test

Drecun i dalje jedini osumnjičeni za ubistvo Roganovića i Kaluđerovića

Standard

20/08/2024

07:10

Cetinjanin Nikola Drecun jedini je osumnjičeni za dvostruko ubistvo Dragana Roganovića i Petra Kaluđerovića i ranjavanje tri osobe na Cetinju 20. juna.

To je potvrđeno Pobjedi iz Višeg državnog tužilaštva koje je donijelo naredbu o sprovođenju istrage protiv Drecuna zbog dvostrukog ubistva.

” Predmet se nalazi u fazi istrage tokom koje se u kontinuitetu preduzimaju neophodne mjere i radnje. Tužilaštvo je donijelo naredbe za sva neophodna vještačenja od kojih su neka još u toku, saslušana su određena lica, a preduzimaju se i druge radnje neophodne za potpuno rasvjetljavanje predmetnog krivičnog djela i donošenja dalje odluke u predmetu”, kazali su Pobjedi su iz Višeg državnog tužilaštva.

Cetinjanin Petar Kaluđerović (20) i njegov sugrađanin, bivši bokser Dragan Roganović (36), stradali su oko 9 sati na Cetinju, kod Sportskog centra, na sedamdesetak metara od osnovne škole, kada je daljinskim upravljačem aktivirana eksplozivna naprava, nakon što su se parkirali i izašli iz blindiranog „mercedesa“. Tom prilikom su teško povrijeđeni njihovi prijatelji i sugrađani Tanasije Taso Jovanović (46) i Mihailo Borozan (29), ali i slučajna prolaznica Desanka Vujović (63), koja se zatekla u blizini eksplozije.

Kaluđerović je preminuo odmah, a Roganović na putu do bolnice. Jovanović je zbog teških povreda prevezen u Klinički centar Crne Gore.

Nekoliko sati nakon dvostrukog ubistva na konferenciji za medije čelnici policije ocijenili da su očekivali da će doći do zločina, ali nijesu saopštili da li su o tome obavijestili tada potencijalne žrtve ili saslušavali određene osobe za koje su sumnjali da planiraju egzekuciju.

Prema evidencijama bezbjednosnih službi, Kaluđerović, Roganović, Jovanović i Borozan slove za osobe bliske škaljarskoj kriminalnoj grupi. Izvori iz istrage sumnjaju da je meta napada bio Jovanović.

Operativci koji rade na rasvjetljavanju zločina sumnjaju da je egzekutor „iznajmljen“, a da su ključnu ulogu imali „domaći“ logističari. Kako navode, sve je do tančina isplanirano, a na to ukazuje i praćenje žrtve duži period. Egzekutor i logističari jasno je, pratili su kretanje žrtve i znali njegove navike, ali i dalje nije poznato ko je osim Drecuna, kojeg su označili kao neposrednog izvršioca, učestvovao u ovom zločinu.

Kako su saopštili, sumnja se da se napadač popeo na drvo i na sedam metara visine postavio eksploziv koji je usmjerio prema vratima teretane, a onda, sa bezbjedne razdaljine posmatrao, čekao i daljinskim upravljačem aktivirao napravu u trenutku kada su se Kaluđerović, Roganović, Jovanović i Borozan sastali.

Roganović je i ranije bio meta napadača. Izvori iz istrage navode da je upravo zbog toga koristio blindirani mercedes i angažovao Kaluđerovića da ga obezbjeđuje. Zbog posljedica povreda ranjavanja Roganović je bio u kolicima i koristio vozilo za posebne potrebe.

Tanasije Taso Jovanović ranjen je 2013. godine na Cetinju, takođe kada je krenuo u teretanu. On je tada zadobio teške povrede opasne po život, a maskirani napadač je pobjegao automobilom.

Jovanović je ranjen u ruke, noge i stomak sa pet hitaca. Pucnjava se dogodila kod Sportskog centra.

Godinu kasnije, Jovanović je priveden i saslušan zbog sumnjivog paljenja automobila na Cetinju. Njega je cetinjska policija ispitala u vezi sa podmetanjem požara na automobil Ivana Latkovića.

Jovanović je 2015. godine osumnjičen da je oko podneva ispred Osnovne škole „Njegoš“ u ovom gradu, pucao u pravcu sugrađanina Neđeljka Perovića, ali ga nije pogodio.

