Iako pravno neobavezujuća, vjeruje da će uticati na sudsku praksu u regionu ali i da će sudije, u budućnosti, svrstati Skaj komunikaciju kao dokaz.
Sa druge strane, bivši ministar unutrašnjih poslova Crne Gore Sergej Sekulović naglašava da nas takva presuda upozorava na zastarjelost, i potrebu da se Zakonik o krivičnom postupku što prije mijenja.“Presuda Evropskog suda pravde je važna zbog dalje borbe protiv organizovanog kriminala u Evropskoj uniji, u kojoj djeluje preko 800 kriminalnih mreža sa više od 25.000 članova, prema podacima Europola. Među ovim mrežama su i članovi sa Balkana. Iako odluka nije pravno obavezujuća za države Zapadnog Balkana, vjerujem da će imati uticaja na sudsku praksu u regionu, posebno u onim slučajevima koji se oslanjaju na komunikaciju preko Sky aplikacije”, kazao je Đorđević za Portal RTCG.
Mišljenja je da će sudije promatrati kako se Sky komunikacija tretira u stranoj praksi, tako da odluka Evropskog suda pravde, kako je kazao, ima svojstva “meke moći” na region.
Sve države u regionu su, barem formalno, opredijeljene da budu dio Unije, što bi, prema riječima Đorđevića, trebalo da ima uticaja.
S tim u vezi, naglašava da je veći izazov od legitimnosti Skaj komunikacije pitanje da li će transkripti razgovora biti dovoljni kao dokazni materijal za konačnu odluku sudija.
“Vjerujem da će sudije u budućim slučajevima svrstati Skaj komunikaciju kao dokaz. Već postoje pojedine odluke i presude i u Crnoj Gori i Srbiji, koje, doduše, još nisu pravosnažne. Nasuprot tome, odbrana će koristiti sve načine, uključujući i medije, da pokaže kako su sporni pojedini dokazi na sudu. Veći izazov od legitimnosti Skaj komunikacije je pitanje da li će transkripti razgovora biti dovoljni kao dokazni materijal za konačnu odluku sudija. U dosadašnjoj praksi, iako je različita od zemlje do zemlje u regionu, vidi se da tužioci traže još dokaznog materijala poput novih svjedoka, koji bi potkrijepili Skaj komunikaciju, što bi trebalo da bude pravilo”, zaključuje Đorđević.
Za nekadašnjeg prvog čovjeka crnogorskog MUP-a Sergeja Sekulovića presuda Evropskog suda posebno je značajna za države članice EU. Za Crnu Goru, ona je, kaže, upozorenje da je Zakonik o krivičnom postupku potrebno što prije mijenjati.
“Presuda Evropskog suda je značajna po više osnova, posebno za one na koje se direktno odnosi, a to su države članice EU. Presudom se pokušava naći ravnoteža između potrebe za snažnom saradnjom u oblasti krivičnog pravosuđa do nivoa da EU u ovoj oblasti što je moguće više liči na nacionalnu državu i činjenice da ona to ipak nije, te predstavlja pokušaj trasiranja puta zaštite privatnosti u savremenom tehnološkom dobu. Nas upozorava na zastarjelost, prvenstveno Zakonika o krivičnom postupku i obaveze da se on sto prije mijenja”, kazao je Sekulović za Portal RTCG.
Na pitanje da li je Skaj delegitimizovan kao dokaz u Crnoj Gori, naš sagovornik odgovara odrično.
Preporučeno
“Mislim da nije, već da su ispunjeni uslovi da se legitimno koristi kao dokaz dobijen putem međunarodno – pravne saradnje. Ovako pribavljeni dokaz se može osporavati u kontradiktornom postupku, koji mora sadržati sve garancije pravičnog i fer postupka”, zaključuje Sekulović.