“Preko 480 koliko ih je bilo u momentu donošenja ovog zakona. Današnja informacija je da je to tek nešto preko 230. Znači, brojne kompanije koje obavljaju djelatnost trgovine su u međuvremenu ugašene”, istakao je Mikavica.
Mnoge inostrane kompanije koje su namjeravale da razviju biznis u našoj zemlji, dodaje Mikavica, našle su se u dilemi da li to da rade.“Radi se o velikim brendovima. Kada su shvatili da nema rada nedeljom, odustali su od takvih projekata prosto iz razloga što su svjesni da u državama gdje posluju ostvaruju 50 odsto prometa uglavnom nedjeljom”, dodaje sagovornik Radija Crne Gore.
Ipak se čini da su nakon prošlogodišnjeg usaglašavanja socijalnih partnera dogovor izigrali vlasnici veletrgovina koji su bili inicijatori radne nedjelje.
“Uvedena je naknada za rad nedeljom koja je 80 odsto redovne zarade, tako da su to jaki destimulansi da svoj obim prometa prebacili na subotu i nedelju kada je povećana gužva u radnjama. Čini mi se da sa manjim brojem radnika, zaposleni imaju i dalje iste promete. Njih inače možda ne motiviše da i nakon uvođenja izuzetaka krenu u neko novo otvaranje marketa velikih”, ističe Mikavica.
Predsjednik Unije poslodavaca Slobodan Mikavica podsjeća na usaglašene stavove socijalnog savjeta.
“Da se na period od godine dana, testni period, vidi da li poslodavci poštuju svoje obaveze, da li je stvarno u interesu radnika da rade nedeljom i da prime veću nadoknadu, uz naravno obezbeđenje slobodnog dana uz naravno veću zaradu. Ovaj izuzetak od neradne nedelje bi se odnosio samo pet mjeseci u toku godine i to u sezoni na ljetnim”, naveo je on.
Ustavni sud još nije presudio o spornom članu 35 Zakona o trgovini koji je nakon usvajanja pokrenula Unija poslodavaca. U međuvremenu, sličan spor je hrvatski Ustavni sud presudio i omogućio kompanijama 16 radnih nedelja u toku godine.
Slično traže i poslodavci.
“Praveći tu paralelu ne sumnjamo da bi i naš Ustavni sud donio adekvatnu odluku koja se tiče diskriminacije između pojedinih privrednih subjekata”, kazao je Mikavica.
Inicijativa Unije poslodavaca o radnoj nedjelji u sezoni je upućena resornom Ministarstvu ekonomskog razvoja. Upućena je i poslanicima kako bi usaglasili stavove bez izmjene zakona. Na sjednici Socijalnog savjeta za desetak dana se očekuje stav partnera i aktualizovanje te inicijative. Male trgovine traže da im se omogući da rade četiri mjeseca tokom sezone kako bi održali biznis.
Otpora toj ideji ima kako u parlamentu, tako i u sindikatima, ali i kod građana.
Preporučeno