Utvrditi gdje je 300.000 eura

Utvrditi gdje je 300.000 eura

Standard

11/05/2024

14:34

Spor po tužbi kanadske kompanije Eviana Health Corporation protiv crnogorskih Montenegra Bio Science (MBS) i Ramela krenuće ispočetka, imajući u vidu da je Apelacioni sud ukinuo prvostepenu presudu u dijelu kojim je tuženima naloženo da solidarno isplate 200.000 eura nekadašnjim kanadskim partnerima.

Sud je potvrdio da je raskinut ugovor o tridesetogodišnjem zakupu nekadašnje hale Oboda koji su ovi bivši partneri potpisali sa Prijestonicom Cetinje sa namjerom da izgrade fabriku industrijske konoplje. Apelacioni sud je bio stava da Privredni nije utvrdio sve činjenice, odnosno kome i po kom osnovu je Eviana uplatila 300.000 eura, kao i gdje je sada taj novac. U skladu sa tim, u ponovljenom postupku, sud će posebno cijeniti eskrou i ugovor o izdavanju garancije, nakon čega će biti u mogućnosti da utvrdi sve relevantne činjenice i donese novu zakonitu odluku.

Kanađani su tužili bivše crnogorske partnere tvrdeći da su prevareni te da direktor MBS Nikola Perović nije uradio ništa da realizuje projekat. Jedna od direktorica Eviane Ljiljana Vujotić tvrdila je da je, prema ugovoru, nosilac konzorcijuma bio MBS te da je Perović trebalo da obezbijedi bankarsku garanciju, ali da to nije učinio, pa mu je Eviana uplatila 300.000 eura kao keš kolateral za garanciju. Navela je da se više puta susrela sa čelnicima Prijestonice iskazujući spremnost da nastave s poslom, ali su se MBS i Ramel povukli iz konzorcijuma. U ovaj posao su, kako je navela Vujotić, uložili i 362.000 eura za kancelarije, plate i ostale troškove oko projekta. Kazala je da su samo oni ostali posvećeni projektu i jedini oštećeni, jer je novac ostao kod Prijestonice. Vujotić je navela da ih čak ni korona ne bi spriječila da realizuju projekat, da je sa lokalnim partnerima sve bilo kako treba.

S druge strane Perović i vlasnik Ramela Marinko Radulović su tvrdili da je obaveza kompletnog finansiranja bila na Eviani, dok je Ramel uključen samo radi ispunjenja uslova tendera koji je raspisala Prijestonica. Perović je naveo da je interes Ramela bio da preuzme elektro poslove ako dobiju tender, ako ne, ne bi snosili nikakav rizik. Njegova uloga, kako je kazao Perović, bila je logistika u pripremi projekta, pokretanju kompanije i angažovanja zaposlenih. Tvrdi da je garanciju na 300.000 eura, po dogovoru, trebalo da obezbijedi Eviana te da to niko nije dovodio u pitanje. Problem je nastao jer banke nijesu željele da daju garanciju, pa je Perović otvorio račun kod Prve banke koja je izdala garanciju, uz traženi keš kolateral. Eviana je 300.000 eura uplatila na eskrou račun Prijestonice koji se vodio u Prvoj banci. Ipak, zbog situacije sa pandemijom, investitor ND grupa se povukao sa tržišta i to je stopiralo projekat. Perović je naveo da je u projekat uložio svoja lična sredstva, kako bi zaživio, ali je došlo do narušavanja odnosa sa predsjednikom borda Eviane Avramom Adižesom, koji je želio da nastavi projekat, ali ne sa njim. Kaže da je upoznat s tim da je Adižes u Prijestonici tvrdio da može sam da obezbijedi investitora.

Izvor: Pobjeda
Izvor (naslovna fotografija): Apelacioni sud Crne Gore

Ostavite komentar

Komentari (0)

X