“Želim da doživljavam taj izbor kao stav i odluku institucije parlamenta koji treba da uspostavi osnovne uslove za funkcionisanje tužilaštva. U tom kontekstu ne želim da prepoznajem bilo koju namjeru koja može uticati na bilo koji način na postupanje mene kao VDT-a. Ključni cilj mi je da Državno tužilaštvo ne bude u sjenci politike”, rekao je Marković.
Marković je prošle subote izabran za VDT-a glasovima 61 poslanika, a ove sedmice je formalno stupio na dužnost.
On je kazao da su ključni motivi za njegovu kandidaturu za VDT-a nalaze u njegovom programu rada.
“To su prepoznati pravci u kojima treba mijenjati Državno tužilaštvo, na koji način treba stvarati uslove da ono bude savremeno, evropsko, efikasno i koje postava isključivo u skladu sa Ustavom i zakonom”, naglasio je Marković.
Upitan da li su ga “animirali” neki poslanički klubovi, neko iz aktuelne vladajuće većine, ili eventualno neko od kolega u tužilaštvo, odgovorio je odrično.”
“Nisam bio podstaknut od bilo koga da se kandidujem, iako moram priznati da su se moji motivi našli i u stanju u tužilačkoj organizaciji, prije svega o stanju podrške glavnom specijalnom tužiocu, gospodinu Vladimiru Novoviću. Kroz svoj angažman koji je podrazumijevao blisku saradnju sa SDT-om, u smislu pružanja ekspertske podrške, prepoznao sam da SDT radi u vanrednim uslovima, koji nisu zadovoljavajući i koji ne omogućavaju da se na kvalitetan način borimo protiv najtežih oblika kriminala i da nedostaju ključni standardi”, rekao je VDT.
Na pitanje da li je imao podršku Novovića da se kandiduje, možda i podsticaj, Marković je istakao da je vrlo teško da je bilo posticaja.
“Ali, siguran sam da gospodin Novović smatra da sam sasvim dovoljan kandidat za VDT-a, poznajući moje profesionalne i lične kvalitete”, dodao je.
VDT je kazao da se ne bi libio da podnese ostavku, ako na bilo koji način ne postupa u skladu sa zakonom.
“Tako da to znači da ne postoji nijedan drugi tužilac koji bi bio pošteđen onih zakonskih odredbi i procedura u slučaju da imamo neko nepoštovanje zakona i pogrešnu primjenu”, poručio je on.
U emisiji je pušten snimak rasprave sa današnje sjednice skupštinskog Ustavnog odbora, između ministra pravde Andreja Milovića i poslanika GP URA Filipa Adžića.
Marković je rekao da je SDT formirao predmet povodom “svih navoda moguće korupcije više lica”.
“Očekujem da će pozvati gospodina Milovića i gospodina Adžića, i da će ih saslušati i uzeti izjavu u svojstvu građanina u odnosu na sve navode koje smo mogli čuti danas na Ustavnom odboru”, rekao je VDT.
Pozvao je Milovića i Adžića da ne čekaju da ih pozove SDT.
“Smatram da je odgovorno postupanje, naročito nosilaca javnih funkcija i predstavnika političkih partija, da uvijek, kad imaju sumnju na izvršeno krivično djelo, da to prijave i da daju sve moguće dokaze, i u krivičnoj prijavi obrazlože na osnovu čega su dobili te informacije”.
Poručio je da je ovakvo saopštavanje i javno optuživanje neozbiljno i da ne smije da se dešava.
Marković je, na podsjećanje da je Novović morao da podsjeća ministra Milovića da nije u njegovoj nadležnosti da smjenjuje šefa Specijalnog policijskog odjeljenja Predraga Šukovića, rekao da samostalnost tužilaštva mora biti maksimalno očuvana.
“Sa pozicije VDT-a ću učiniti sve da rad Državnog tužilaštva, pa i SDT-a, bude u potpunosti samostalan, bez pritiska i uticaja”, kazao je on.
Upitan da li je ovo pritisak, rekao je da je to “pritisak na očigledno neke druge državne organe”. Podsjetio je da, po zakonu, šef SPO-a može biti razriješen samo uz saglasnost GST-a.
“Ali sam u potpunosti ubijeđen da bilo kakav pritisak, pa i taj, neće uroditi plodom da gospodin Novović donosi odluke na osnovu stavova bilo koga. Donosiće odluke samo na osnovu onoga što je njegov uvid u rad svakog zaposlenog u SDT-u i SPO-u”.
Marković je rekao da nema formiran stav o Šukoviću, jer nije imao priliku da se upozna sa njegovim radom.
