test

Policija o tragediji u Maslinama: Zabrana prilaska nije bila dovoljna – potrebna je oštrija kaznena politika i bolja koordinacija

Standard

25/08/2024

14:37

Smrt Biljane Pavićević, koja je prije dva nedjelje prijavila nasilje svog bivšeg supruga Miljana Boškovića, ponovo je otvorila pitanja o efikasnosti zaštitnih mjera koje policija preduzima. Analizom postupaka u ovom slučaju, istražujemo kako su mjere zaštite implementirane, kako je policija nadzirala njihovo poštovanje, i koje korake planira da preduzme kako bi poboljšala zaštitu žrtava nasilja u budućnosti.

Nakon što je stradala 1. avgusta prijavila nasilje od strane bivšeg nevjenčanog supruga Miljana Boškovića, policija je, prema njihovim tvrdnjama, preduzela sve zakonom propisane mjere.

“Odmah nakon prijave, policijski službenici Odjeljenja bezbjednosti Podgorica prikupili su obavještenja od prijavljenog i obavijestili nadležnog tužioca”, saopštili su iz policije.

Međutim, nadležni tužilac je ocijenio da u radnjama Boškovića nema elemenata krivičnog djela za koje bi gonjenje bilo po službenoj dužnosti, već je preporučeno da se radi o prekršaju iz člana 36 Zakona o zaštiti od nasilja u porodici.

“U skladu sa tim, M.B. je istog dana u večernjim časovima uhapšen i narednog jutra priveden sudiji za prekršaje”, navodi policija.

Postupajući sudija izrekao je zaštitnu mjeru zabrane prilaska stradaloj Biljani na udaljenosti manjoj od 50 metara, ali ta mjera, nažalost, nije spriječila tragičan ishod.

“Policija je obavijestila B.P. o izrečenoj zabrani i savjetovala je da odmah kontaktira službenike ukoliko dođe do njenog kršenja”, dodaju iz policije.

Policija je, također, izvršila pretres prostorija koje je koristio počinio zločina, ali nijesu pronađeni predmeti ili tragovi krivičnog djela. U slučajevima kao što je ovaj, često se postavlja pitanje procjene rizika i dodatnih mjera zaštite koje se mogu preduzeti.

“Pratimo propisane procedure, ali jasno je da su potrebne strože kaznene mjere i bolja koordinacija sa drugim institucijama kako bi se efikasno zaštitile žrtve”, priznaju iz policije.

Slučaj Biljane Pavićević nije usamljen. Sličan tragičan ishod zabilježen je u slučaju Šejle Bakije, koja je takođe prijavila nasilje prije nego što je smrtno stradala.

“Zajednički problem u oba slučaja je neefikasnost zabrana prilaska i ograničene mogućnosti praćenja njihove primjene u situacijama visokog rizika. Sada preispitujemo naše postupke kako bismo iz ovih tragedija izvukli pouke i unaprijedili preventivne mjere”, ističu iz uprave policije.

Policija planira da preduzme korake za poboljšanje svojih reakcija u slučajevima prijavljenog nasilja u porodici.

“U svjetlu ovih tragedija, razmatramo mogućnost pokretanja interne istrage i revizije procedura kako bismo identifikovali sve propuste i unaprijedili zaštitu žrtava”, zaključuju u policiji.

Naglašavajući važnost oštrijih kazni za povratnike i izmjena zakona u dijelu ovlašćenja državnih organa, policija se zalaže za to da se prijavljeno nasilje po službenoj dužnosti procesuira.

“Potrebno je da zaštitimo žrtve i kada povuku tužbe pod pritiskom i osiguramo da se ne narušava autoritet pripadnika policije”, navode iz policije, dodajući da bi se time spriječilo eskaliranje nasilja u fazu kada ga je nemoguće kontrolisati, a posljedice postaju tragične.

Policija takođe ističe potrebu za boljom saradnjom sa svim relevantnim institucijama, naglašavajući da je jedino kroz zajednički pristup moguće osigurati efikasnu zaštitu žrtava nasilja.

Izvor (naslovna fotografija):

RTCG

Ostavite komentar

Komentari (0)