informacija iz Luke bar i Azotare, što će dalje odvijati sa teretom.
Brod sa teretom je 27. jula stigao na sidrište ispred Bara nakon 15 dana putovanja od ruske baltičke luke u Sankt Peterburgu, a pretovar je čekao dovršavanje procedura, kao i oslobađanje prostora zbog utovara boksitne rude.
Pošiljka azotnog đubriva vrijedna sedam miliona dolara bila je namijenjena Azotari Pančevo, koja je na osnovu ugovora bila zadužena i za nadzor nad čitavim poslom kao i kontrolu uslova u kojima se odvija pretovar tereta koji prema UN klasifikaciji opasnosti ubraja u 5.1 razred – oksidirajuće materije.
Čitav posao je od početka pratila netransparetnost lučkih vlasti, koje do dana uplovljavanja broda nijesu obavještavale javnost o planiranom poslu, iako je bilo puno nepoznanica o tome da li postoje uslovi za ovu vrstu pretovara, odnosno da li amonijum-nitrat može da ugrozi luku i grad.
Zvaničnici Azotare saopštili su da pod njihovim nadzorom i uz pripreme koje je odradila luka, nikakvih problema ne može da bude, jer je riječ o azotnom đubrivu koje je tako dizajnirano da njegove granule mogu da izdrže više pretovara. Pritom su najavili da ukoliko posao bude realizovan kako treba, ozbiljno planiraju da u Baru imaju stalni centar pretovara za amonijum-nitrat i druga đubriva, kao alternativu za dosadašnji tranzit koji je išao kamionima iz albanske Luke Drač preko crnogorske teritorije.
Podsjetimo, pretovar amonium- nitrata izazvao je brojne polemike u javnosti, a negodovali su i građani Bara koji žive u neposrednoj blizini Luke Bar.
“Nadamo se da će rukovodstvo „Luke Barˮ jednog dana sklopiti konkurentan posao, umjesto dizanja na pijedestal poslova koje zbog štetnosti na okolinu, zdravlje i živote ljudi, nijedna regionalna luka ne želi da prihvati. Ne možemo a da ne pomenemo našu borbu koja traje više od godinu dana sa preduzećem AD „Luka Bar“, a tiče se pretovara bakrovog koncentrata na RO-RO terminalu, nestručnosti u obavljanju istog, nepoštovanja procedura, a samim tim i nemara za ljude i životnu sredinu, koje mislimo da pogađa cijeli grad a ne samo naše naselje”, kažu komšije u reagovanju na saopštenje iz AD Luka Bar.
Inače, brod sa 30.000 tona amonijum-nitrata u formi rasutog tereta uplovio je iz Ruske Federacije krajem jula.
Deset dana brod je čekao na sidru carinske procedure.
Preporučeno
Prema ugovorenom poslu sa “Azotarom“ iz Pančeva u Luci Bar je trebao da se organizuje pretovar i dalji transport ka Srbiji.