Taso Jovanović uhapšen je početkom 2019. godine jer je dva mjeseca ranije ponovo pucao na Neđeljka Perovića, a ranio i Aleksandra Jabučanina. Za njim je zbog ranjavanja bila raspisana potjernica, ali se on sam predao policiji, priznao krivično djelo i osuđen je na četiri godine i osam mjeseci zatvora.

Eksplozija u kojoj su stradali Borozan i Roganović dogodila se na nepunih 100 metara od Osnovne škole „Njegoš“ i u tom trenutku u sali su u toku bili treninzi za mlađe grupe. Nedaleko od mjesta zločina se nalazi i šalter Vodovoda.

Nekoliko sati nakon zločina, organizovana je konferencija za medije na kojoj je saopšteno da set obavještajnih podataka već duže govori o tome da je obračun kriminalnih grupa u toku.

Tadašnji vršilac dužnosti direktora Uprave policije Aleksandar Radović ocijenio je da cijeli tok događaja „daje sjenku na dobre rezultate koje je policija imala u prethodnom periodu“.

” Ovo je crvena linija. Crna Gora ne smije sebi dozvoliti nijednu slučajnu žrtvu. Dužni smo da se suprotstavimo svakom obliku nasilja i kriminala. Borba protiv kriminala mora biti prioritet. Neće biti laka, ali država će pobijediti. Koristim ovu priliku da pozovem sve donosioce odluka, i u Vladi i poslanike, da daju konkretan i maksimalan doprinos. Ovaj dan ne smije više nikad da se ponovi”, podvukao je Radović.

V.d. pomoćnika direktora za Sektor za borbu protiv kriminala Lazar Šćepanović saopštio je da su osobe koje su učestvovale u planiranju ovog djela pratile navike žrtava.

” Lica koja su učestvovala u planiranju ovog djela pratila su navike oštećenih lica i koristila prednost u odnosu na njihova specijalna vozila na koji način su pokušali da se zaštite od suprotstavljenih kriminalnih grupa”, kazao je Šćepanović.

Do danas nijesu prikupljeni dokazi ko su osobe koje su pratile kretanje žrtava.

” Set obavještajnih podataka već duže govori o tome da je obračun kriminalnih grupa u toku. Prethodno dva rasvijetljena krivična djela su, takođe, bila sukob organizovanih kriminalnih grupa”, saopštio je v.d. direktora Uprave policije Aleksandar Radović.

Imali su, kaže, obavještajne podatke – da može doći do ovoga.

” Nažalost, ostvarilo se”, dodao je on.

Podsjetimo, u Baru je 27. februara ujutro nešto poslije devet sati ubijen Edmond Mustafa koji je tužilaštvu nudio da bude svjedok saradnik. On je bio član škaljarskog klana, koji je, prema njegovim tvrdnjama, zbog veze sa djevojkom pripadnika iste grupe i prijatelja, postao meta ove kriminalne organizacije. Policija je znala da mu je život u opasnosti, zbog čega su inspektori pratili njegovo kretanje.

Nepuna dva mjeseca kasnije, 3. aprila, oko 18.40 sati na magistralnom putu Podgorica – Cetinje ubijen je Radovan Marković (29), koji je, prema evidenciji policije, bio član škaljarske grupe. Ubijen je dok je sa članovima škaljarskog klana Berancem Harisom Kočanom (29) i državljaninom Bosne i Hercegovine V. B. (32) pokušavao da ubije članove suprotstavljene kriminalne organizacije kavačkog klana Nikolu Drecuna i Igora Mašanovića. Ista grupa škaljaraca tereti se i da je u novembru prošle godine ispalila granatu iz ručnog bacača u pravcu vozila u kojem su se nalazili Drecun i Mašanović.

Mašanoviću, Mariju Miloševiću i Vukanu Vujačiću sudi se pred Višim sudom u Podgorici zbog ubistva Radomira Đuričkovića 2016. godine na Cetinju.

Drecun se tereti da je pripadnik 23-člane kriminalne organizacije koju su formirali Radovan Mujović i Vasilije Rafailović, a koja se tereti za više krivičnih djela.Tužilaštvo ovu grupu povezuje sa pokušajem ubistva, sada ubijenog Dragana Roganovića, na Cetinju 2017. godine, napad na ugostitelja Branka Rafailovića, napad na lokal „Tani“ 2019. vlasnika Ranka Radulovića, podmetanje požara na pet vozila Miloša Đuričkovića i Igora Vušurovića, planiranje ubistva Marka Ljubiše Kana.

Izvor: Pobjeda
Izvor (naslovna fotografija):

Screenshot

Ostavite komentar

Komentari (0)