Nekoliko inostranih diplomata, sa kojima je naš list kontaktirao, ističe da je prijedlog da Injac bude kandidatkinja za zamjenicu generalnog sekretara NATO posljedica činjenice da sam Rute insistira na tome da njegova „desna ruka“ bude pripadnica nježnijeg pola.
Ove navode potvrđuje i lista kandidata za Ruteove zamjenike među kojima je, od pet predloženih imena, samo jedan muškarac i to bivši premijer Letonije Krišjanis Karinš.Osim njega i Injac, u trci za tu poziciju su nekadašnja predsjednica Hrvatske Kolinda Grabar-Kitarović, bivša ministarka odbrane Sjeverne Makedonije Radmila Šekerinska, kao i bivša bugarska evropska komesarka Marija Gabrijel.
Svi oni, kako navode naši izvori iz diplomatskih krugova, imaju veće šanse da se nađu na poziciji zamjenika generalnog sekretara NATO od same Injac sa čijim radom, dok je rukovodila resorom odbrane, u Alijansi nijesu bili naročito zadovoljni.
Sličnog stava je i crnogorski ambasador Željko Perović koji, sa druge strane, naglašava da sama Crna Gora, iako NATO članica, u ovom trenutku nije dovoljno kredibilna da bi uopšte imala svog predstavnika na tako važnoj poziciji u Alijansi.
,,Crna Gora se već suočila sa kritikama zbog curenja i odavanja podataka iz obavještajno-bezbjednosnog sektora. To je značajno narušilo povjerenje koje je Crna Gora uživala među NATO partnerima, zbog čega na nas već neko vrijeme gledaju sa rezervom. U NATO, zbog težnje za jačanjem istočnog krila, generalno postoji saglasnost oko toga da zamjenik generalnog sekretara treba da bude neko iz Istočne Evrope. Međutim, lično smatram da će, upravo zbog tog nepovjerenja u Crnu Goru, prednost u odnosu na Injac imati nekadašnja hrvatska predsjednica ili bivša ministarka odbrane Sjeverene Makedonije, koja se pokazala kao dobro rešenje za poziciju zamjenice generalnog sekretara NATO”, rekao je Perović u izjavi za Pobjedu.
A da je aktuelna crnogorska Vlada „veoma dobro zna” da prijedlog Injac za zamjenicu generalnog sekretara NATO „ne može proći”, smatra i admiral u penziji Dragan Samardžić, koji je informaciju o njenom kandidovanju za tu poziciju prokomentarisao kao „svjesnu blamažu države od strane izvršne vlasti“.
,,Znaju oni veoma dobro da ovaj prijedlog ne može proći. Znaju da je odbijena i za RACVIAC (Centar za sigurnosnu saradnju). Ako u Vladi ne znaju ko je dotična u NATO veoma dobro znaju. Pamte, između ostalog, i kako je kompromitovala jednu veoma korisnu NATO inicijativu”, napisao je Samardžić u objavi na platformi Iks.
On se zapitao i zašto Vlada, kad sve to zna, svjesno blamira sebe i državu.
,,Da li kandidatura dotične služi da se, paf paf metodom, opere biografija, pripremi javnost i odobrovolji predsjednik da potpiše ukaz o njenom postavljenju za dužnost ambasadora u NATO”, naveo je Samardžić.
Injac „brine“ o procedurama Alijanse
Informaciju da je predložena za zamjenicu Marka Rutea, Olivera Injac juče nije ni potvrdila, ali ni demantovala.
Ona je samo saopštila kako ovo nije prvi put da se plasiraju medijske priče o njenom potencijalnom angažmanu, te naglasila da bi komentarisanje tih navoda predstavljalo kršenje procedura Alijanse.
Preporučeno
,,Nažalost, ne mogu da komentarišem ništa po ovom pitanju iz dva razloga. Prvo, jer nije prvi put da se plasiraju priče o mom mogućem narednom angažmanu, a drugo, kada bi to i bio slučaj, bilo bi protivno procedurama Alijanse da kandidati komentarišu ili daju izjave za medije”, rekla je Injac u izjavi za RTCG.