“Moramo priznati da su u prethodnom periodu postignuti odlučni rezultati, imajući u vidu uslove rada SPO-a i SDT-a, i na to moramo obratiti pažnju. Ono što sam se mogao upoznati u ova četiri dana je da su ti rezultati bili izvanredni, imajući u vidu uslove, a ne možemo reći da su to isključivo rezultati SDT-a, već i SPO-a”, saopštio je VDT.
Tokom emisije govoreno je o direktoru Uprave policije Zoranu Brđaninu. Marković je rekao da je tužilaštvu neophodna stabilnost svih institucija, odnosno da je potrebna podrška parlamenta, Vlade i drugih organa.
“Ovo podrazumijeva da Vlada mora obezbijediti stabilnost funkcionisanja Uprave policije. Bez direktora Uprave policije koji se nalazi u stalnom mandatu, koji ima puno povjerenje, ne možemo očekivati ni da njegovi podređeni, pa čak i ljudi u SPO-u, imaju potpunu stabilnost da mogu da rade na pravi način svoj posao. Smatram da Vlada mora obezbijedi na čelu policije osobu koja će biti u stalnom mandatu i ispunjavati sve kriterijume da možemo sarađivati na nivou na kojem moramo da sarađujemo”, poručio je VDT.
Marković je, na pitanje kako namjerava naći formalni put da se obračuna sa tužiocima koji možda nisu radili po zakonu, rekao da postoji samo jedan zakonit put – kroz nadzor, utvrđivanje odgovornosti kroz disciplinske postupke, ili kroz krivične postupke.
“Skoro je zvršen nadzor koji je sprovodio VDT za predmete SDT-a od 2015. do 2022. godine. Taj izvještaj je gotov, obiman, sad se nalazi u fazi analiziranja, kako mog lično, tako i GST-a. Vrši se dalja kontrola na osnovu tih podataka i može se očekivati da će se odrediti i dopunski nadzor, moguće i novi nadzor”, istakao je on.
Marković je rekao da je postavio prioritete i da će se to odnositi na postupanje svih tužilaštava u prethodnom periodu.
“Tražiću izvještaje u pogledu postupanja kako krivičnih djela zločina iz mržnje, govora mržnje, nasilja u porodici, i u konačnom, napada na novinare, odnosno krivična djela koja su izvršnena prema osobama koja obnašaju neku javnu profesiju”, najavio je VDT.
O mogućem konfliktu interesa
Urednik emisije je podsjetio na optužbe direktorice MANS-a Vanje Ćalović Marković da je Marković u mogućem konfliktu interesa.
Upitao ga je da li je to tako, s obzirom na to da mu je pokojni otac bio optužen u slučaju ratnog zločina “Deportacije” i kako će ta činjenica uticati na njegov odnos prema tom i drugim, do danas nerasvijetljenim slučajevima.
Marković je rekao da je i njemu interes da se to pitanje razriješi.
“U mom slučaju ne postoji konflikt interesa. Moj pokojni otac je pravosnažno oslobođen u tom predmetu i, nažalost, više nije živ. To znači da se u odnosu na njega više ne može pokretati krivični postupak i u tom smislu nemam konflikt interesa”, naglasio je.
Podsjetio je i da organizacioni i procesni zakon predviđaju odredbe koje isključuju mogućnost da bilo koji tužilac postupa u predmetu u kojem na bilo koji način izazvati sumnju ili konflikt interesa.
“To znači da u ovom ili bilo kom drugom predmetu ne mogu postupati na bilo koji način”, dodao je.
“Zbog insinuacija koje su bile u vezi sa mojim pokojnim ocem, on je u tom predmetu bio optužen za vraćanje Srba, a ne Muslimana i Bošnjaka”, naglasio je Marković, pojasnivši da se radi o Srbima koji su “izbjegli vojnu obavezu i trebalo je da se vrate radi vojne obaveze”.
“Međutim, ni u tom kontekstu nisu postojali dokazi”, istakao je.
Naglasio je da će svi predmeti ratnih zločina biti pod pažnjom.
Rekao je da već radi na izradi strategije i da će na osnovu nje svi predmeti koji su završeni biti preispitani, “na način koji isključuje bilo kakav konflikt interesa” i da će se na osnovu te analize dalje postupati.
“Pitanje ratnih zločina mora biti rasvijetljeno, ne samo zbog porodica žrtvi, već zbog društva Crne Gore, koje ne može ići dalje dok ne raščisti sa prošlošću”, poručio je Marković.
Preporučeno
“Ako su napravljeni propusti, to će se utvrditi, i u odnosu na to će se djelovati”, dodao je.